24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۲۵ ۱۱:۵۹:۴۵
کد مطلب:  1372687
رتبه برتر بخش دانش‌آموز پژوهشگر جشنواره ملی پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی:
بیماری مادر بزرگم باعث شد درباره سرطان تحقیق کنم

سارینا کلانتری گفت: من به کارهای پژوهشی خیلی علاقه داشتم و با توجه به اینکه مادر بزرگم بیماری سرطان داشت و از دنیا رفت، تصمیم گرفتم با تحقیق و پژوهش سرطان را درمان کنم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، در بیست و پنجمین روز از آذرماه 1399، سارینا کلانتری دانش آموز پایه یازدهم رشته تجربی دبیرستان استعداد درخشان فرزانگان شهرستان خمینی شهر که در بخش دانش‌آموز پژوهشگر جشنواره ملی پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی با ارائه پژوهشی با موضوع روش نوین درمان سرطان به کمک داروی آنتی اپتیکو اثر بر سلولهای بنیادی، رتبه برتر را کسب کرده در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش اظهار داشت: پژوهش من بر روی درمان بیماری سرطان بود و با توجه به این که این بیماری بسیار شایع است سعی کردم داروی ترکیبی بسازم. این دارو ترکیبی از متفورمین و داروی شیمی درمانی یعنی داکاربازین است که می‌تواند تاثیرات بیشتری روی کاهش سلول‌های بنیادی بگذارد.

 

 

وی افزود: اگر می‌خواهیم سرطان را کنترل کنیم باید سلول های بنیادی را از بین ببریم و ساخت این داروی ترکیبی و استفاده از آن علاوه بر کاهش سلول های بنیادی، میزان زنده بودن سلول های سرطانی را نیز کاهش می دهد و عوارض سرطان را کم می‌کند. همچنین از هزینه های اضافی برای درمان جلوگیری خواهد کرد که در نتیجه مدت زنده بودن بیمار افزایش پیدا می‌کند و در کل بیمار بهبود بهتری دارد.


دانش آموز پایه یازدهم مدرسه تیزهوشان فرزانگان خمینی شهر تصریح کرد: من به کارهای پژوهشی خیلی علاقه داشتم و با توجه به اینکه مادر بزرگم بیماری سرطان داشتند و از دنیا رفتند، تصمیم گرفتم با تحقیق و پژوهش سرطان را درمان کنم که در این راه کمک های مادرم دلگرمی زیادی به من داد. همچنین مدیریت و کادر آموزشی مدرسه تیزهوشان فرزانگان خمینی شهر و همکاری مدیریت پژوهش سرای شهید شهریاری ناحیه ۵ اصفهان  در قدم برداشتن و موفقیت من در این مسیر بسیار موثر بود.

 

 

رتبه برتر بخش دانش‌آموز پژوهشگر جشنواره ملی پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی ادامه داد: پژوهش من در مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و زیر نظر خانم دانا انجام می‌شود که امیدوارم نتایج خوبی داشته باشد.


کلانتری خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم در کنار تحصیل علایق خود را پیدا کنیم آینده بهتری خواهیم داشت. کارهای پژوهشی به دید انسان سمت و سو می دهد و صحبت کردن با افراد متخصص، مطالعه و خواندن مقاله در زمینه ای که علاقه مند هستیم ‌می‌تواند برای قرار گرفتن در مسیر پژوهشی اطمینان ایجاد کند.

به اشتراک بگذارید :