15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ ۱۱:۱۳:۴۸
کد مطلب:  1392645
زنگ دلنشین تعلیم و تربیت در دل مدیر مدرسه تبریزی تعطیلی ندارد

"هیچ مشکلی نمی تواند حریف عشق معلمی شود"، سارا اقدم مدیر یکی از مدارس تبریز با اقدامات فرهنگی و خیرخواهانه ای که انجام داده این را ثابت کرده و معتقد است: انسان سازی باید به دست لایق ترین افراد جامعه سپرده شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، روایت کردن از عشق و ایثار معلمان هم سخت است و هم عجیب! روایت انسان هایی که با تمام قوا در مسیر تربیت و علم آموزی به دانش آموزان خستگی ناپذیرند؛ معلمانی که با کمترین امکانات بهترین ها را خلق می کنند و چیزی جز زیبایی نمی بینند و زنگ دلنشین تعلیم و تربیت هرگز در مدرسه دل دریایی آنها خاموش نمی شود.

روایت امروز ما از خانم مدیری مهربان، تلاشگر و خلاق است که معتقد است: دیدگاهی که مردم به معلمین دارند با اصل ماجرا متفاوت است، اغلب مردم فکر می کنند کسی که کاری پیدا نکند به معلمی روی می آورد، در حالی که چه افتخاری بالاتر از این که انسان ردای شغل انبیا را به تن کرده و فرهنگ ساز جامعه ی خویش باشد.

سارا اقدم که با معدل و رتبه ی بسیار عالی وارد دانشگاه فرهنگیان( تربیت معلم سابق) شده و به عنوان مصاحبه گر نیز فعالیت دارد، می گوید: در طول مصاحبه داوطلبانی را میبینم که با رتبه های بسیار عالی، نظیر رتبه ی ۱۲ کشوری و با علاقه ی وافر، در انتخاب رشته، دانشگاه فرهنگیان را در اولویت اول خود قرار می دهند که البته باید هم این گونه باشد و معلمین از بین افراد با استعداد و اخلاق مدار، گزینش شده و انسان سازی به دست لایق ترین افراد جامعه سپرده شود.

مدیر دبیرستان دخترانه ی بشارت ناحیه 3 تبریز که تحصیلات خود را تا دکترای روانشناسی ادامه داده، 15 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش استان را در مناطق مختلف بعنوان دبیر ریاضی، معاون و مدیر مدارس دارد، مدرس دانشگاه و دوره های آموزش خانواده و ضمن خدمت هستند و در مسابقات ورزشی هندبال نیز دارای مقام می باشند.

در مصاحبه ای تفصیلی پای صحبت های وی نشسته ایم:

 

در خصوص اقدامات خیرخواهانه فرهنگی که توسط شما صورت گرفته مخصوصا در ایام کرونا بفرمائید؟

از اقدامات بنده:

تهیه و تحویل درسنامه و گوشی هوشمند برای دانش آموزانی بود که امکان دسترسی به اینترنت و گوشی و حتی تلویزیون را هم ندارند(بعضی ها که آدرسشان را تغییر داده بودند این روزها، پیدا کرده و از درب منزلشان تحویل دادیم)

تهیه ی لباس فرم و لوازم التحریر کامل برای دانش آموزان نیازمند

تهیه تلویزیون و گیرنده ی دیجیتالی برای دانش آموزانی که تلویزیون نداشتند تا از برنامه های آموزشی استفاده کنند.

تهیه و توزیع بسته های معیشتی برای دانش آموزان محروم

تهیه و توزیع بسته های مناسبتی از جمله برای شب یلدا

تامین قسمتی ازهزینه های زندگی، درمان و آموزش دانش آموزان مبتلا به کرونا و محروم

ارائه مشاوره های خانواده به خانواده های دانش آموزان مشکل دار

ارائه ی مشاوره های تحصیلی و تربیتی به دانش آموزان

می توان اشاره کرد.

