12 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ۱۰:۲۹:۵۲
کد مطلب:  1449595
چهاربند درمراسم تقدیر ازنیم قرن معلمی و خدمات فرهنگی علی اصغر فانی
باید ازنظام تعلیم وتربیت مراقبت شود تابتواند در جهت الگوی تکامل اجتماعی حرکت کند

مراسم بزرگداشت نیم قرن معلمی و مدیریت فانی وزیر اسبق آموزش پرورش شهر تهران برگزارشد

اسفندیار چهاربند، تفویض اختیار کامل متناسب با اختیارات یک مدیر، حمایت از مدیر و نظارت بر فعالیت ها را از ویژگی‌های علی اصغر فانی برشمرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران اسفندیار چهاربند؛ مدیرکل اسبق آموزش و پرورش شهر تهران ضمن تشکر از خدمات شایسته معنوی، مادی و جهادگونه علی اصغر فانی در عرصه آموزش و پرورش گفت: در هشت سال دوران خدمتم در قسمت کار و دانش به عنوان مدیر کل از نزدیک سبک مدیریت دکتر فانی را به طور کامل تجربه کردم؛ تفویض اختیار کامل متناسب با اختیارات یک مدیر، حمایت از مدیر و نظارت بر فعالیت ها از ویژگی‌های ایشان بود و با حمایت در پروژه ها بر پایه عدالت، مزید بر اعتماد به نفس در همکاران می شد.

چهاربندافزود: در این دوران خدمتم با توجه به شرایط سخت، با حمایت دکتر فانی کارهای متفاوتی با اقتضائات مختلف انجام شد و اگر مجموعه این تجارب را به یک هدف بزرگ خلاصه کنم بزرگترین سرمایه در آموزش و پرورش ایران، پرورش استعدادها و ظرفیت های انسانی است.

وی خاطر نشان کرد: از نظام تعلیم و تربیت باید مراقبت شود تا بتواند در جهت الگوی تکامل اجتماعی حرکت کند و در این راستا، باید توزیع فرصت‌ها و امکانات و درآمدها در آموزش پرورش را متوازن تر شود که تحقق همه این ویژگی ها در نظام تعلیم و تربیت، عدالت محوری است.

چهاربند گفت: ۹برنامه در زمان خدمت حرفه ای آقای فانی انجام شد.

۱- احیای مدارس شبانه روزی به دلیل پراکندگی گسترده جغرافیایی و دسترسی برای آموزش در ایران حائز اهمیت است.

۲- تاسیس مدارس نمونه دولتی در راستای توسعه عدالت اجتماعی با هدف دسترسی استعدادهای برتر به آموزش با کیفیت قدم موثری برداشته شد.

۳- تاسیس و توسعه گروه های آموزشی و پژوهش سراهای دانش آموزی.

۴- ترویج روحیه پرسشگری، پژوهش، زیرا اندیشیدن یکی از ویژگی های نظام تعلیم و تربیت است.

۵- طراحی و اجرای مدارس لازم التوجه با شناسایی مدارس در حاشیه شهرها.

۶- طراحی مدیریت آموزشگاهی.

۷- توسعه کمی و کیفی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش.

۸- برنامه ساماندهی نیروی انسانی با اولویت روستاها، مناطق محروم و عشایری.

۹- طراحی و اجرای طرح روستا مرکزی در کنار مدارس شبانه روزی.وی در پایان با توجه به جمعیت ۱۵درصدی دانش آموزان در ایران گفت: ما باید با تخصیص منابع و نیروی انسانی بیشتر برای آموزش وپرورش و اجرای عدالت آموزشی، تحول اساسی را در آموزش و پرورش ایجاد کنیم.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص عدالت آموزشی افزود: در حوزه عدالت آموزشی دچار عقب ماندگی شده ایم و به دلیل برخی سیاست های اقتصادی که حاکم بر ساختار اقتصادی کشور است و نوع نگاهی که به آموزش و پرورش و عدالت آموزشی و دسترسی آموزش و پرورش به منابع مالی می باشد ما امروز نیازمند هستیم که با محوریت عدالت آموزشی و با الگو گرفتن از سبک مدیریت دکتر فانی, تحول بنیادین در آموزش و پرورش را دنبال کنیم.

 

به اشتراک بگذارید :