11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ ۱۸:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1356415
در جلسه شورای مدیران پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش ارائه شد:
"عملکرد 6 ماه اخیر مرکز ملی مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز "

در جلسه شورای مدیران پژوهشگاه مطالعات که در روز یکشنبه مورخ 2 آذر ۱۳۹۹ از ساعت 9 الی 10:15در سالن جلسات پژوهشگاه مطالعات و با حضور اعضای جلسه برگزار شد، گزارشی از عملکرد مرکز ملی مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز و اعضای هیئت‌علمی و کارشناسان آن در شش‌ماهه اول سال ۱۳۹۹ توسط سرکار خانم دکتر بخشعلی زاده ارائه شد.

وی به اختصار گزارشی از عملکرد مرکز ملی مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز و اعضای هیئت‌علمی و کارشناسان آن در شش‌ماهه اول سال ۱۳۹۹به شرح زیر ارائه کرد:

1– پژوهش‌های در دست اجرا در مرکز مطالعات تیمز و پرلز

2–نشست‌های علمی برگزار شده

3- گزارش‌های تحلیلی تهیه شده برای استفاده در سطح مدیران وزارت آموزش‌وپرورش

4- نحوه تکمیل پرسش‌نامه‌ها و ارائه نتایج به IEA

5- شرکت در جلسات شوراها و کارگروه‌ها (جلسات طرح خوانا و طرح بازده تحصیلی وزارت متبوع) و کارگروه ماده‌واحده 785

6-  جلسات برگزار شده در حوزه کاربست نتایج تیمز و پرلز با معاونت‌های آموزشی و پرورشی

7- حضور در اجلاس مجازی تیمز 2019 و پرلز 2021

8- همکاری با فرهنگستان ادب فارسی و برگزاری اجلاس مجازی

9–انتشار مقالات علمی‌پژوهشی

10- تألیف و ترجمه کتاب‌ها

پس از ارائه گزارش توسط سرکار خانم دکتر بخشعلی زاده ، اعضای شورای مدیران پژوهشگاه مطالعات سؤالاتی به شرح ذیل مطرح نمودند:

دکتر خوش‌خلق سرپرست محترم پژوهشکده تعلیم‌وتربیت ضمن سپاس از ارائه گزارش و مهم شمردن این مطالعات، سئوال خود را این‌گونه مطرح نمودند: آیا می‌توان توصیفی از وضعیت نظام آموزشی کشورهایی که در حوزه‌های مطالعاتی شرکت می‌کنند داشت؟

خانم دکتر بخشعلی زاده در پاسخ گفت: هر کشوری گزارش یا توصیفی از وضعیت نظام آموزشی خود در قالب دانشنامه 20 صفحه‌ای باید ارائه کند. به‌عنوان‌مثال اگر در مورد پرلز است گزارشی از خواندن، نوآوری‌هایی که در این زمینه وجود دارد و ... را ذکر می‌کنند. مجموع گزارش‌هایی که کشورها باید ارائه کنند در سایت IEA وجود دارد. بر اساس جدولی که نام کشورها درآمده است می‌توان کشور موردنظر را انتخاب و مشاهده نمود که برنامه‌ها و نظام آموزشی آنها چگونه است. علاوه بر این قابلیت، نتایج پرسش‌نامه تمام کشورها هم در آنجا وجود دارد. گزارش خلاصه سیاست‌های راهبردی ترجمه شده در مرکز تیمز و پرلز هم از بررسی همین پرسش‌نامه‌ها به‌دست‌آمده است؛ بنابراین با مراجعه به سایت IEA  می‌توان تمام پرسش‌نامه‌ها و داده‌های کشورهای دیگر را مشاهده نمود.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آیا از نتایج به‌دست‌آمده در پژوهش‌های کشورهای دیگر، مطالبی که در مورد کشور ایران بوده احصا جمع‌آوری و منتشر شده است گفت، پژوهش‌هایی که در کشورهای دیگر انجام می‌شود منجر به سیاست‌های راهبردی شده و در اختیار IEA قرار می‌گیرد. IEA هم در اختیار سایر کشورها قرار می‌دهد؛ بنابراین IEA پژوهشی در مورد کشورها به طور خاص انجام نمی‌دهد. ما از خلاصه سیاست‌های راهبردی کشورهای دیگر 8 مورد به دست آوردیم که البته مشخص نیست که چه میزان از این خلاصه سیاست‌ها به ایران اختصاص دارد. اما کاری که در حال حاضر در مرکز تیمز و پرلز در حال انجام است به طور خاص مربوط به ایران است. به‌عنوان‌مثال بحث راهبردهای خواندن که گفته شد چه کشورهایی و چه راهبردهایی را مورداستفاده قرار می‌دهند، ما هم در ایران به طور خاص داده‌های مربوط به کشور خودمان را به همان روش استخراج و مقایسه می‌کنیم.

خانم دکتر احقر رئیس محترم پژوهشکده خانواده و مدرسه در مورد علت نمونه‌گیری مجدد و باتوجه‌به مشکلی که به آن اشاره شد مجبور به نمونه‌گیری دوباره شده‌اید آیا زمان آن متفاوت بوده است؟ خانم دکتر بخشعلی زاده در پاسخ گفت: در زمان اجرای مقدماتی، نمونه‌گیری اصلی هم انجام می‌شود. اگر افت نمونه بالای 5 درصد باشد نمونه‌گیری قابل استناد نیست و برای جایگزینی 5 درصد باید مجدداً نمونه‌گیری انجام شود البته با حفظ شرایط قبلی

آقای دکتر کلانتری سرپرست محترم مرکز پژوهش آموزش‌وپرورش روستایی، عشایر و چندزبانه تبریز؛ به این نکته اشاره کردند که آیا در آزمون‌های تیمز و پرلز نتایج استانی به‌صورت جداگانه استخراج می‌شود یا خیر؟ خانم بخشعلی زاده در پاسخ به این سئوال گفت: نمونه تیمز معرف کشوری است، معرف استانی نیست. اما در تیمز 2015 در 6 استان over sampling صورت گرفت که نمونه‌ها معرف استانی بوده است و می‌توان نتایج را استخراج و مقایسه انجام شود، اما در سایر استان‌ها نمونه‌ها معرف کشوری بوده است.

در پایان جلسه آقای دکتر کریمی رئیس محترم پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش ضمن سپاس از زحمات همکاران مرکز مطالعات تیمز و پرلز؛ نکاتی را در قالب جمع‌بندی به شرح زیر عنوان کردند:

 

  1. ضرورت دارد تهیه گزارش استانی تیمز 2015 پیگیری شود. بسیاری از استان‌ها خواستار شناسایی بهتر وضعیت استان خود در این مطالعات هستند، حتی‌المقدور اطلاعات در اختیار آنها قرار گیرد. این کار در قالب پژوهش جدید صورت گیرد.
  2. نشست ارائه یافته‌های پژوهش‌های پایان‌یافته مرکز برگزار شود.
  3. زمان‌بندی نشست برای ارائه نتایج تیمز 2019 از طریق مرکز ارائه شود.
  4. در تدوین و ارائه گزارش نهایی توصیه‌های سیاستی تسریع گردد.
به اشتراک بگذارید :