24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ ۱۱:۴۶:۳۲
کد مطلب:  BJk6pksc
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس تاکید کرد :
ضرورت هدایت تحصیلی دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: گرایش به رشته تجربی در فارس زیاد است واین امر موجب شده تا هدایت تحصیلی به سایر رشته ها کار سختی باشد ، اما غیر ممکن نیست .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر ناصر قجری در همایش تبیین هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم که با حضور مدیران و مشاوران مدارس دوره اول متوسطه نواحی چهارگانه شهر شیراز برگزار شد،گفت: تمایل به رشته تجربی در استان فارس زیاد است و افکار عمومی تحت تاثیر جو و القائات قرار دارد، و این امر موجب شده تا  هدایت تحصیلی به سایر رشته ها کار سختی باشد ، اما غیر ممکن نیست .

قجری گفت: باید به سمتی برویم ، تا تب رشته هایی که در سال های گذشته آمارشان بصورت کاذب بالا رفته و موجب تضعیف  امتحانات نهایی و رتبه های کنکور شده است را کاهش دهیم ، چرا که  موجب ضرر استان شده است.

وی با بیان اینکه " این امر باید در جهت گیری و برنامه ریزی حوزه های ستادی مدیریت شود "افزود: عدد در نظر گرفته شده برای رشته تجربی در فارس، بصورت پلکانی افزایش یافته است  و باید با شیبی ملایم کاهش یابد ، چرا که در صد دانش آموزان این رشته در حال حاضر 60 در صد است و 16 درصد  از هدف وزارت انحراف داریم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: در همین راستا  قرار داد های آموزشی با ادارات ،به نحوی تنظیم شده است که واقعی باشد و نسبت به سال های گذشته تا حدی به رقم مورد نظر نزدیک شود.

وی گفت: مکانیزم هدایت تحصیلی در ماه های گذشته  در وزارت کلید خورده و در حال انجام است ، که بر اساس آن باید فرم های هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته  و ثبت نام ها انجام شود تا مدارس بتوانند نیروی انسانی خود را تنظیم کنند .

قجری  گفت: در فرم های هدایت تحصیلی 35 امتیاز مربوط به سابقه تحصیلی و 65 امتیاز مربوط به سابقه مشاوره ای است  و سیستم هدایت تحصیلی نیز اولویت ها را بر اساس نمرات داده شده تنظیم می کند ، که در این ارتباط مدارس باید تدبیر داشته باشند و دانش آموزانی  که با وجود  داشتن اولویت رشته تجربی ، بیش از ظرفیت تعیین شده اداره  می باشند  را به اولویت های بعدی هدایت کنند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس  تاکید کرد:مدیران و مشاوران مدارس،باید در دوره زمانی مشخص شده برای  صدور هدایت تحصیلی، در مدارس مستقر شده و دانش آموزان  داوطلب رشته تجربی مازاد  را  به رشته های  دیگر هدایت کرده  و تکلیف آن ها را مشخص کنند .

وی با بیان اینکه "برخی از مشکلات  استقرار پایه دهم و هدایت تحصیلی ستادی است که پی گیری آن ها به عهده ادارات آموزش و پرورش و اداره کل است  گفت : برگزاری دوره های ضمن خدمت ، تالیف و تحلیل محتوا و چاپ کتب درسی از وظایف ادارات نیست و باید از مراجع بالاتر پی گیری شود.

قجری گفت: ثبت نام برای پایه های ورودی و میانی حجم کار را زیاد می کند و این امر در مدارس شیراز  از پیچیدگی خاصی برخوردار است  و به سختی انجام می شود، ولی می توانیم آن را ساده کنیم .

 وی همچنین گفت: دریافت مشارکت مردمی اجباری نیست و این امر  باید با مدیریت و رضایت مردم انجام شود .

رییس اداره آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش آموزش و پرورش فارس نیز در این زمینه گفت: با توجه به ضرورت ایجاد  اشتغال، تمام سیاستگزاری های نظام آموزشی ، به موضوع هدایت دانش آموزان به سمت فنی و حرفه ای اختصاص داده شده  است.

رضا امیری با تاکید بر اینکه "راه نجات اشتغال، آموزش های فنی و حرفه ای است و بایستی این را باور کنیم" افزود : براین اساس وزارت آموزش و پرورش  با  آموزش و پرورش فارس تفاهم نامه ای انعقاد کرده تا درصد مشخصی از دانش آموزان پایه نهم به سمت آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش هدایت شوند .

وی افزود :در همین راستا ،اداره کل نیز طی تفاهم نامه ای با ادارات آموزش و پرورش سراسر استان ، درصد دانش آموزان  برای هدایت به هر شاخه را مشخص نموده است و این قراردادها اجرایی و عملیاتی می شوند .

رییس اداره آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش آموزش و پرورش فارس گفت :برای این منظور، آمارها به سامانه هدایت تحصیلی منتقل شده و تعداد دانش آموز تحت پوشش هر اداره برای ورود به رشته های مختلف تحصیلی مشخص می شوند .

 

به اشتراک بگذارید :