 

الگوی شما در زندگی چه کسی یا کسانی بوده اند و آیا مورد خاصی هست که همیشه به شما انگیزه زیاد برای تلاش و فعالیت بدهد؟

لازم هست در آستانه ی ایام فاطمیه و نیز در آستانه سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی ، یادی کنیم از مجاهدت های آن سردار بزرگ و البته بنده کوچکتر از آنم که در شان و منزلت سردار سلیمانی کاری کرده باشم ولی همواره علاقه وافری به نیروهای جهادی داشته و دارم(همکاری کوچکی نیز در این زمینه دارم) وهمواره سعی کرده ام نیروهای جهادی را الگو و اسوه قرار دهم ولی باز تاکید می کنم که خجالت میکشم خدمات ناچیز خود را به عنوان کار جهادی معرفی کنم و فقط به سوال حضرتعالی پاسخ داده ام که الگویم نیروهای جهادی، به ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است.

 

به عنوان یک فرهنگی از علاقه خود به معلمی و عناوینی که در این دوران کسب کرده اید بفرمایید.

زمانی که به من پیشنهاد مدیریت در یک دبیرستان حاشیه شهر را دادند، خیلی ها فکر می کردند بنده قبول نمی کنم ولی بنده با شور و اشتیاق پذیرفتم و این فرصت را مغتم شمردم تا بتوانم درخدمت دانش آموزان محروم باشد. (در همان زمان پیشنهاداتی برای مدیریت مدارس خاص ناحیه رو نیز داشتم) از روزی که وارد مدرسه شدم تنها فکر و هدفم این بود که خادم دانش آموزان کم بضاعت باشم و در جلساتی که با همکاران برگزار کردم به این نکته تاکید نمودم.

مولف و مترجم کتب، پژوهشگر، تولید و برنامه نویسی محتواهای الکترونیکی تعاملی (که برگزیده ی کشوری هستند)، حافظ چند جز از قرآن هستم که در برنامه ام دارم و ان شاءالله اگر سعادتی باشد حافظ کل قرآن خواهم شد، دارای مقام کشوری در رشته های تولیدمحتوا، نقاشی، شعر، داستان نویسی، گرافیک، موشن گرافی و...، داور مسابقات قرآنی،علمی پژوهشی، فرهنگی و هنری هستم.

از عناوین کسب شده در دوران خدمتم به موارد زیر می توان اشاره کرد:

برگزیده ی مسابقات قرآنی

انتخاب به عنوان پژوهشگربرتر

برگزیده ی مسابقات تولید محتوای الکترونیکی

برگزیده ی مسابقات تجارب برتر تربیتی

برگزیده ی مسابقات تجارب برتر ارزشیابی

برگزیده ی مسابقات فرهنگی و هنری

برگزیده ی مسابقات علمی

انتخاب به عنوان معلم نمونه، معاون پرورشی نمونه

و ...

آیا برنامه ای برای بازنشستگی خود نیز دارید در راستای اقدامات خیری که انجام می دهید. کمی در این مورد توضیح دهید؟

رسالت معلمی بازنشستگی ندارد، همچنان که معلمی لباس فرم ندارد، چون یک معلم در لحظه لحظه ی زندگی خود معلم است، چه در مدرسه چه در خیابان چه در اتوبوس و ...

پس همواره تا جان در بدن دارم معلمی خواهم کرد.

 

از خاطرات شیرین و تلخ دوران معلمی خودتان بفرمایید؟

شیرین ترین خاطره ام پیدا کردن و بازگرداندن یکی از دانش آموزان دختر دبیرستانی به کانون خانواده که به خاطر مسئله ای از خانواده جدا شده بود که متاسفانه در جامعه به این دختران، دختران فراری می گویند آن شبی که این دختر عزیز را به خانواده اش بازگرداندم شیرین ترین لحظه دوران خدمتم بود.

