23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ ۱۲:۳۳:۰۰
کد مطلب:  1361231
گفتگو با دبیر تاریخ، معاون و مدیر بازنشسته فرهنگی؛
دانش آموز باید درس تاریخ را خوب بفهمد و خوب درک کند

عبدالحسین نهچیری گفت: درس تاریخ نباید به گونه ای تدریس شود که فقط دبیر متکلم باشد و دانش آموز شنونده مطلق، بلکه دانش آموز باید هم درس را خوب بفهمد و هم بتواند درک خوبی از تاریخ پیدا کند. در آذرماه ۱۳۲۵ در روستایی به نام نهچیر در دو کیلومتری شهر مبارکه به دنیا آمده و تحصیلات ابتدایی را در دبستانی به نام فروغی قهنویه به پایان رسانده است. دوره اول دبیرستان، در دبیرستان فاضل و دوره دوم در دبیرستان سعدی قدیم، خیابان استانداری تحصیل کرده است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در پانزدهمین روز از آذر ماه ۱۳۹۹‌، عبدالحسین نهچیری دبیر تاریخ، معاون و مدیر بازنشسته در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش گفت: پس از آن که دیپلم گرفتم با اینکه از خدمت سربازی معاف میشدم به علت اعتقاداتی که داشتم وارد سپاه دانش شدم و پس از پایان دوره به استخدام آموزش و پرورش در آمدم. در کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته تاریخ در دانشگاه اصفهان قبول شدم و بعد از اخذ مدرک لیسانس از آموزگار به دبیر تبدیل شدم.

وی افزود: تا وقتی که آموزش و پرورش های ناحیه ۱ و ۲ توسط یک اداره مدیریت می شد در ناحیه دو مشغول بودم و بعد از آن که به دو قسمت تقسیم شد به ناحیه ۴ منتقل شدم و تا زمان بازنشستگی در آموزش و پرورش ناحیه ۴ در پست دبیری و ۸ سال معاونت و مدیریت خدمت کردم تا اینکه در مهر ۱۳۷۶ به افتخار بازنشستگی نائل شدم.
نهچیری خاطرنشان کرد: اولین کتابی که نوشتم، به نام جغرافیای تاریخ شهرها در سال ۱۳۷۰ به تیراژ ۱۰ هزار جلد به چاپ رسید. این کتاب سال‌ها بعد در نمایشگاهی که در تهران برگزار شد در بین آثار فرهنگیان سراسر کشور رتبه اول را در جغرافیا به دست آورد و از طرف وزیر آموزش و پرورش مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در سال ۱۳۹۶ هم از طرف اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان همایشی برگزار شد که در آن از ۱۰ نفر پیشکسوتان اهل قلم تقدیر به عمل آمد که افتخار بنده این بود عضو آن ده نفر باشم.

دبیر تاریخ بازنشسته اضافه کرد: چند سال بعد کتاب دیگری تألیف کردم به نام "اندرون روزگاران" که در مورد حکومت های صفویه، زندیه و قاجاریه بود و بعد از مدتی کتاب دیگری به نام شهرستان مبارکه تألیف کردم که در حال چاپ است.

نهچیری تصریح کرد: تدریس تاریخ نباید به گونه ای تدریس شود که فقط دبیر متکلم باشد و دانش آموز شنونده مطلق، بلکه دانش آموز باید هم درس را خوب بفهمد و هم بتواند درک خوبی از تاریخ پیدا کند و این موضوع با روش درگیر کردن دانش آموز و سؤال و جواب در مطالب درسی به وجود می‌آید.

به اشتراک بگذارید :