26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ ۰۸:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1345377
مدیر آموزش و پرورش پردیس:
رسالت معلمی در محدوده زمان و مکان نمی گنجد

مدیر آموزش و پرورش پردیس در جلسه ویئو کنفرانس مدیران مقاطع مختلف با اشاره به استفاده بهینه از فضای مجازی برای آموزش، بر اهمیت رسالت معلمی تاکید کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان ‌های استان تهران، مصطفی حسنوند مدیر آموزش و پرورش شهرستان پردیس با بیان اینکه  شروع بحران فراگیر کرونا، سرآغاز نگاه  جدی‌تر نظام آموزشی به مقوله "آموزش مجازی" بوده است تاکید کرد: در عصر ما آموزش مجازی دیگر یک امر موقت و جایگزین نیست، بلکه محیط متنوع یادگیری یک رکن اساسی  و ضروری در کنار انواع دیگر آموزش‌ها است.

وی با اشاره به  اینکه رویکرد نوین، شیوه‌های سنتی آموزش را دستخوش تغییر و تحول کرده است که با کیفیت‌بخشی به آموزش و انعطاف پذیری، به کمک ارتقاء سطح آموزش آمده است، افزود: سند تحول بنیادین نیز به محدود نبودن فرآیند تعلیم و تربیت به فضای کلاس و مدرسه  تاکید نموده و ضرورت تنوع محیط یادگیری را توصیه می کند.

حسنوند تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش هم با راه اندازی شبکه ای تحت عنوان "شاد" تلاش کرده است برای شرایط جدید برنامه‌هایی را تدارک ببیند تا معلم و دانش‌آموز با بهره‌گیری از فن آوری با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تلاش جهت رسیدن به اهداف والای تعلیم و تربیت در فضای مجازی ادامه یابد.

این مقام مسوول اظهار کرد: از آنجا که رسالت معلمی در محدوده زمان و مکان نمی گنجد، با بهره‌گیری از فن‌آوری پیشرفته می‌توان برقراری  یک "ارتباط"  مستحکم و همیشگی بین دانش‌آموزان  و مدرسه و معلم را نظام‌مند ساخت، ارتباطی دوسویه ، پویا و ماندگار که حتی پس از شرایط دشوار کنونی نیز می تواند به عنوان یک پشتوانه استمرار یابد و حتی بتواند آینده سازان کشور را در اوقات تعطیلی کلاس  و مدرسه در برابر آسیب های اجتماعی محافظت نمایند.

وی در ادامه گفت: اگرچه آموزش مجازی دارای عمر چندانی نیست و دستاوردهای آن هنوز چندان ملموس نمی باشد، صرف نظر از مشکلات اولیه، از بارزترین دستاوردهای  آموزش مجازی، می توان به تحقق "عدالت آموزشی" اشاره کرد، بدین صورت که امکان دسترسی همگانی و آسان به محتوای آموزشی را فراهم نموده ضمن اینکه تحصیل و یادگیری را بدون محدودیت جغرافیایی و زمانی برای یادگیرندگان میسر می کند.

حسنوند قدم گذاردن در عرصه آموزش مجازی و تدریس اثربخش با این شیوه جدید را مستلزم مقدماتی به شرح زیر عنوان کرد:

- توانمندسازی معلمان که از ارکان اصلی فرآیند یاددهی و یادگیری هستند جهت تعامل با این نوع از آموزش

-  افزایش سطح "سواد فضای مجازی" دانش آموزان و اولیاء (جهت بهره‌وری بیشتر از جنبه‌های مثبت این نوع از آموزش)

- آموزش روش های تعامل با دانش آموزان در این فضا و توجه به ابعاد مختلف آموزش جهت غافل نماندن از آموزش مهارت های تربیتی، اجتماعی و مهارت‌های زندگی

- آشنایی با روش‌های چگونگی تولید محتوای آموزشی الکترونیکی با کیفیت و جامع در عین مختصر بودن

وی نظارت را وظیفه متولیان ، مدیرمدرسه، عوامل اجرای مدرسه، گروه های آموزشی ، عنوان کرد و افزود: در این مسیر مشارکت اولیاء و نظارت بر برنامه های آموزشی تاثیر مثبت در فرآیند یاددهی و یادگیری دارد، همچنین به منظور اصلاح فرآیند آموزش مجازی ارزشیابی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان پردیس در پایان به مدیران مدارس تاکید کرد: جهت ارتقاء سطح آموزش مجازی در این ایام به جلسات شورای دبیران توجه ویژه نموده و این جلسات را پربارتر از قبل برگزار کنند تا در این جلسات معلمان به طرح موارد یاد شده پرداخته و فرصتی باشد تا راه کارها و خلاقیت‌های خود را درجهت اثربخش تر نمودن تدریس مجازی با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

به اشتراک بگذارید :