24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ ۱۴:۱۹:۰۲
کد مطلب:  1349841
گفتگو با معلمی ملی پوش و قهرمان:
شمشیربازی که با تک امتیازها، مدال طلا گرفت

میگوید یک ورزشکار همیشه باید تمرین کند و خودش ۳۱ سال است که تمرین می‌کند.


به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان، در دومین روز از آذر ماه ۱۳۹۹، خبرنگار آموزش و پرورش با فرهاد رضایی یکی از دبیران تربیت بدنی آموزش و پرورش استان اصفهان که در حال حاضر با ۲۶ سال سابقه و مدرک کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی، در هنرستان فنی شهید چمران ناحیه شش تدریس می کند، گفتگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

چرا به رشته شمشیربازی علاقمند شدی؟
در دبیرستان رشته های ورزشی مختلفی از قبیل کشتی، والیبال و بسکتبال کار می‌کردم اما سال ۶۸ به شمشیربازی علاقه‌مند شدم، چرا که فاکتورهای خاصی مانند سرعت، عکس العمل و تفکر در این رشته وجود دارد و برای من جذاب بود. از طریق استعدادیابی که هیئت شمشیربازی اصفهان انجام‌ داد وارد این رشته شدم و از آنجا فهمیدم شمشیربازی، شطرنج ایستاده است. من۳۱ سال پیش وارد این رشته شدم و طی این سال‌ها، چه زمانی که در تیم استان بودم یا تیم ملی و یا همین حالا که در تیم پیشکسوتان هستم همچنان تمرین می‌کنم و با همین تمرینات قهرمان مسابقات غرب آسیا شدم، در مسابقات جهانی شمشیربازی حضور پیدا کردم و پنج مدال انفرادی پیشکسوتان آسیا دارم.

خاطره جذابی از دوران شمشیربازی دارید که تعریف کنید؟
مسابقات غرب آسیا در کشور کویت برگزار می‌شد که در جدول ۳۲ نفره از حریف ۱۴ بر ۱۰ عقب بودم و با توجه به اینکه در رشته اِپه تنها ۱۵ ضربه برای پیروزی کافی است شرایط خیلی سختی را داشتم. به آخر پیست مسابقه رفتم و به خودم گفتم اگر قرار است این بازی را ببازم حداقل تلاش کنم یک امتیاز دیگر کسب کنم. امتیاز ۱۱ را کسب کردم و بار دیگر این حرف در ذهنم تداعی شد که یک ضربه دیگر بزنم و یک امتیاز دیگر کسب کنم که پس از آن موفق شدم همان بازی را با نتیجه ۱۵ بر ۱۴ پیروز شوم و به مرحله بعد صعود کنم. پس از آن تمام مسابقات را پیروز شدم و همان شب مدال طلای غرب آسیا را به گردن آویختم.

آیا در حال حاضر دانش‌آموزان را برای رشته شمشیربازی استعدادیابی می‌کنید؟
در هیئت شمشیربازی استان اصفهان کمیته استعدادیابی تشکیل شده که ارتباط خوبی با اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان دارد، استعدادیاب‌های هیئت در مدارس حاضر می‌شوند و با کمک دبیران ورزش تست‌های ابتدایی از بچه‌ها گرفته می‌شود. افراد منتخب به تست‌های نهایی راه پیدا می‌کنند و پس از آن بهترین‌ها جذب می‌شوند.
 


با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی برنامه‌های ورزشی، چه برنامه‌ای برای ورزشکاران و دانش‌آموزان خود دارید؟
از ورزشکاران خواسته‌ام تا با تمرینات در منزل آمادگی بدنی خود را حفظ کنند و در آموزش و پرورش نیز با توجه به ابلاغ شیوه نامه طرح کوچ، به دانش آموزان تاکید شده تا برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی، فعالیت‌های خود را در منزل ادامه دهند. معلمین تربیت بدنی و مراقبین سلامت روی عملکرد و فعالیت آنها نظارت دارند و شرایط آن‌ها را رصد می‌کنند. همچنین تکالیفی به دانش‌آموزان داده‌ایم که در منزل انجام دهند، مطالب علمی نیز کلاس‌های سامانه شاد در اختیار آنها قرار گرفته و با نظارت دقیق از چاقی یا اضافه وزن آنها جلوگیری می‌کنیم.
 

 

به اشتراک بگذارید :