24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ ۰۱:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1426581
حجت الاسلام سید حسن خمینی :
میراث امام نگاه  دیندارانه به حقوق زن است

حجت الاسلام سید حسن خمینی در آیین اختتامیه اولین جشنواره دختران امروز گفت : این که یا باید زنان به دنبال یافتن جایگاه خودشان در جامعه بروند یا دیندار بمانند. دوگانه غلطی بود که امام آن را ازبین برد . اوگفت راه سومی هم وجود دارد .دیندار بمانید و به حقوقتان هم برسید .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران حجت الاسلام سید حسن خمینی در آیین اختتامیه جشنواره دختران امروز گفت : با همتی که دوستان در آموزش و پرورش کردند بخصوص در بحث نرم افزارشاد، یک افتخار و یک موفقیت بسیار خوب ایجاد شده است.با استفاده از زیرساخت های لازم که طبیعتا در طول سالهای متمادی شکل گرفته امروز احساس می کنیم آموزش به راحتی در روستاها ودرهمه جای کشورانجام می شود و اگر فقری از این حیث وجود دارد بسیار محدود است . این یک  افتخار بسیار بزرگ است که باید هم به مجموعه دوستان ما در دولت و هم بخصوص به آموزش و پرورش تبریک عرض کنیم .

بنا بر این گزارش تولیت آستان حضرت امام خمینی ( ره ) اظهار داشت : آن چیزی که برای جامعه ما میراث امام است نگاه دیندارانه به حقوق زن است .  این که برای   پاسداری ازحقوق عدالت خواهانه زنان و بقیه طبقات اجتماعی ، لازم نیست دین ستیزی بکنیم. این که یا باید  زنان به دنبال یافتن جایگاه خودشان در جامعه بروند یا دیندار بمانند. این دوگانه غلطی بود که امام  آن را ازبین برد . او گفت راه سومی هم وجود دارد .دیندار بمانید و در حوزه دین با توجه به ارزش‌های شریعت با حفظ آن چیزی که شما را با خدا پیوند میدهد به حقوقتان هم برسید .

وی افزود : دین فرهنگی  است فراتر از سنت و مدرنیسم . دین  فراتر از شرق و غرب است . بالاتر از همه دوره ها ست .شما دیندار بمانید و به موسیقی بپردازید دیندار بمانید و به حقوق زنان پاسبان باشید دیندار بمانید و به هنر رو کنید و باز این یک خطربزرگ است که ما پشت سنگرهای دین بخواهیم دفاع از یک ارزشهای غیر دینی کنیم .

حجت الاسلام سید حسن خمینی  اظهار داشت : هنر قوه خیال آدمی را تقویت می کند و هویت هنر خیال است و اخلاقی زیستن وابسته به این است  که شما خیال قوی داشته باشید .تخیل یعنی  من بتوانم خودم را جای دیگران بگذارم .شما اگر نتوانید خودتان را جای دیگران بگذارید نمی توانید دردی که به جان او می رسد رادرک کنید .وی تصریح نمود :  رمان یکی از بزرگترین بسترهای خیال پردازی است والبته بعد از آن  فیلم . به شما اجازه می دهد همذات پنداری کنید. ما برای اینکه بستر جامعه را فراهم کنیم که مجتهدینمان اجتهاد کنند،  فقهایمان توفق کنند ،مرد هایمان دست از مردسالاری بردارند و زنهایمان دست از یک فمنیسم کور بردارند محتاج هنریم . زبان هنر شما را به سمت  تاثیرگذاری بیشترمی برد . در طول تاریخ ما ،شعر این نقش را داشته . ما البته داستان نویس به معنای جدید در دوره های  معاصر پیدا کردیم ولی سینمای بسیار مقتدری داریم .

حجت الاسلام سید حسن خمینی خاطر نشان کرد : رمز بقای انقلاب در آن اجتهاد ی است که نباید بر زمین بماند ؛در شکاندن دوگانه های دروغینی  است که پیش رو قرار می گیرد؛ در ایجاد راه‌های سوم ؛ دربن‌بست شکنی ازجایی که شما سنت دینی تان در مقابل ارزش های نوین قرار می‌گیرد. اینجاباید یک اجتهاد سومی بیایدو برای حفظ آن  ارزش‌ها راه را باز کند .  رمز توفیق وبسترسازش زبان هنراست وبهترین جا برای آن  فضای آموزش و پرورش است .

 سید حسن خمینی در پایان گفت : باید زنان ، دانش آموزان، مردان ، همه  گروه ها جوان، پیر ،به این توجه داشته باشیم که راه آینده ما از افق اجتهادی میگذرد که انقلاب را پدید آورد .اجتهادی که توانست این انقلاب ا به وجود بیاوردو می تواند این انقلاب را ادامه بدهد و باقی بدارد .  

به اشتراک بگذارید :