18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۸ ۰۹:۲۰:۰۱
کد مطلب:  nhAoLPd4
مدیرکل آموزش و پرورش قزوین:
بالغ بر 20 هزار نوآموز در طرح سنجش سلامت شرکت می کنند

طرح ملی سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به مدرسه با حضور مدیرکل آموزش و پرورش و رییس مرکز بهداشت استان قزوین آغاز شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در مراسم افتتاح طرح سنجش نوآموزان بدو ورورد به دبستان که به صورت نمادین در آموزشگاه میثاق برگزار شد، افزود: این طرح با همکاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین و به منظور ارزیابی سلامت عمومی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان در 15 پایگاه ثابت و سیار برگزار و یک پایگاه تخصصی نیز در طول روزهای تابستان، اجرا می شود.
سالار قاسمی ادامه داد: امسال حدود 20 هزار نوآموز طی دو مرحله مقدماتی و تشخیصی در زمینه های بینایی، شنوایی، گفتار، آمادگی تحصیلی، اوتیسم، قد، توده بدنی، دندان و معاینات عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار می گیرند.


قاسمی گفت: نوآموزانی که در طرح سنجش سلامت بدون مشکل ارزیابی شوند، برای ثبت نام به مدارس عادی و نوآموزانی که مشکوک به مشکلاتی در هر یک از زمینه های یاد شده باشند جهت تکمیل پرونده سلامت به مراکز تخصصی ارجاع داده خواهند شد.
به گفته وی، سال گذشته 342 نوآموز استان با توجه نوع مشکل شناسایی شده، تحت پوشش اداره استثنایی آموزش وپرورش استان قزوین قرار گرفتند.
قاسمی ادامه داد: امسال برای دومین بار نوآموزان استان قزوین در طرح ملی سنجش به صورت اینترنتی ثبت نام و مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در پایان هزینه این طرح برای هر نوآموز را 140 هزار ریال اعلام و افزود: اجرای این طرح یک برنامه کشوری است که همه ساله با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش، آموزش و پرورش استثنایی و دانشگاه علوم پزشکی و به منظور سنجش و ارزیابی سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان اجرا می شود.
رییس مرکز بهداشت استان قزوین نیز در این رابطه گفت: طرح سنجش اقدام موثری در جهت پیشگیری از مشکلات زیاد طی سال های آینده خواهد بود و می تواند در درمان به موقع و زود هنگام نوآموزان دارای مشکل، موثر باشد.
دکتر سیدسعید اسکویی افزود: بعد از شناسایی نوآموزان دارای مشکل در این طرح، بسته های مراقبت دانشگاه علوم پزشکی فعال و مشخصات افراد یاده شده در سامانه ما ثبت و مورد درمان قرار می گیرد و این روند تا تکمیل درمان ادامه خواهد داشت.


رییس مرکز بهداشت استان قزوین، نگهداری دانش آموزان پس از مراجعه را بسیار مهم دانست و گفت: دانشگاه علوم پزشکی قزوین با توجه به تکمیل بودن خدمات خود در تمام زمینه ها، آماده همکاری با آموزش و پرورش جهت ارایه خدمات رایگان روانشناس و کارشناسان امور تغذیه به اولیای نوآموزان می باشد.

به اشتراک بگذارید :