19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1412230
با حضور مشاورین وزیر آموزش و پرورش و مدیر کل آموزش و پرورش زنجان؛
جلسه مجازی گفتمان سازی سند تحول بنیادین برگزار شد

جلسه مجازی گفتمان سازی سند تحول بنیادین(تربیت تمام ساحتی) با حضور مهدی نوید ادهم مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین، رضا مددی مشاور وزیر در اجرای سند تحول بنیادین، حسن مظفری مدیر کل آموزش و پرورش زنجان و اعضای شورای معاونین در محل سالن غدیر اداره کل آموزش و پرورش زنجان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ، در این جلسه مهدی نوید ادهم مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین، با اشاره به کلام مقام معظم رهبری مبنی بر این که "تحول یک کلمه است اما یک دنیا کار در آن نهفته است" اظهار داشت: برای تحول بنیادین در آموزش و پرورش ضرورت دارد تمام عناصر محیطی شناسایی و بازخوانی شود و همچنین طوری عمل شود که جامعه این تحول را بپذیرد.

 وی افزود: همراهی و همسویی و عزم ملی برای ایجاد تحول بنیادین لازم  است و شکل‌گیری این عزم ملی در گرو گفتمان سازی است.اگر قرار است آموزش و پرورش دیده شود و نقش خود را در تحولات جامعه به درستی ایفا کند نیاز است که این سند جدی گرفته شود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر لزوم تغییر عمیق و ریشه ای در آموزش و پرورش اظهار داشت: در آموزش و پرورش کشور قبل از سند تحول بنیادین هیچ فلسفه مدون و مصوبی که بتوان بر اساس آن سیاست گذاری، تصمیم گیری و برنامه ریزی نمود وجود نداشته ؛ و خوشبختانه به همت جمعی از متخصصان و کارشناسان برای اولین بار مبانی نظری تحول بنیادین که همان فلسفه تعلیم و تربیت مبتنی بر آموزه های دینی است را تولید نمودیم که یکی از دست آوردهای خوب نظام جمهوری اسلامی در حوزه آموزش و پرورش است که مورد تأیید بسیاری از متخصصان و کارشناسان قرار گرفته است.

وی با اشاره به این موضوع که پیشگامان اصلی تحول مدیران ارشد سیستم و مدیران مدارس هستند ، گفت: داشتن فهم دقیق از سند و همراهی مدیران آن یکی دیگر از ضروریات است و اگر مدیران همراه نشوند نمی توان توقع داشت که تحول بنیادین اتفاق بیافتد.

وی افزود: به روز آوری مهارت های مدیریتی، مراقبت از تحقق تربیت در ساحت ‌های شش گانه، صیانت از نشاط و شادابی دانش آموزان و اطمینان از عدم توقف چرخه یادگیری از جمله رسالت مدیران در دوران کرونا است.

وی در ادامه شناسایی و رفع موانع تحول را از الزامات دانست و گفت: با حل این موانع درسی از سطح وزارت تا مدرسه می توانیم شاهد تحول باشیم.

نوید ادهم در پایان تأکید کرد : اعداد و ارقام و گزارشات ارسالی حاکی از آن است که در استان زنجان تلاشهای خوبی در راستای اجرایی شدن سند تحول بنیادین انجام شده است و جای تقدیر و تشکر دارد و این نوع نشست ها باعث می شود تا بتوانیم اهداف تعیین شدن را در بالاترین سطح خود محقق نماییم.

 

رضا مددی مشاور وزیر آموزش و پرورش در ادامه اظهار داشت: ضرورت دارد تمامی معلمان با ساحت های ششگانه آشنا شوند و شناخت لازم را داشته باشند تا بتوانند موثر واقع شده و تحول آفرین باشند.

 وی گفت: مفاهیمی که در مدرسه آموزش میدهیم باید  کاربردی بوده و همکاران ما از کاربرد دروس و فلسفه دروس آشنایی داشته باشند چرا که تربیت با ابزار برنامه درسی و دروس اتفاق می‌افتد و  لازم است معلمان آشنایی کامل داشته باشد.

مددی با تاکید برگسترش فرهنگ تحول خواهی گفت: دست اندرکاران آموزش و پرورش باید به درستی با سند تحول آشنا باشند و با شناخت کاملی از فرآیند اجرایی آن داشته باشندچرا که بدون این شناخت  این عملکرد،  آن طور که باید عملی نخواهد شد.

وی استان زنجان را از جمله استان‌های فعال در زمینه گفتمان سازی سند تحول عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد با همراهی همه همکاران بتوانیم در روزهای آینده شاهد موفقیت بیشتر در زمینه اجرایی کردن سند باشیم.

 

مظفری مدیر کل آموزش و پرورش زنجان در ادامه ضمن تقدیر از حضور مشاورین وزیر و ارائه مطالب در خصوص سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تصریح کرد: مهمترین و حیاتی ترین دارایی هر سازمان نیروی انسانی آن است و زمانی میتوانیم مدعی اجرای درست سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شد که ابتدا  نیروی توانمند داشته باشیم و با به کار گیری آن نیروها، تعاریف عملیاتی برای اجرای سند ایجاد کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش زنجان اضافه کرد: تغییرات مثبت در هر سازمانی با به روز رسانی و آموزش مستمر نیروی انسانی امکان پذیر است و پرسنل کارامد نقش کلیدی در رشد و توسعه آن سازمان دارند.

وی در پایان اظهار داشت: در استان زنجان هیچ برنامه ای خارج از برنامه سند تحول بنیادین اجرا نخواهد شد و افتخار داریم که اعلام نماییم با همدلی موجود خواهیم توانست همچون گذشته این امر را محقق نماییم.

به اشتراک بگذارید :