15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۶ ۱۰:۱۶:۳۸
کد مطلب:  1387581
سربلندی مدارس کشور در آزمون سخت زلزله‌های دو دهه گذشته

مروری بر عملکرد سازمان نوسازی مدارس کشور در روز «ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» نشان می دهد که این سازمان توانسته است با احداث فضاهای استاندارد و ایمن، اعتماد و امنیت را برای شهروندان به ارمغان آورده و در برابر زلزله‌های دو دهه گذشته پایداری سازه‌ای مطلوبی داشته‌باشد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور- پنجم دی‌ماه سالروز قوع زلزله دلخراش بم در سال 82، به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام‌گذاری شده است، به بهانه این روز و با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان این حادثه تلخ، مجالی است تا نگاهی دیگر بر موضوع وقوع سوانح طبیعی و لزوم حفظ و ارتقای ایمنی سازه ها و زیرساخت ها در برابر بلایای طبیعی به ویژه زلزله داشته باشیم.

«80 درصد شهرهای بزرگ در خطر زلزله هستند» این را رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی می‌گوید و تاکید دارد: باید در بازآفرینی شهری به مسئله زلزله توجه کنیم، چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد هر 10 سال یک بار زلزله ای با بزرگای بیش از 7 ریشتر در کشور ما اتفاق می افتد. اطلاعات زمین شناسان نشان می‌دهد ایران بر روی کمربند زلزله واقع شده و بسیاری از نقاط کشور درگیر این مخاطره طبیعی هستند و کشور ما از نظر لرزه خیزی جزو مناطق پرخطر دنیا محسوب می شود. به همین منظور لازم است کیفیت ساختمان‌ها و ابنیه کشور از حیث سازه‌ای و پایداری و همچنین جنبه‌های معماری، هویت فرهنگی و کالبدی مورد بررسی قرار گیرد و در برابر حوادثی مانند زلزله، مقاوم کرد.

حساسیت بالای مدارس در هنگام بروز سوانح طبیعی

زیرساخت های اساسی و برخی کاربری‌ها به علت استفاده های خاص در حین زلزله بسیار حساس‌تر هستند مانند کاربری آموزشی که به علت تراکم بالای دانش آموزان خردسال و بی‌دفاع در مدرسه، باید تاب آوری بالایی در مقابل زلزله داشته باشند. دانش آموزان سرمایه های انسانی و آینده سازان کشور محسوب شده و جزء اقشار آسیب پذیر جامعه می باشند و در صورت بروز تلفات دانش آموزی در نتیجه رخداد سوانح و رخدادهای طبیعی، احساسات جامعه به شدت جریحه دار خواهد شد. کاربری‌های آموزشی در سطح شهر پراکنده شده‌اند لذا در صورتی‌که به منظور ایمن سازی مدارس اقدامات موثری انجام نگیرد، بروز سوانح و رخدادهای طبیعی شدید در زمان تحصیل، تلفات سنگین و غیرقابل جبرانی بر دانش آموزان خواهد داشت و آسیب های مختلف و گسترده‌ای را بر جامعه تحمیل خواهد نمود.

همچنین از طرف دیگر به علت فراوانی مدارس در سطح کشور، ایمن سازی مدارس می تواند منجر به گسترش فرهنگ ایمنی در کشور شود که مثال این گفته را می توان در گسترش مقاوم سازی ساختمان های موجود با کاربری های مختلف پس از شروع و استمرار مقاوم سازی مدارس در کشور به تاسی از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور جستجو نمود.

همین امر اهمیت و ضرورت دوچندان بهسازی لرزه‌ای در مدارس و افزایش پایداری سازه‌های آموزشی در برابر زلزله را بیش از پیش روشن می‌کند. اهمیت این موضوع به علت حفظ سرمایه‌های ملی و تأمین امنیت جانی دانش آموزان کشور بوده و علی‌رغم آنکه تاکنون تلاش‌های قابل توجهی برای مقاوم سازی مدارس صورت گرفته، همچنان جای خالی فرهنگ سازی، ارزیابی و بهبود دائمی فرآیندهای مقاوم سازی و استمرار اجرای طرح‌های ایمن سازی مدارس  فضاها و تجهیزات مستقر احساس می‌شود.

با مروری بر زلزله‌هایی که در چندسال اخیر اتفاق افتاده و تخریب بناها و سازه‌ها، مدارس با سربلندی کمترین آسیب و بیشترین استحکام و تاب‌آوری را در زمین لرزه‌های با شدت بالا داشته‌اند که نمونه فراوانی ازاین دست مطابق گزارشات نهادهای ذی‌ربط وجود دارد که بیانگر دقت در طراحی و اجرای استانداردهای سازه‌ای است. از سوی دیگر ساختمان های مدارسی که دچار آسیب و تخریب شده اند از پیش در لیست تخریب و بازسازی سازمان نوسازی مدارس کشور قرار داشتند و به بیان دیگر جزو 30 درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و یا تخریب و بازسازی به شمار می آیند.

اهمیت ایمنی و رعایت استانداردها و ضوابط فنی، معماری  وسازه ای در ساخت مدارس بسیار مهم و مورد تاکید و توجه بوده است و کمترین اغماضی در این مورد صورت نمی‌گیرد و ناظرین پروژه ها به طور دقیق و مستمر مراحل طراحی، ساخت و بهره برداری را ارزیابی می کنند و همین زلزله ها آزمون سخت تاب آوری مدارس و بناهای آموزشی دربرابر زلزله ها و حوادث طبیعی بوده است که موجب سربلندی همکاران تلاشگر و مهندسان و متخصصین سازمان نوسازی مدارس در جای جای کشور عزیزمان است .

به اشتراک بگذارید :