خاطرات تلخم در این روزهای کرونایی، از دست دادن برخی از همکاران ارجمند و دانش آموزان عزیز است.

 

کار و شغل شما چه تاثیری در زندگی شخصی شما داشته است؟

بعد از خداوند منان، بزرگترین حامی و مشوقم، پدر و مادرم بوده اند و بنده همواره مدیون زحمات و دست بوسشان هستم.

همسر بنده که از فرهنگیان فعال و از مدرسان دانشگاه  است و سابقه مسئولیتهای مختلفی را هم در آموزش و پرورش داشته همواره بنده را حمایت کرده و باعث پیشرفت بنده شده و در خانه هم همیشه کمک حال من در خانه داری و فرزند داری شده و فکر میکنم با همدلی و همکاری هم زندگی خوب و خوشی تا به حال در کنار هم داشتیم.

 

جایگاه تعلیم و تربیت چه در مدرسه و چه در خانواده از نظر شما چگونه است؟

به نظر بنده و خیلی از همکاران باید خانه و مدرسه در کنار هم و مکمل هم در امر تعلیم و تربیت باشند. خانه بدون مدرسه و مدرسه بدون خانه ، همانند جزایر پراکنده از هم هستند که به تنهایی قادر به تحقق امر تعلیم و تربیت نیستند. و نیز همواره تربیت مقدم بر تعلیم باید باشد و یا همزمان پیش برود. برای مثال، دختری که امروز در دبیرستان ما تحصیل می کند، در آینده، چه شاغل باشد و نباشد،  حتما در آینده یک مادر و یک شهروند است و اگر درست پرورش یابد باعث بالندگی جامعه خواهد شد.

 

از برنامه های آتی خودتان بفرمایید؟

فعلا که در ایام کرونا تمام فکر و ذکرمان کسب موفقیت در آموزش و پرورش مجازی است و در منطقه محرومی که امکانات رسانه ای بسیار کم است تمام توانمان  را در این زمینه به کار می گیریم.

و بزرگترین برنامه ای که دارم و دائم از خدا می خواهم که در این زمینه، بنده را یاری کند، مدرسه سازی در مناطق محروم است و انشاالله منتظر خبرهای خوب در زمینه آموزشی- عمرانی از مدرسه مان باشید.

 

پیشنهادات و انتقادات خودتان را نسبت به آموزش و پرورش بفرمائید،اینکه از نظر شما چه چالش هایی اساسی است و باید حل شود تا آینده تحصیلی دانش آموزان لطمه نبیند؟

آموزش و پرورش کشور ما یک دستگاه عریض و طویلیست که مشکلات عدیده ای را دارد، زیرساخت های فرسوده، امکانات کم، مشکلات مالی، فضا، نحوه ی جذب نیروی انسانی و ....

  باید دیدگاه به آموزش و پرورش از یک سیستم مصرف کننده به سیستمی مولد، تغییر کند.

 

لطفا کلمات زیر را با یک عبارت کوتاه توصیف کنید.

معلم: شمع محفل علم و ادب

تبریز: اولین

کتاب: چراغ

بازنشستگی:  نداریم

ثروت: احسان

در پایان از زحمات فراوان و شبانه روزی روابط عمومی استان آذربایجان شرقی بی نهایت سپاسگزارم و بر خود وظیفه می دانم از حمایت ها و عنایات مدیرکل، ریاست اداره ی آموزش و پرورش ناحیه سه تبریز و معاونین محترمشان، تشکر ویژه داشته باشم، ان شاءالله با همکاری یکدیگر، خواهیم توانست تا جایی که در توان داریم مدارس دولتی را از وضع موجود به وضع مطلوب برسانیم.

فرمایش مولای متقیان امام علی (ع) را مثل همیشه زینت بخش کلامم می کنم:

" خوشا به حال آن که به بندگان خدا نیکی کند و برای آخرت خود زاد و توشه برگیرد".

گفت و گو از: زینب روشنی

app.ir/ap_azar_shargi                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :