24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۳ ۰۸:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1359243
کارشناس مسئول نمایندگی آموزش و پرورش منطقه پادنا عُلیا سمیرم:
بازسازی و نوسازی فضاهای آموزشی، دانش‌‌آموزان را برای ورود به مدرسه و ادامه تحصیل تشویق می کند

تورج نیکبخت گفت: یکی از مشکلات مدارس منطقه پادنا عُلیا سمیرم قدیمی بودن آنها است و امکانات مناسبی ندارند، این مدارس حدود سال‌های ۵۸ و ۵۹ ساخته شده و به نگاه ویژه ای برای نوسازی و بازسازی احتیاج دارند.  

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در سیزدهمین روز از آذر ماه ۱۳۹۹، تورج نیکبخت کارشناس مسئول نمایندگی آموزش و پرورش منطقه پادنا عُلیا سمیرم در خصوص شرایط مدارس و تحصیل دانش‌آموزان در این منطقه اظهار داشت: در این منطقه ۲۵ مدرسه در مقطع ابتدایی، ۶ مدرسه متوسطه اول، ۴ مدرسه متوسطه دوم که ۲ هنرستان و ۲ دبیرستان ضمیمه شبانه روزی و یک مدرسه استثنایی داریم. این منطقه ۳۰ روستا دارد که مرکز آن بیده است و اکثر مدارس عشایری هستند.

وی افزود: یکی از مشکلات مدارس این منطقه قدیمی بودن آنها است و امکانات مناسبی ندارند، این مدارس حدود سال‌های ۵۸ و ۵۹ ساخته شده و به نگاه ویژه ای برای نوسازی و بازسازی احتیاج دارند. ضمن اینکه بعضی مدارس نیز مشکل گرمایشی و امکانات زیربنایی دارند.

نیکبخت با اشاره به بُعد مسافت این روستاها تا شهرستان سمیرم تصریح کرد: از برخی روستاها تا شهر سمیرم حدود ۱۲۰ کیلومتر مسافت است که بسیاری از همکاران برای تدریس از سمیرم به این منطقه می آیند و مجبور هستند از روز شنبه تا چهارشنبه دور از خانواده باشند. از همین رو اگر بتوانیم معلمین بومی جذب کنیم این مشکل حل خواهد شد. در مقطع متوسطه اکثر معلمین غیر بومی هستند اما در مقطع ابتدایی حدود ۵۰ درصد از معلمین را اهالی همین منطقه تشکیل می‌دهند.

کارشناس مسئول نمایندگی آموزش و پرورش منطقه پادنا عُلیا سمیرم در خصوص رشته های هنرستانی این منطقه گفت: در هنرستان‌های پسرانه رشته‌های کاردانشِ برق، ماشین آلات کشاورزی و گیاهان دارویی و در دبیرستان‌های دخترانه رشته‌های مدیریت خانواده و فرش‌بافی تدریس می شود. با توجه به سیاست کلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد دانش‌آموزان را به رشته‌های فنی سوق می دهد اگر 2 هنرستان در این منطقه تاسیس شود دانش آموزان می توانند راحت‌تر ادامه تحصیل دهند و مجبور نیستند برای تحصیل از منطقه خارج شوند یا به شهر دیگری مهاجرت کنند.

وی حضور خیرین در منطقه را بسیار پررنگ دانست و تاکید کرد: با مدیریت خوبی که در آموزش و پرورش سمیرم شاهد هستیم، همکاری مناسبی با مجمع خیرین مدرسه ساز صورت گرفته و مدرسه‌ای در همین منطقه ساخته شده که مراحل پایانی را طی می کند و پروژه ساخت مدرسه دیگری نیز به تازگی آغاز شده است. همچنین یک مدرسه و یک سالن ورزشی از سوی دولت در حال احداث است و بنیاد برکت هم یک مدرسه راهنمایی دخترانه ۶ کلاسه در حال ساخت دارد.

نیکبخت خاطر نشان کرد: اگر نیروهای این منطقه بومی شوند، مشکلات رفت‌وآمد کمتری خواهیم داشت و از سوی دیگر با توجه به شروع به ویروس کرونا می‌توانیم کلاس‌های حضوری را با تعداد دانش‌آموزان کم برگزار کنیم. همچنین با توجه به اینکه در دوره ابتدایی فضای فیزیکی مدارس برای دانش آموزان بسیار تأثیرگذار است امیدوارم با بازسازی و نوسازی فضاهای آموزشی، دانش آموزان را برای ورود به مدرسه و ادامه تحصیل برای رسیدن به مقاطع بالاتر تشویق کنیم.     

به اشتراک بگذارید :