24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۰۸:۳۲:۰۶
کد مطلب:  1367665
گفتگو با مشاور مدرسه، استاد دانشگاه و فرهنگی بازنشسته؛
معلمین امروز فداکارانی تکرار نشدنی هستند

خلیل شعاعی گفت: ایثار معلمین در تمام ادوار برکسی پوشیده نیست اما با توجه به شرایط امروز، فرهنگیان پا پس نکشیده اند و راه آموزش را با قدرت هرچه تمام ادامه می دهند.

به گزارش اداره اطلاع ‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، در بیست و دومین روز از آذرماه 1399، خلیل شعاعی فرهنگی بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش اظهار داشت: در سال ۱۳۱۶ در شهرضا در خانواده ای که اقتصاد نسبتاً مناسبی داشت به دنیا آمدم، دوره ابتدایی را در مدرسه حکیم صهبا گذراندم و همزمان برای حفظ قرآن به مکتب خانه رفتم. دوره دبیرستان را در دبیرستان سپهر درس خواندم و سیکل اول را اخذ کردم تا اینکه در سال ۱۳۳۳ بین۱۵۰ شرکت کننده در امتحان دانشسرای تازه تاسیس شهرضا که بیست نفر ظرفیت بیشتر نداشت، قبول شدم و دو سال در دانشسرای مقدماتی درس خواندم.


وی افزود: در سال ۱۳۳۵ از دانشسرا فارغ التحصیل شدم که پس از آن برای تدریس به فریدن رفتم و سپس در روستاهای حسن آباد تنگ بیدکان، قهنویه و  دهنوی مبارکه  به آموزش دانش‌آموزان پرداختم.


شعاعی تاکید کرد: هیچ گاه درس خواندن را رها نکردم و از خوش شانسی من در همان سالها این بود که دانشکده شبانه ادبیات و علوم انسانی تأسیس شد و در رشته فلسفه پذیرفته شدم و به دلیل اینکه امکان انتقالی بنده به اصفهان وجود نداشت مجبور به خرید یک موتورسیکلت شدم و با آن به دانشگاه می رفتم . حتی یک مرتبه هم تصادف کردم اما با دست و صورت و لباس پر از خاک خودم را به دانشگاه رساندم.


این فرهنگی بازنشسته ادامه داد: لیسانس فلسفه و علوم تربیتی گرفتم و بعد از چند سال به اصفهان منتقل شدم که در دبیرستانهای هاتف، کوی آزادگان، نشاط و خلدبرین تدریس کردم. بعد از آن توسط آقای خلدی نسب به آموزشگاه شبانه معرفی و چند سالی در آنجا مشغول به کار شدم.


وی با اشاره به نقش همسرش در زندگی خود خاطر نشان کرد: من مدیون بزرگواری های همسرم هستم چرا که بیشتر ساعت های عمرم را مشغول تحصیل و تدریس بودم و زحمت بزرگ کردن فرزندانم بر دوش ایشان بود. حدود سال ۱۳۵۵ دوره تکمیلی مشاوره و راهنمایی را در آمریکا گذراندم و دوره اولیه مشاوره و راهنمایی را با بورسیه دوم و سومی که گرفته بودم در دانشسرای عالی تمام کردم و پس از آن به تربیت معلم رفتم.


شعاعی اضافه کرد: علاوه بر اینکه مشاور مدارس راهنمایی بودم، ریاست گروه مشاوران ناحیه ۱ را هم برعهده گرفتم و دو روز هم در تربیت معلم مشغول به تدریس شدم. بعد از مدتی تدریس تست هوش را شروع کردم و به مدارس تیزهوشان برای آموزش تست هوش رفتم، کار من با تدریس ادامه پیدا کرد تا زمانی که ابلاغ فعالیت در قسمت سمعی و بصری اداره کل آموزش و پرورش استان یا همان تکنولوژی امروز صادر شد.


فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: کتاب هایی با موضوعات مختلف به چاپ رساندم که از جمله آنها، ترجمه تفاوت بین والدین خوب و والدین مسئول، یک کتاب ۴۰۰ صفحه ای در مورد کودکان بیش فعال، ترجمه کتابی به نام مهارت های سخنرانی در مجامع علمی، دانشگاهی و حرفه ای، مشاوره کودک(۱۲ مورد از مشکلات مشترک بین کودکان) و روانشناسی آموزش خواندن، بود.


وی معلمین امروز را فداکارانی تکرار نشدنی دانست و گفت: ایثار معلمین در تمام ادوار برکسی پوشیده نیست اما با توجه به شرایط امروز، فرهنگیان پا پس نکشیده اند و راه آموزش را با قدرت هرچه تمام ادامه می دهند. در آن زمان ما سعی می‌کردیم به گونه‌ای تعلیم دهیم که دانش آموز به شناخت از دنیای پیرامون خود برسد و اگر می توانستیم رابطه بین پدیده ها را به گونه ای که دانش‌آموز کاملاً متوجه موضوع شود تدریس کنیم، آن وقت می گفتیم که خوب آموزش داده‌ایم.

به اشتراک بگذارید :