11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ ۰۸:۵۱:۳۳
کد مطلب:  1456473
جعفری در همایش استانی طرح ملی کوچ عنوان نمود.
سلامت همیشه موردتوجه وزارت آموزش وپرورش به ویژه درحوزه تربیت بدنی وسلامت است

اولین همایش استانی نقش ورزش بر سبک زندگی و پیشبرد اهداف طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان« طرح کوچ»، با حضور محمد جعفری؛ مدیر کل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش، حسن محمدی؛ معاون تربیت بدنی و سلامت، کرمعلی ایرجی؛ رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش و پرورش شهر تهران، ، مصطفی پالیزدار؛ مدیر آموزش و پرورش منطقه 16، کارشناسان حوزه تربیت بدنی، سلامت، فرهنگی هنری، مسئول سازمان دانش آموزی و اردوهای منطقه و اعضای برگزیده مقالات و داوران، در بستر پیام رسان شاد و کانال های معلمین تربیت بدنی شهر تهران، کانال فرهنگ و کانال کنترل وزن و چاقی دانش آموزان، به صورت کشوری به همت معاونت پرورشی و تربیت بدنی در تالار اجتماعات دکتر علی شریعتی منطقه 16 برگزارشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران؛ جعفری مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش با توضیح اینکه پروژه کوچ با هدف کلی افزایش دانش و بهبود نگرش و کمک به دانش آموزان در داشتن سبک زندگی فعال و سالم شکل گرفته است و در کنار اهداف کمی و کیفی به دنبال جلب حمایت و همکاری تمام ذینفعان به ویژه مدیران مدارس، معلمان، کارکنان و دانش آموزان و والدین و همکاری سازمان های موثر در کمک به ایجاد نگرش و فرهنگ سازی بهینه می باشد؛ افزود: این طرح مشارکت محور به دنبال تامین سلامت نسل آینده است، از این رو نهادینه سازی ترویج رویکرد سبک زندگی فعال و سالم را پیگیری می کند.

مدیر کل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش، در اولین همایش استانی طرح ملی کوچ در منطقه 16، ضمن اهمیت دادن به برگزاری همایش های علمی - ورزشی، این پروژه را ریل گذاری در کشور برای دولتمردان و سیاستگذاران دانست.

جعفری با استناد به هدف شماره یک سند تحول بنیادین که به صراحت می گوید: سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان از طریق ورزش و تفریحات سالم امکان پذیر است؛ اظهار کرد: حوزه تربیت بدنی و سلامت، سیاست ها و برنامه ها و فعالیت هایش را بر مبنای اسناد تحول بنیادین، برنامه ریزی کرده است. زندگی ماشینی، بهره مندی از فن آوری نوین، کودکان و نوجوانان و قشر دانش آموزان را محکوم به سکون و کم تحرکی ساخت. آپارتمان نشینی، فعالیت های اوقات فراغت غیر فعال، نسل هزاره سوم را با کم سوادی حرکتی، اضافه وزن، چاقی و ناهنجاری های اسکلتی مواجه کرد.

مدیر کل تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش، ضمن بیان این که منطقه 16 تهران با حمایت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، اقدام به بر پایی همایش استانی طرح ملی کوچ کرد؛ گفت: همایش استانی طرح کوچ می تواند مبنایی برای برنامه های حوزه تربیت بدنی، جهت آسیب شناسی و ترسیم نقشه راه در 750 منطقه آموزشی باشد. مبحث سلامت همیشه مورد توجه وزارت آموزش و پرورش به ویژه در حوزه تربیت بدنی و سلامت است. به استناد اسناد بالا دستی و سند تحول بنیادین و برنامه درس ملی، مبنای نظری اسناد، اهداف کلان و اهداف عملیاتی به عنوان یکی از گزاره های ارزشی بحث سلامت جسمانی، همیشه مورد تاکید قرار گرفته است.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت متبوع، با ارائه آمار افزود: طبق آمار وزارت درمان و آموزش پزشکی در سال95-94 در یک نمونه آماری 12هزار نفری، 21/8 درصد کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن و چاقی هستند. در سال 96 معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، در راستای اجرای برنامه ششم توسعه، در یک نمونه آماری 112هزار نفری، 27 درصد دانش آموزان را دارای اضافه وزن و چاق تشخیص داد. در سال 1399 نیز در جامعه آماری 13290720نفری،1/95 درصد دانش آموزان خیلی لاغر،4/05 درصد لاغر و 63/9 درصد وزن طبیعی، 19/85 درصد دارای اضافه وزن و دانش آموزان چاق هم 10/25% می باشند. در تحلیل، این داده ها نشان از کمبود فعالیت های جسمانی، آپارتمان نشینی، عادات نامناسب تغذیه ای و کم تحرکی دارد. در این آمار با توجه به شرایط کرونایی سه مر کز تهران، گیلان و مازندران چاق و استان های خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت خیلی لاغر و لاغر قرار دارند. یکی از این دلایل می تواند شاخص توسعه یافتگی کمتر این مناطق باشد.

محمد جعفری؛ عوارض چاقی را اختلالات و نا هنجاری های اسکلتی، فشار خون، دیابت، عدم توسعه مهارت های بنیادی حرکتی و در پی آن افت تحصیلی، تضعیف حافظه، کاهش نشاط و شادابی و امید به زندگی، افزایش استرس و اضطراب، عدم اعتماد به نفس و ایجاد مشکلات روحی و روانی در یک چرخه مرتبط به هم دانست.

به اشتراک بگذارید :