23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۳۰ ۱۰:۰۹:۵۲
کد مطلب:  vcTGSXOT
.
اولین جلسه شورای پژوهشی مشترک اداره کل آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

ولین جلسه شورای پژوهشی مشترک اداره کل آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش آقای دکتر پناهی ، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آقای دکتر نعمت بخش ، رئیس اداره تحقیق و پژوهش اداره کل و جمعی از متخصصین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سالن شورای حوزه معاونت پژوهش دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

اولین جلسه شورای پژوهشی مشترک  اداره کل آموزش و پرورش  و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  با حضور معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش  آقای دکتر پناهی ، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آقای دکتر نعمت بخش ، رئیس اداره تحقیق و پژوهش اداره کل و  جمعی از  متخصصین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سالن شورای حوزه معاونت پژوهش دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این جلسه دکتر پناهی ضمن تشکر از تعامل مثبت آقای دکتر نعمت بخش و سایر اعضا شورای مشترک علوم پزشکی به بعضی از محدودیتها  و چالش های حوزه پژوهش در آموزش و پرورش اشاره و تاکید کرد که علی رغم این چالش ها با توجه به حساسیت حوزه سلامت و تاثیر آن در سلامت عمومی  انجام طرح های جامع در این بخش از اولویتهای اصلی حوزه پژوهش است . همچنین توجه به نهادینه کردن آموزش سلامت وبهبود سلامت  با اجرای طرح در دوره پیش دبستانی و دبستان مورد تاکید است .معاون پژوهشی اداره کل افزود به نظر می رسد داشتن یک بانک اطلاعاتی از پروژه های انجام شده در آموزش و پرورش و دانشگاه علو پزشکی در شروع کار حائز اهمیت است .

دکتر نعمت بخش  معاونت دانشگاه علوم پزشکی نیز ضمن تقدیر از تلاش عوامل حوزه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی تاکگید کرد که با توجه به این که دانشگاه متولی سلامت می باشد و یکی از بهترین روش های ارتقای سطح سلامت طرح های اجرایی در آموزش و پرورش است ،از طرح های که بتواند این فرایند را تسریع و بهبود بخشد استقبال می کند .

دکتر متقی رئیس اداره تحقیق و پژوهش ،طی گزارشی از روند فعالیتهای انجام شده برای عقد تفاهم نامه ،در رابطه با شرح وظایف این شورای مشترک صحبت کردند

رئیس اداره تحقیق و پژوهش اداره کل ادامه داد: پس از تصویب پروپوزال ها و معرفی پژوهشگران به حوزه آموزش و پرورش، همکاری لازم با آنها انجام خواهد شد و با همکاری حوزه حراست، پژوهشگران به حوزه های ستادی معرفی می شوند.

وی ادامه داد: انتظار می رود  که نتایج یافته ها نیز به دست ما برسد تا در صورتی که این یافته ها نیاز به مطرح شدن در سمینارها و یا کارگاه های آموزشی برای آموزش به مخاطبان داشتند، از سوی آموزش و پرورش همکاری لازم صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: در این راستا انجام مطالعات و پژوهش های طولی از اهمیت به سزایی دارد چرا که متاسفانه معمولا بازخورد پژوهش های  کوتاه مدت  نسبی و منجر به انجام طرح های موازی و هدررفت منابع خواهد شد.

رئیس اداره تحقیق و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش در رابطه با محورهای مهمی که دارای اولویت بیشتری دارد   به مواردی  اشاره نمود  که از مهمترین آنها  بخش سلامت عمومی مانند سلامت دهان و دندان، چشم و ... است که باید توجه خاصی به این بخش شود. سبک زندگی سالم نیز شامل سبک تغذیه، سبک بدن ، بهداشت محیط در مدارس به خصوص مدارس شبانه روزی، مدیریت اطلاعات بهداشتی، سیستم های مستندسازی ، توجه با سرمایه های فیزیکی دانش آموزان ارگونومی و ساختار قامتی از دیگر موارد قابل توجه است .

در این بخش طرح ها و  راهکارهای کاهش عوامل محیطی و اجتماعی در حوزه سلامت، مطالعات فرهنگ ایمنی در مدارس، طرح توانبخشی در مدارس، سوء تغذیه و سلامت دانش آموزان از جمله مباحثی هستند که می تواند به نگهداشت و ارتقاء سلامت جامعه دانش آموزی کمک نماید.

 

به اشتراک بگذارید :