9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ ۱۱:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1384815
جلسه پایش کیفیت آموزش و توسعه متوازن به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد

جلسه مجازی بررسی وضعیت کیفی آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش در سال تحصیلی 99-98 و هم چنین عملکرد توسعه متوازن مناطق استان در سال تحصیلی 1400-1399 به تفکیک منطقه ای با حضور معاونان آموزش ، کارشناسان آموزش و مدیران هنرستان ها برگزار گردید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان در این جلسات حمید اخوان رئیس اداره آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش با اشاره به اهمیت تبیین و تشریح برنامه ها و بیان انتظارات در رسیدن به اهداف، به تشریح وضعیت کیفی آموزش ها در مناطق براساس درصد قبولی و میانگین نمره دروس، درصد فارغ  التحصیلی و نرخ ترک تحصیل و ...  پرداخت.

وی گفت: شاخص درصد فارغ التحصیلی استان در خرداد 99 نسبت به خرداد 98  دارای رشد می باشد ولی به لحاظ  میانگین کشوری این شاخص نیاز به برنامه ریزی و تلاش بیشتر دارد.

اخوان افزود: برای برنامه ریزی جهت ارتقا وضعیت شاخص های کیفی آموزش ها در استان، مناطق باید از وضعیت هر کدام از هنرستان ها  و هر هنرستان نیز از رشته های تحصیلی و تک تک دروس هر رشته تحلیل دقیقی داشته باشند و توجه به جزئیات دراین شاخص ها خیلی مهم می باشد و در این راستا تدوین شناسنامه کیفی هنرستان ها را تشریح و مورد تاکید قرارداد.

وی با اشاره به وضعیت شیوع بیماری کرونا، استفاده از ظرفیت های شبکه شاد و همچنین محتواهای آموزشی بارگذاری شده در گروه مدیران هنرستان ها در بستر شبکه مذکور با مسئولیت معلمان و نظارت مدیران بر اساس اطلس دسترسی دانش آموزان به فرآیند آموزش را مورد تاکید قرارداد.

همچنین در ادامه در راستای توسعه کمی و کیفی آموزش ها در خصوص تولید محتوای آموزشی، فرآیند ارزشیابی نوبت اول سال تحصیلی جاری، دستورالعمل اجرایی الگوی تعالی مدیریت مدرسه، انتخاب الگوی اجرایی آموزش در سامانه ltms ، کتب درسی هنرستان ها و نحوه ارائه خدمات آموزشی و تربیتی در دوران بیماری های فراگیر به تفضیل مواردی بیان داشت.

 

شایان ذکر است یکی از موضوعاتی که در این  جلسات مورد بحث و بررسی قرارگرفت عملکرد مناطق در توسعه متوازن، توسعه کمی و سهم آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه بود به ویژه عملکرد مناطق از نظر سهم هنرجویان دختر از کل هنرجویان فنی و حرفه ای و کاردانش و جذب دانش آموزان دختر در هنرستان  ها بررسی و مقرر شد مناطق با تشکیل مستمر جلسات کمیته هدایت تحصیلی و تحلیل وضعیت موجود با استفاده از ظرفیت های داخل و خارج از آموزش و پرورش نسبت به امر هدایت تحصیلی که یک فرآیند می باشد اهتمام ویژه داشته باشند.

 

 

گفتنی است این جلسات به صورت منطقه ای برگزار گردید و معاونان، کارشناسان و مدیران هنرستان نظرات خود در خصوص موضوعات جلسه بیان داشتند.

به اشتراک بگذارید :