8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۳ ۱۲:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1385247
معاون سواد آموزی اداره کل در نشست خبری با اصحاب رسانه های جمعی استان:
شیوع کرونا فرصت مجددی را فراهم کرد که به نقش مهم آموزش و سوادآموزی فکر کنیم/ امروز لزوم توجه به سوادآموزی بیشتر حس می‌شود

به مناسبت هفته سوادآموزی، صبح امروز نشست خبری معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اصحاب رسانه جمعی استان، در سالن غدیر اداره کل تشکیل شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، فرحناز فتحی معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان در جمع خبرنگاران استان با اشاره به این که یکم تا هفتم دی به عنوان هفته نهضت سوادآموزی نام‌گذاری شده است، گفت: امام‌خمینی ره در بیانیه خود همه مردم ایران را مخاطب قرار می‌دهند و می‌گویند تمام خواهران و برداران ایرانی به پا خیزند و تمام افراد بی‌سواد را آموزش بدهند و در یک کلام ایران را مدرسه کنند. از همین رو است که ما معتقد هستیم که روز ۷ دی که گرامی‌داشت نهضت سوادآموزی است متعلق به تمام مردم ایران است.

وی ادامه داد: به هر طریق، بخشی از جامعه ما به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی و یا موانعی که در دوره اول زندگی آنها وجود داشته است، فرصت دستیابی به نعمت تحصیل را از دست داده‌اند و لذا ما معتقد هستیم که باید فرصت دوم یادگیری را برای این افراد فراهم کرد تا بتوانند با یک عدالت آموزشی در این زمینه دست یابند.

فتحی افزود: با شیوع ویروس کرونا نیاز به مساله آموزش اهمیت بیشتری یافت و می‌توان گفت که امروز نیاز جامعه به افراد باسواد و باسوادکردن افراد بی‌سواد بیش از خود افراد بی‌سواد است.

وی گفت: امروز لزوم توجه به سوادآموزی بیشتر حس می‌شود چرا که اگر پدر و مادری حداقل سواد را داشته باشند بهتر می‌توانند به فرزندان خود در این شرایط (کرونا) کمک کنند و در واقع شیوع کرونا فرصت مجددی را برای ما فراهم کرد که فکر کنیم که چه میزان داشتن آموزش و سوادآموزی می‌تواند به ما کمک کند.

فتحی با اشاره به اینکه با شیوع کرونا در ایام اسفند ماه، طبیعتا کلاسهای سوادآموزی هم تحت تاثیر قرار گرفت، افزود: در همان هفته اول درگیری با کرونا این تصمیم گرفته شد که سوادآموزی نباید متوقف شود و شرایط اجتماعی نباید باعث شود که ما رسالت خود را در این زمینه فراموش کنیم به همین دلیل شعار«سواد آموزی گامی بدون توقف» را برای خود در نظر گرفتیم و براساس این شعار برنامه‌ها را تدوین کردیم و در راستای عدم تعطیلی کلاسها و با زیست بوم جدیدی که به ناچار اجبار شده بود ما شروع به فعالیت کردیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: آموزش‌دهندگان ما در منزل سواد‌آموزان حضور می یافتند و صیانت از سلامت خود را به آنها گوشزد می‌کردند. طی مرحله بعد نیز با توجه به اینکه ما باید شرایط آموزش را برای آنها فراهم می‌کردیم به سوادآموزان اطلاع داده شد که به صورت تلفنی، پیگیر روند آموزش بزرگسالان باشند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان خاطرنشان کرد: آموزشها به صورت مجازی و یا به صورت تلفنی دنبال می شدند و در این زمینه نیز فیلم‌های آموزشی با عنوان «نان و قلم»نیز در پورتال اداره کل آموزش و پرورش قرار گرفت. همچنین برای سواد آموزان مناطق دور افتاده و محروم نیز که دسترسی به اینترنت نداشتند، ۷۵۰ دی.وی.دی آموزشی همراه درسنامه‌ها ارسال شد.

این مسئول اضافه کرد: تا آخر فرودین ماه بالغ بر ۴ هزار و ۷۶۳ دقیقه فیلم توسط آموزش‌دهندگان ما در مناطق به صورت خود جوش تهیه شد و هزار و ۳۳۸ دقیقه محتوای دیداری و ۲ هزار و ۱۳۲ نمونه سوال برای سوادآموزان تهیه گشت که در مرحله اول با توجه به غافلگیری ویروس کرونا در آن دوره تولید محتوای قابل توجهی بود.

وی گفت: سوادآموزان پس از سواد‌آموزی رها نمی‌شوند چرا که با رهاکردن این افراد؛ امکان بازگشت به بی‌سوادی وجود دارد که از همین جهت دوره ۲۰۰ ساعته تحکیم که شامل دورههای حضوری و غیر‌حضوری است برای شرکتکنندگان در در دوره‌های سواد آموزی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه حجم امسال ما ۴ هزار و ۶۰۰ نفر سوادآموز بود، گفت:۲ هزار و ۱۰۰ نفر برای دوره سوادآموزی، ۱۲۰۰نفر دوره انتقال و ۱۳۰۰ نفر نیز برای دوره تحکیم در نظر گرفته شده است که بر اساس این سهم ما افراد را در مناطق و شهرستان‌ها توزیع و آموزش می‌دهیم.

به گفته این مسئول کودک همسری یکی از دغدغه‌های معاونت سوادآموزی و یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که همواره در شورای پشتیبانی مطرح می‌شود. وی ادامه داد: درصد باسوادی مردان در استان بالای ۹۷.۵ درصد است و این موضوع بیانگر این است که درصد باسوادی مردان ۱۰ تا ۴۹ سال ما بالا است اگرچه درصد باسوادی زنان ما نیز پایین نیست اما یک فاصله ۲ درصدی در بین این دو قشر وجود دارد و طبیعی است که بی‌سوادی زنان در بخش‌های حاشیه‌نشین و روستایی بیشتر است.

 

شایان ذکر است در پایان معاون سوادآموزی استان به سوالات خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ داد.

به اشتراک بگذارید :