18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۵ ۰۹:۵۶:۴۷
کد مطلب:  bbTiGXOn
در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین مطرح شد؛
نرخ شهریه ثابت مدارس هیات امنایی در شهرستان قزوین تصویب شد

شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین با اکثریت آرا نرخ شهریه ثابت مدارس هیات امنایی را در این شهرستان تصویب کرد.

در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین که دوشنبه شب با حضور فرماندار و به میزبانی ناحیه دو قزوین برگزار شد، افزایش شهریه مدارس هیات امنایی دوره ابتدایی به یک میلیون و 500 تا 600 هزار ریال و شهریه مدارس متوسطه دوره اول و دوم را حداقل 800 هزار و حداکثر یک میلیون و 200 هزار ریال مورد موافقت اعضا قرار گرفت.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین در این نشست از شوراهای آموزش و پرورش به عنوان تجلی مشارکت مردم و مسوولان یاد کرد و گفت: این شوراها به این دلیل شکل می گیرند که فراتر از امکانات، منابع و تجهیزات خود از سایر منابع و امکانات استفاده و از خرد جمعی اعضای خود که جمعی از اساتید، نخبگان و مسئولان عالی هستند بهره ببرند.
محمد رضایی زاده افزود: شوراها اگر بتوانند نقش خود را بخوبی ایفا کنند بازوان اجرایی توانمندی برای آموزش و پرورش خواهند بود.
وی اضافه کرد: شوراهای آموزش و پرورش باید معنا بخش تمرکز زدایی و مشارکت محلی باشند و می توانند در پیشرفت فرهنگی جوامع به ما کمک کنند چرا که مطالعات نشان می دهد جوامع پیشرفته با استفاده از مشارکت سایر دستگاه ها پیشرفت های خوبی دارند و به جامعه خدمات خوبی ارایه می دهند.
رضایی زاده، کارگروه های تخصصی را اصل و اساس این شوراها دانست و ادامه داد: کارگروه ها به عنوان خوراک فکری شوراها باید بتوانند اساس کار را رقم زده و فعالانه وارد عرصه شوند تا موضوعات و برنامه های مهم را پس از بررسی های کارشناسی برای تصویب به صحن شورا بیاورند.
وی در ادامه با بیان اینکه شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین شامل ناحیه یک و دو و همچنین سایر مناطقی مانند الموت غربی و شرقی و طارم سفلی نیز می باشد، افزود: پیشنهاد می کنیم در صورت موافقت فرماندار شهرستان هر سه ماه یکبار نشستی با حضور اعضای شوراها و بخشداران این مناطق در فرمانداری تشکیل شود تا از نظرات و مشارکت آنها نیز برای پیشبرد امور آموزش و پرورش استفاده کنیم.
معاون آموزش متوسطه ناحیه دو آموزش و پرورش قزوین نیز در ادامه این نشست با تشریح چگونگی فرایند افزایش شهریه مدارس هیات امنایی گفت: مدارس هیات امنایی براساس قانون، مشمول دریافت کمک سرانه مدارس از طرف دولت نمی شوند، از اینرو باید نیازهای مالی آنها از سایر منابع مانند مشارکت های مردمی تامین شود.
حمید حمدالله زاده افزود: این مدارس باید قالبی پویا و شاداب داشته و از تجهیزات و امکانات پیشرفته تری برخوردار باشند در حالیکه متاسفانه برخی از مدارس هیات امنایی ما از این امکانات محروم هستند بنابراین برای حل نیازهای مالی آنها باید به سمت توسعه مشارکت های مردمی حرکت کنیم.
وی اضافه کرد: فعالیت های آموزشی، فعالیت های فوق برنامه، امور رفاهی بهداشتی کارکنان و دانش آموزان، خدمات مشاوره به اولیا و دانش آموزان و فضای مدرسه از جمله مواردی است که از محل مشارکت های مردمی برای آنها هزینه می شود.
حمدالله زاده ادامه داد: در سال جاری با بررسی موضوع شهریه این مدارس در کارگروه های تخصصی آموزش ابتدایی و متوسطه مقرر شد شهریه ثابت دوره ابتدایی با احتساب کلاس های فوق برنامه برای سال تحصیلی آینده بین یک میلیون و 500 تا یک میلیون 600 هزار ریال باشد.
وی گفت: توزیع مجله پیوند برای اولیای دانش آموزان اول ابتدایی، هوشمندسازی کلاس های درس و همچنین اجرای طرح ورزشی حیاط پویا در تمام مدارس ابتدایی شهر از محل همین شهریه تامین خواهد شد.
حمدالله زاده گفت: در متوسطه دوم و سوم نیز امسال برای اولین بار در بخشنامه وزارتی که به تمام مناطق ابلاغ شده است شهریه ثابت از کلاس های فوق برنامه درسی تفکیک شده است، لذا شهریه ثابت این دو مقطع در شهرستان قزوین به تناسب مناطق غیر برخوردار و برخوردار حداقل هشتصد و حداکثر یک میلیون و 200 هزار ریال تعیین شد.
وی خاطرنشان کرد: البته این مبلغ تا یک سوم قابل تخفیف است و حتی خانواده های کم بضاعت و بی بضاعت هم می توانند معاف شوند.
این مسئول یادآور شد: برای کلاس های فوق برنامه درسی نیز مبلغ مصوب در کارگروه های تخصصی برای دوره ابتدایی به ازای هر یک ساعت 11 هزار ریال، متوسطه اول 15 هزار ریال، متوسطه دوم 20 هزار ریال و فنی و حرفه ای و کاردانش نیز 25 هزار ریال می باشد.
درخواست تاسیس مدارس هیات امنایی جدید در ناحیه های یک و دو، افزایش شهریه کلاس های اوقات فراغت تابستان و تشکیل مراکز محلی یادگیری نهضت سوادآموزی از دیگر مصوبات شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین بود.
دبیرخانه شورای آموزش و پرورش شهرستان قزوین هر دو سال در یکی از نواحی یک و دو مستقر می شود که پس از دو سال از فعالیت آن در ناحیه یک، دیروز اولین نشست خود را در ناحیه دو برگزار کرد
.

به اشتراک بگذارید :