10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ ۱۱:۲۱:۰۹
کد مطلب:  PcDthUrk
رئیس آموزش و پرورش استثنائی فارس خبر داد :
راه اندازی 3 مرکز آموزشی دانش آموزان مبتلا به بیماری اوتیسم در استان فارس

رئیس آموزش و پرورش استثنائی فارس گفت: در حال حاضر 3 مرکز آموزشی برای آموزش 164 دانش‌آموزان شناسایی شده مبتلا به بیماری اوتیسم در استان فارس فعال است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، رستم اکبری زاده با بیان اینکه زمینه تحصیل برای ۱۶۴ دانش‌آموز مبتلا به بیماری اوتیسم فراهم شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تعداد دانش‌آموزان مبتلا به بیماری اوتیسم در فارس بیش از این تعداد باشد  که لازم است  خانواده‌ها برای معرفی آنها داوطلب ‌شوند.

وی اظهار داشت: غربالگری در زمینه کشف دانش‌آموزان استثنایی و مبتلا به اوتیسم شعار ما است و با شناسایی  دانش‌آموزان اوتیسمی ، زمینه تحصیل برای آنها مهیاتر می‌شود.

 رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس با بیان این‌که در حال حاضر 3 مرکز آموزشی برای آموزش به دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم در استان فعال است ، گفت: باید بستر مناسب برای ادامه  فعالیت  آموزگاران آموزش دیده در این زمینه  فراهم شود..

اکبری‌زاده  افزود : با انگیزه بودن آموزگاران برای آموزش دادن به دانش‌آموزان اوتیسمی یک موضوع مهم است و چنانچه از سوی مسوولین در این زمینه تلاش شود ، آنها نیز  با انگیزه بیشتری به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس با بیان اینکه سالانه قبل از بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان جدید طرح غربالگری در تمامی استان برگزار می‌شود تصریح کرد: هر سال بیش از 80 هزار دانش‌آموز در طرح اجباری غربالگری حضور می یابند  که در این میان دانش‌آموزان کم توان ذهنی و جسمی برای آموزش‌های خاص به مدارس مربوطه ارجاع داده می‌شوند.

اکبری‌زاده گفت: وظایفی که در قانون آموزش مدارس استثنایی تعیین شده، ارائه خدمات به 36 گروه از دانش‌آموزان گروه‌های خاص است و در حال حاضر زمینه تحصیل برای 8 گروه فراهم شده است که در این خصوص نیازمند حمایت‌های خانواده‌ها ومسئولان هستیم.

وی افزود: اگر خانواده‌ای کودک کم توان ذهنی، جسمی و حرکتی خود را ازآموزش وتحصیل معاف کند، موضوع شناسایی کودکان نیازمند آموزش برای آموزش و پرورش استثنایی دشوار می‌شود.

اکبری زاده با اشاره به افزایش آمار تولد کودکان اوتیسمی درکشور افزود: بر اساس آمار‌های ارائه شده از بین هر 100 نوزاد در کشور یک نفر به اوتیسم مبتلا می‌شود و شناسایی زودرس بیماری اوتیسم و تلاش برای جلوگیری از روند این بیماری می‌تواند به ‌تدریج به کنترل و مهار آن و بازگشت کودکان به چرخه عادی زندگی کمک کند.

اکبری‌زاده خاطرنشان کرد: ناآگاهی خانواده‌ها و جامعه از این بیماری و عدم اطلاع‌‌رسانی مناسب در این زمینه سبب شده بسیاری از این کودکان در زمان طلایی درمان که حدود 3 سالگی است، شناسایی نشوند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس با بیان اینکه اختلال اوتیسم یک اختلال نوظهور به شمار می‌رود که از سال 1943 سابقه دارد اظهار داشت: در ایران هنوز به خوبی به این بیماری پرداخته نشده است و باید مسئولان و تمامی اقشار جامعه برای معرفی این بیماری تلاش کنند.

وی همچنین به هزینه‌های بسیار بالای آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم اشاره و تصریح کرد: این مبتلایان نیازمند آموزش‌های خاص هستند و 90 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم در لایه‌های اجتماعی مخفی شده‌اند.

اکبری‌زاده با اشاره به ویژگی‌های مبتلایان به بیماری اوتیسم بیان کرد: بیشتر کودکان اوتیسمی در سن یک یا 2 سالگی معمولی هستند اما به صورت ناگهانی زبان گفتاری و مهارت‌های اجتماعی را از دست می‌دهند.

به اشتراک بگذارید :