14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ ۲۲:۰۹:۰۰
کد مطلب:  1433227
گفت و گوی مستقیم وزیر آموزش و پرورش با مدیران مدارس آذربایجانشرقی در بستر شبکه شاد /
محسن حاجی میرزایی: نظارت، تدبیر و خلاقیت مدیران مدارس آموزش با کیفیت را فراهم می کند

" مدیران مدارس در آموزش کنونی دستگاه تعلیم و تربیت ستون اصلی هستند"، این جمله را وزیر آموزش و پرورش صبح امروز سه شنبه 21 بهمن ماه 99در گفت و گوی مستقیم با مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی در شبکه شاد تاکید کرد و افزود: نظارت، تدبیر و خلاقیت مدیران مدارس آموزش با کیفیت را فراهم می کند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،محسن حاجی‌میرزایی در هشتمین نشست از سلسله نشست‌های ارتباط هفته که با حضور بیش از 8 هزار نفر از مدیران مدارس استان در بستر فضای مجازی و از طریق شبکه شاد برگزار شد،  بیان کرد: سلام بر شهر شعر و ادب و عرفان و مردانگی و غیرت و دین مداری و همکاران عزیز و گرامی و ادامه داد: افتخار این را داشتم که در ماه های آغاز انقلاب اسلامی با تمام وجودم سخت کوشی و دلسوزی مردمان خطه آذربایجان را حس کنم و تبریک عرض می کنم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را و امیدوارم پرچم انقلاب و اقتدار ایران فزون باد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: حضرت امام( ره) این ایام را ایام الله نامیدند و یک مفهوم قرآنی است و یک رویداد با ویژگی خاص و با بیان آیه" وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ" توضیح داد: خداوند موسی را فرستاد تا مردم را از ظلمت به نور هدایت کند و به روزهای خاص تذکر دهد و در ادامه می توان دانست که در این ایام رمز و رازهای بزرگی نهفته است برای کسانی که صبور و شکور هستند و بار عمیق مفهومی و پهنای وسیعی برای آموختن دارد.

حاجی میرزایی با اشاره به متفاوت بودن روزها و هفته ها و سال ها از هم ، افزود: این تفاوت ها عرصه ی یادگیری است و کلاس های است برای آموختن و آزمون های است برای سنجش و فرصت هایی برای کسب کردن و توشه گرفتن،کامل تر شدن و بالغ تر شدن.

وی ادامه داد: همانطور که در داستان حضرت یوسف هفت سال ترسالی بود تا ۷سال مواجه هوشمندانه با خشکسالی باشد، ما در انقلاب اسلامی فراز و نشیب و سختی و دشواری و تحولات عمیق درک کردیم و دنیا و دنیا تجربه و آموزه در روزهای پرشکوه بوده و همین ها بوده که به جامعه شکل داد و ظرفیت های ملی ما را بهبود بخشید و در همین ایام هویت ، عزت و اقتدار ما شکل گرفت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ملت ما درس های فراوانی آموخت و درس های فراوانی به تاریخ بشری داد، نهضت بیداری و هوشیاری،استقلال و باور کردن به توانمندی ملی درس های مهمی بود که در ما شکل گرفت.

ما در متن یک انقلاب بزرگ آموزش هستیم

وی در ادامه  تصریح کرد: امروز در متن رویداد یک شرایط بحرانی،در حال انتقال به وضعیت جدید  با مفاهیمی جدید هستیم و مهارت های باید آشنا شویم که قبلاً آشنا نبودیم و ابزار و برنامه ها و توانمندی های که قبلاً فراهم بودند کافی نیست و نبود و در حال پوست اندازی بسیار بزرگ هستیم. ما در متن یک انقلاب بزرگ آموزش هستیم و نیاز به یک جامعه ی آینده ساز، رشد دهنده و توانمند کننده هستیم.

حاجی میرزایی متذکر شد: آموزش با چالش روبه رو شده و می توان ابراز داشت که تغییرات پارادایمی داریم یعنی وقتی توانایی های جامعه قادر به پاسخگویی وضع موجود نیست و باید طرح نو در انداخت.

