21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۱۴:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1367357
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در گردهمایی مجازی با رؤسای ادارات و دبیران استانی جشنواره جوان خوارزمی عنوان کرد:
تأثیر جشنواره خوارزمی بر پیوند میان دانشجویان و دانش‌آموزان پژوهشگر

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در گردهمایی مجازی با رؤسای ادارات و دبیران استانی جشنواره جوان خوارزمی بخش دانش‌آموزی از پیوند میان دانشجویان و دانش‌آموزان پژوهشگر به عنوان یکی از کارکردهای خوب جشنواره نام برد.

الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره جوان خوارزمی در تقویت روحیه آفرینش و عملگرایی دانش‌آموزان بیان کرد: با گسترش اطلاع رسانی به موقع و آموزش‌هایی که به معاونان می‌دهیم می‌توان به تقویت حوزه علوم انسانی و علوم پایه پرداخت و استعدادهای این حوزه را شناسایی کرد.

او ادامه داد: با بررسی که در زمان داوری علمی نتایج داشتم مشاهده شد گپی میان دانش‌آموز، سرگروه علمی و داوران وجود دارد همچنین دانش‌آموزان در نحوه ارائه و گزارش‌گیری منظم و دقیق نیاز به آموزش بیشتری دارند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه دانش‌آموزان بعد از شرکت در جشنواره خوارزمی باید اندوخته ارزشمند اطلاعاتی از این جشنواره داشته باشند، گفت: ایجاد انگیزه و افزایش اعتماد به نفس باید در دانش‌آموزانی که موفق به شرکت و ارائه طرح در این جشنواره‌ می‌شوند، ارتقا یابد.

یاوری با اشاره به اینکه در برگزاری جشنواره جوان خوارزمی باید چند موضوع مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: فراهم کردن جو عمومی برای شرکت دادن همه جامعه، ایجاد علاقه برای داشتن اندوخته علمی و تاثیر قوی روی دانش‌آموزان که به کمک مدیران استانی فراهم می‌شود.

او بیان کرد: جشنواره جوان خوارزمی بخشی از این اهداف را تامین می‌کند و وزیر آموزش و پرورش هم نگاه مثبتی به این جشنواره داشته بنابراین انتظار گام‌های قوی‌تری در این زمینه را دارند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه ١٩۶١ طرح در دوره بیست و دوم این جشنواره به دبیرخانه ارسال شد و در مرحله داوری ١٠۶ طرح به ارائه حضوری رسید و بعد از تجدید نظر تعداد طرح‌ها به ١١٨ افزایش یافت.

او ادامه داد: ٢۵ طرح در لیست نهایی انتخاب شد که در ١٢ استان توزیع شده‌اند و استان اصفهان با ۵ طرح در صدر قرار دارد.

یاوری با اشاره به اینکه اخیراً در آستانه از دست دادن جشنواره جوان خوارزمی بودیم، گفت: وزارت علوم قصد داشت تا این جشنواره را به‌طور کامل به آموزش و پرورش واگذار کند در حالی پیوند میان دانشجویان پژوهشگر و دانش‌آموزان تاثیرگذاری بهتری خواهد شد.

امکان تجهیز آزمایشگاههای مداری سمپاد سراسر کشور

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به وضعیت تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس سمپاد بیان کرد: امکان تجهیز آزمایشگاه‌های سمپاد را داریم و حتی سایر مدارس استان می ‌وانند از ظرفیتهای این آزمایشگاهها استفاده کنند.

او درباره ایجاد سهمیه کنکور برای برگزیدگان جشنواره خوارزمی اظهار کرد: با توجه به اینکه سطح کار در این جشنواره با المپیاد فاصله دارد بنابراین سهمیه ٩٠ درصدی در کنکور مناسب به نظر می‌رسد اما باید کیفیت خروجی را تقویت کنیم که نیاز به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد.

به اشتراک بگذارید :