1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ ۰۹:۱۴:۰۸
کد مطلب:  1421957
مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش:
30/1 درصد از دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و چاقی هستند

مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش در همایش تجلیل از برترین‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: 1/30 درصد از دانش‌آموزان ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، محمد جعفری مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۳میلیون و ۲۹۰هزار و ۲۷۰دانش‌آموز در طرح ملی کنترل وزن و چاقی (کوچ) مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت پنجگانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه‌بندی شدند، گفت: بر این اساس 9/63 درصد دانش‌آموزان نرمال، 1/30 درصد چاق و دارای اضافه وزن و ۶ درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار پروژه کوچ، 1/30 درصد از دانش‌آموزان ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند اظهار کرد: طرح کوچ تمامی دانش‌آموزان اول ابتدایی تا دوازدهم را در برمی گیرد.

جعفری با اشاره به تعریف سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس برنامه درسی ملی گفت: دو ساعت درس تربیت‌بدنی داشتیم که پاسخگوی نیازهای حرکتی دانش‌آموزان نبود، به همین علت طرح‌های نوینی مانند المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای، حیاط پویا، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای به عنوان مکمل و فوق برنامه طرح‌ریزی و اجرا شد تا بتوانیم سرانه تحرک بچه‌ها را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: طبق آمارهای موسسه کاسپین که تحت نظارت وزارت بهداشت در سال۹۴ و ۹۵ انجام شد نزدیک به ۲۱ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی بودند. سال ۹۶ نیز یک کار پژوهشی در معاونت تربیت‌بدنی برای برنامه ششم توسعه انجام شد که نشان می‌داد نزدیک به ۲۷درصد دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و چاقی‌اند. با توجه به اینکه تلاش می‌کردیم سرانه فعالیت ورزشی دانش‌آموزان را افزایش دهیم وقتی وارد شرایط کرونایی شدیم طرح کوچ را در پنج استان پایلوت در سال گذشته اجرا کردیم و متوجه ‌شدیم آمارها در حال افزایش است.

جعفری با بیان اینکه چاقی در سنین کودکی و نوجوانی دلایل بسیاری دارد گفت: با توجه به تفاهم‌نامه میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در طرح کوچ، دانش‌آموزان خیلی لاغر و چاق به مراکز جامع سلامت ارجاع داده می‌شوند که وضعیتشان بررسی شود تا مشخص شود علت لاغری مفرط یا چاقی بیماری است یا عدم تحرک و تغذیه نامناسب.

وی افزود: این طرح را ابتدا با هدف آگاهی بخشی و افزایش دانش دانش‌آموزان و والدین برای مدیریت وزن و مضرات چاقی تدوین و اجرا کردیم، یکی دیگر از نکات قابل توجه اجرای این طرح این بود که تمام بخش‌های درون سازمانی وزارتخانه درگیر این طرح شوند، مسئولیت با مدیر مدرسه باشد و تنها دبیر تربیت‌بدنی و مراقب سلامت در اینجا وظیفه ندارند بلکه برای هربخشی وظایفی مشخص است، به همین علت با ابلاغ دستورالعمل آموزش آغاز شد، بسته‌های آموزشی توزیع شد و محتواهای آموزشی مانند فیلم و پوستر تهیه شد.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تمام تلاش ما این است که حتی اگر کاهش وزن محسوس نبود حداقل از پیشرفت چاقی جلوگیری کنیم که در اینجا نقش والدین مورد توجه است.

به اشتراک بگذارید :