وی تاکید کرد: این موقعیت بسیار رفیعی است و موهبتی از جانب خدا است که بتوانیم ظرفیت ها را توسعه بدهیم،هنرنمایی کنیم و خلاقیت و ابتکار داشته باشیم و تا ماموریت داریم به جامعه آموزش دهیم و دانش اموزان را برای حضور خلاق در جامعه آماده کنیم ،کیفیت زندگی مردم را بهبود ببخشیم اما امروز با ابزار، روش ها و توانایی های موجود این ماموریت ما به سرانجام نمی رسد.

امروز نیازمند درک عمیق،خلاقیت ، آگاهی و توانمندی جدید هستیم

محسن حاجی میرزایی با بیان اینکه ماموریت اصلی ما فرهنگیان آموزش دادن جامعه است، گفت: باید خوب یاد بگیریم و باید کمک کنیم شرکای ما یعنی خانواده های، معلمان و دانش آموزان  نیز این ماموریت را به درستی یادبگیرند.ما باید پیوند های گسسته شده را ترمیم کنیم و اگر نمی توانیم رو در رو در کنار هم باشیم از مسیر امواج راهی بیابیم.

وزیر آموزش و پرورش از چگونگی بالا بردن کیفیت آموزش سخن گفته و تاکید کرد: باید اطمینان پیدا کنیم که همه دانش آموزان و معلمان در نقش آفرینی کارساز هستند، باید اطمینان پیدا کنید که همه دانش آموزان به آموزش با کیفیت دسترسی داشته باشند از هر طریق میسر و این شما مدیران هستید که با تدابیر و خلاقیت این امکان را فراهم می کنید.

وی ادامه داد: امروز همه آموزش و پرورش در مدیر مدرسه خلاصه شده و اثربخشی و کارایی به مدیر مدرسه مربوط است و مدیر مدرسه باید در ارتباط منظم و هدفمند با معلم و دانش آموز باشد و اگر نیاز به توانمندی داشته باشند، زمینه را  فراهم کند.

حاجی میرزایی در ادامه تاکید کرد: ما باید مطمین بشیم که اهداف یادگیری محقق می شود و امروز عرصه، عرصه خلاقیت و نوآوری است و به تعبیر حافظ وقتی عادت ها کارساز نیست، عرصه هنرنمایی،قدرت نمایی و خلاقیت و توانمندی انسان های متفاوت بروز پیدا می کند.

خانواده ها را درگیر فرایند آموزش و پرورش کنید

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید خانواده ها امروز بیش از گذشته درگیر فرآیند آموزش باشند، افزود: ما باید در حال حاضر در معرض تماشای خانواده باشیم و امروز این حساسیت و توجه خانواده عمیق تر و گسترده تر از گذشته است بنابراین باید سرمایه اجتماعی خود را بالا ببریم و باید در اذهان عمومی نام آموزش و پرورش در ذهن خانواده ها هک شود.

وی گفت: امروز مدرسه محور بودن مدنظر است و عمود این مهم، مدیر مدرسه است و اگر روش های جدید را یاد نگرفته و بکار نگیریم در آینده افسوس می خوریم و باید در نظر داشت که هیچ رویدادی همیشگی نیست و باید بلحاظ قابلیت و ... یک سر و گردن بالاتر از این وضعیت باشیم.

حاجی میرزایی یادآور شد: ما فرصت پیدا کردیم محتوا را آنگونه که می خواهیم با ابزارهای نوین ارایه دهیم و هر دانش آموز یک محتوای جدید برای ما تعریف می کند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شبکه شاد یک مولود شش ماهه در شرایط آموزشی ما است و دائما در حال رشد می باشد و در آینده مکمل نظام اموزش خواهد بود و افق های روشنی در خدمات آموزشی را پیش روی ما دارد، تاکید کرد: مدیران مدارس امتحانات را جدی بگیرند و روش های ما بهبود خواهد یافت و خلاقیت معلم می تواند آزمون با کیفیت را فراهم کند.

رتبه بندی معلمان در دستور کار هیئت دولت است

حاجی میرزایی در بخش دیگر گفت و گوی خود با مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: ما برای تامین معیشت فرهنگیان تلاش می کنیم و در مورد حق التدریس شاغلین تمام پیگیری ها انجام می شود و همه وقت و تلاش در این جهت هست.

وی خبر داد: موضوع رتبه بندی با جد تعقیب می کنیم و در دستور کار هیئت دولت است و ابعاد مختلف لایحه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و امیدواریم سال آینده را با رتبه بندی رضایت بخش معلمان عزیز آغازکنیم./ روشنی

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

                               کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :