18 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ ۰۸:۱۷:۰۷
کد مطلب:  1410870
محمد اعتدادی مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان؛
شوراهای آموزش و پرورش جایگاه تصمیم های کلان مدیریتی

محمد اعتدادی مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در پیامی هفته شوراهای آموزش و پرورش را تبریک گفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ، محمد اعتدادی در پیامی هفته شوراهای آموزش و پرورش را تبریک گفت .متن پیام به شرح زیر است :

                                      بسم الله الرحمن الرحیم 

     « وامرَهُم شورا بَینَهُم »    قران کریم ،سوره مبارکه شورا،آیه: 38

آموزش و پرورش سنگ زیر بنای هر جامعه محسوب می گردد و توسعه و بالندگی هرجامعه مرهون اهتمام و توجه به اهداف آموزشی، تربیتی و اسناد فرادستی نظام تعلیم و تربیت خواهد بود. 

درجامعه اسلامی ایران با پیشینه فرهنگی غنی این نهاد ارزشمند مهمترین رکن توسعه و بستر فرهنگ سازی در بین آحاد مردم می باشد و تحقق رشد، تعالی ارزش ها و آرمان ها ی متعالی انقلاب اسلامی مستلزم مشارکت و تلاش همه جانبه مردم، مسئولان و نهادهای مدنی در تمامی ابعاد اعتقادی، فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی است. 

مردم سالاری دینی یکی از ارکان مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید. نظام اجتماعی و حیات سیاسی جامعه بشری به تعاون و مشارکت اعضای آن بستگی دارد. این امر از طریق همیاری های مردمی استوار می گردد و آموزش و پرورش به عنوان گسترده ترین نظام اجتماعی نیازمند مشارکت و همکاری همه اجزای نظام است. این نظام بدون مشارکت مؤثر مردم و کارکنان در ابعاد علمی، فرهنگی، اقتصادی و عاطفی نمی تواند فرایند تعلیم و تربیت را به خوبی عملی سازد. لذا تاکیدات و منویّات حکیمانه مقام معظم رهبری «مدظله العالی»  که آموزش و پرورش جزء بخش هایی است که بدون مشارکت مردم اداره نمی شود، مبیّن این موضوع می باشد.

شورای آموزش و پرورش به عنوان جلوه گاه هم آوایی و جایگاه هم نوایی جهت بسط و توسعه مشارکت مزبور قلمداد می شود و می تواند در راستای تبلور عینی و جهت دار اراده مردم حرکت کند. نتیجه این هم افزایی و تعامل فکری درخت امیدی است که در دستگاه تعلیم و تربیت به بار می نشیند تا نوید بخش آموزش و پرورشی پویا و کارآمد باشد.

شوراهای آموزش و پرورش تجلی مشارکت مردم و مسئولین در امر مقدس تعلیم و تربیت می باشند. تشکیل شوراها در راستای تحقق خرد جمعی، مشارکت و نظارت مردم در امر تعلیم و تربیت و بهره گیری از کلیه منابع در جهت تاسیس، توسعه و تجهیز فضاهای آموزش و پرورش و همچنین تسهیل در فعالیت های اجرایی است. هم اندیشی در شوراهای آموزش و پرورش با درگیر نمودن اذهان مدیران و مسئولان دولتی و عموم مردم زمینه حرکت به سوی عدم تمرکز و مشارکت در تصمیم گیری را مهیّا می سازد.

بدون تردید، تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش و بهره‌گیری ازکلیه منابع و امکانات، که هدف و منظور اصلی تشکیل شوراهای آموزش و پرورش می باشد، مستلزم ارائه راه کارهای اجرایی و پیشنهادات کاربردی است که این امراز طریق همفکری کلیه فرهنگیان و صاحبنظران درجهت تصمیم سازی در کارگروه های ذیربط و پیرو آن تصمیم گیری درجلسات شورا و تصویب مصوبات ارزشمند و پیگیری جهت اجرایی شدن آن حاصل می گردد.
درمورد اهمّیت تشکیل ونقش شوراهای آموزش وپرورش به عنوان پل اصلی مشارکت اجتماعی و حلقه ی واسط بین مردم و آموزش وپرورش تاکنون دیدگاه های متعددی مطرح شده و در هرمورد اززاویه ای این موضوع را مورد واکاوی قرارداده اند.

تا قبل ازرونق فرهنگ تدریس و تعلیم در فضای مجازی نقش خانواده ومدارس درتعلیم و تربیت آینده سازان بسیار پررنگ بود. امّا اکنون عوامل دیگری دراین عرصه وارد شده اند که خواسته و ناخواسته نظام تعلیم و تربیت را تحت تأثیرخود قرارداده و ازسهم خانواده ها ومدارس دراین زمینه کاسته اند.
اگرمدارس ودانش آموزان ما از امکانات روز آمد به اندازه کافی بهره مند نباشند و دانش آنان پویا و به روز نباشد، جریان های ناهمسوی بین المللی چونان سیل باورها، اعتقادات و سرمایه ی عمر و استعداد آنان را باخود خواهد برد. ما در این بیکران نیازمند اسکله ها و کشتی های نجاتی هستیم تا هویّت فرزندان این مرز و بوم را بتوانیم حفظ نموده وآنان را ازگزند طوفان ها و تندبادها برهانیم.

بنابراین آموزش وپرورش نسبت به گذشته پرهزینه ترشده درحالی که همه شرایط امروز و استانداردهای اقتصادی قائل به این هستندکه اتّکا صرف به امکانات دولتی امکان پذیر نیست. به همین دلیل مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در منویّات سالهای اخیرمکرر براین واقعیت تاکید کرده اندکه همه ی مردم ودستگاه ها باید به کمک آموزش و پرورش بیایند و با مشارکتی ملّی نظام تعلیم وتربیت رامتناسب با نیازهای فعلی پشتیبانی و مساعدت نمایند. تشکیل شوراهای آموزش وپرورش یعنی دیدن و قراردادن آموزش وپرورش درمسیرتدبیرها و تصمیم های کلان مدیریتی و اینکه این نهاد درصورتی توفیق حاصل می نماید که فرابخشی دیده شود و مدیران طرازاول و میانی کشور به آن توجه و اهتمام خاص داشته باشند. بدیهی است که فعالیت های شوراهای آموزش وپرورش منحصر به زمان خاصی نیست بلکه عوامل محترم شورا ها می بایست درکلیه مسائل تصمیم ساز و تصمیم گیر بوده و باحضوری دائمی و اثربخش درتمام فرآیندهای حساس آموزش وپرورش نقش آفرین باشند.

شورای آموزش و پرورش استان اصفهان با همت استاندار فرهیخته و همفکری و هم افزایی اعضای بزرگوار شوراهای آموزش و پرورش استان و شهرستانها و مناطق در این ایام خاص که جامعه ملتهب است از اثرات ویروس منحوس کرونا در کنار سایر وظایف و مأموریت های قانونی و ساختاری خود که همان ایفای حقوق قانونی مصرح در قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش می باشد، با اتخاذ مصوبات مربوطه گام های جدی در خصوص تسهیل فرآیند یاددهی – یادگیری در زیست بوم جدید، گام های جدی برداشته که از جمله آنها تشکیل جلسات خاص جهت برطرف کردن دغدغه های اولیا در ساماندهی نحوه صحیح حضور و به کارگیری صحیح از فضاهای مجازی، طراحی راه اندازی و پیاده سازی نرم افزارها خاص در کنار نرم افزار شاد، و استودیوهای فنی تخصصی تدریس با کیفیت و بارگذاری ساعت ها فیلم تخصصی تدریس در پایه ها و دوره های مختلف تحصیلی، تهیه تبلت، گوشی های هوشمند، پیش بینی تسهیلات کم بهره برای خانواده های نیازمند بوده است. 

امیداست، با اتّکال به خداوند متعال و بهره گیری از هم اندیشی اندیشمندان، صاحبنظران و فرهنگیان معزز شاهد مشارکت بیشتر مردم و مسئولان در تحقق اهداف کلان آموزش و پرورش بوده و از محصول این هم افزایی آینده سازان میهن اسلامی منتفع گردند.

                                                                                                          محمد اعتدادی 

                                                                                         مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان 

به اشتراک بگذارید :