18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۹ ۱۲:۲۱:۵۷
کد مطلب:  TlNTv4Bb
رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان:
امسال 14 هزار و 700 دانش آموز پایه نهم در انتخاب رشته تحصیلی شرکت می کنند

برای هدایت تحصیلی دانش آموزان 100 امتیاز در نظر گرفته شده است که 65 امتیاز به بررسی های مشاوره ای و 35 امتیاز به عملکرد تحصیلی آنها اختصاص یافته است.

سید یداله حسینی رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار داشت: با عنايت به تصويب آيين نامه هدايت تحصيلي در شورای عالی آموزش و پرورش و تثبيت شاخه ها و رشته هاي تحصيلي، در سال تحصیلی 95-94 تعداد 14 هزار و 700 نفر از دانش آموزان پایه نهم استان در نیمه اول تیر ماه برای ثبت نام پایه دهم باید به یکی از رشته های تحصیلی متوطه هدایت شوند.

وی افزود: رشته های تحصیلی در مدارس متوسطه شامل علوم تجربي، رياضي فيزيك، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي در شاخه نظري و زمينه هاي صنعت، خدمات، كشاورزي و هنر در شاخه هاي فني و حرفه اي و كاردانش می باشند.

رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان خاظر نشان کرد: برای هدایت دانش آموزان به رشته های تحصیلی 100 امتیاز در نظر گرفته شده است که از این 100 امتیاز 65 امتیاز به بررسی های مشاوره ای و 35 امتیاز به عملکرد تحصیلی دانش آموزان اختصاص یافته است.

حسینی اضافه کرد: بررسی های مشاوره ای شامل نظر دانش آموز10 امتیاز ، نظر معلمان10 امتیاز، نظر والدین دانش آموز5 امتیاز، نتیجه آزمون تشخیص استعداد15 امتیاز، نتیجه آزمون رغبت سنج استرانگ15 امتیاز و نظر مشاور مدرسه10 امتیاز می باشد، همچنین 35 امتیاز عملکرد تحصیلی دانش آموز شامل نمرات نوبت اول و دوم همه دروس پایه هفتم، هشتم، نهم، نوبت اول با ضریب یک و نتايج عملكرد درسي دانش آموز بر اساس ميانگين نمرات تمامل دروس پايه هاي هفتم، هشتم و نهم در سيستم سناد دانش آموزي محاسبه و در نمون برگ نهايي هدايت تحصيلي به ميزان 35 امتياز درج مي گردد و مشاوران در اين خصوص نياز به اقدام خاصي ندارند .

رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان تأکید کرد: همه اطلاعات فوق در سامانه الکترونیکی مشاوره مدرسه ثبت و در نهایت در نیمه اول تیر ماه 1395 برای همه دانش آموزان فرم هدایت تحصیلی صادر می گردد.

حسینی در ادامه اظهار کرد: در همین راستا برای همه دانش آموزان پایه نهم پرونده الکترونیکی مشاوره تشکیل شده است و پس از اعلام نتایج نوبت دوم دانش آموزان و رفع اشکالات نمرات دانش آموزان در سامانه، فرم هدایت تحصیلی با امضای مشاور و مدیر واحد آموزشی صادر خواهد شد و دانش آموزان بر اساس فرم هدایت تحصیلی اقدام به انتخاب رشته تحصیلی خواهند نمود.

ایشان افزود: اولويت بندي رشته هاي تحصيلي دانش آموزان بر اساس ۳ ملاك شامل نتايج بررسي هاي مشاوره اي به ميزان ۶۵ امتياز، نتايج عملكرد تحصيلي دانش آموزان در پايه هاي هفتم و هشتم و نهم به ميزان ۳۵ امتياز، ظرفيت پذيرش دانش آموزان در منطقه محل سكونت دانش آموز بر اساس سياست هاي ابلاغي می باشد، در همین راستا تمام مشاوران در دو هفته اول تیر ماه برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره در واحدهای آموزشی حضور خواهند داشت.

رییس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی قزوین در ادامه بیان کرد: تمام مقدمات یک هدایت تحصیلی مطلوب برای  دانش آموزان پایه نهم در استان فراهم گردیده و تاکنون برای تصمیم گیری و تسهیل این فرآیند بسیار مهم و سرنوشت ساز، کمیته هدایت تحصیلی در سطح استان در 12 جلسه  تشکیل گردیده است، همچنین کمیته هدایت تحصیلی مناطق از بهمن ماه سال 1394 به طور مستمر این موضوع را در دستور کار خود قرار داده اند.

به اشتراک بگذارید :