22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۱ ۱۰:۱۷:۳۸
کد مطلب:  1357767
9ساعت تا مدرسه؛
حیران در هیران

در شهرستان فریدونشهر استان اصفهان روستایی قرار دارد که مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه‌دار در ایران است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، شهرستان فریدونشهر که در ۲۰۰ کیلومتری غرب استان اصفهان واقع شده با ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا مرتفع‌ترین شهر ایران و بام ایران نام دارد. این شهرستان از نظر جغرافیایی منطقه‌ای برف‌گیر بوده روستاهای بسیاری را در بر می‌گیرد که یکی از آنها روستای هیران است، این روستا مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه دار ایران بوده و هیچ راه دسترسی عادی به مفهوم واقعی کلمه "جاده" ندارد.

روستای هیران مرز بین سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان است که از هر سه استان راه کوهستانی و صعب العبور دارد. مدرسه این روستا به صورت کانکسی است و دو آموزگار برای ۲۵ دانش‌آموز در شش پایه تدریس می کنند.
 

علی نیکخواه مدیر آموزش و پرورش شهرستان فریدونشهر در گفتگو با خبرنگار آموزش و پرورش در خصوص شرایط مدرسه این روستا اظهار داشت: به دلیل مسیر صعب العبوری که این روستا دارد از طریق فضای مجازی، ارسال درسنامه و محتوای آموزشی برای دانش‌آموزان سعی کردیم که از همه ظرفیت ها برای استمرار آموزشی آنها استفاده کنیم. در سفری که به همراه راهبرهای آموزشی به این روستا داشتیم، آزمونی از دانش‌آموزان گرفته شد تا توانمندی‌های آنها را در پایه‌های مختلف بسنجیم، که نتایج نشان می دهد تمام آنها آمادگی رفتن به پایه بالاتر را دارند.
 

وی افزود: با توجه به اینکه خانواده‌های ساکن در این روستا در تابستان به منطقه وَنیجان کوچ می‌کنند در تابستان نیز معلمین در این منطقه به تدریس مشغول می شوند که در سال جاری به دلیل مساعد بودن آب و هوا کلاس‌های آنها با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شد و معلمان حدود 40 روز در این فضا برای دانش‌آموزان تدریس کردند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان فریدونشهر خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این روستا ۶ ساعت با ماشین راه است، ۳ ساعت هم پیاده روی کوهستانی دارد و در قسمتی از مسیر نیز بایستی از اسب و قاطر برای عبور از رودخانه استفاده کرد.

نیکخواه ادامه داد: معلمین مدرسه این روستا جوانان ایثارگری هستند که از روستاهای نزدیک هیران به این روستا آمد و وقتی که در پاییز و با شروع کلاس‌ها به این روستا می آیند تا فروردین ماه نمی توانند از آنجا خارج شوند چرا که هوا سرد می‌شود و هیچ مسیری برای عبور و مرور وجود ندارد.

وی با اشاره رایزنی‌های صورت گرفته برای برپایی مدرسه پیش ساخته در این روستا تصریح کرد: با همکاری یکی از خیران، مدرسه  پیش ساخته شده که مانند یک مدرسه آجر یا بتنی برای این روستا در نظر گرفته شده است. به دلیل اینکه که نمی شود از طریق مسیر جاده‌ای، سازه این مدرسه را به روستای هیران رساند با همکاری اداره کل نوسازی در حال رایزنی با هوانیروز هستیم تا با بالگرد این سازه را به روستا برسانیم.

مایحتاج روستا از قبیل آرد، سوخت و... از طریق بالگرد های کوچک ارسال می‌شود اما به دلیل اینکه وزن این مدرسه پیش ساخته حدود ۸۰۰ کیلو گرم است محاسبات دقیقی برای حمل با بالگرد بایستی انجام شود تا سازه زیر این بالگرد لنگر نیندازد. با توجه به اینکه اهالی روستا حدود ۱۰۰۰ متر از زمین های این روستا را برای احداث مدرسه اهدا کرده‌اند امیدوارم هر چه سریعتر شاهد برپایی مدرسه از پیش ساخته شده 2 کلاسه در این روستا باشیم.

به اشتراک بگذارید :