10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۸ ۰۷:۵۴:۵۴
کد مطلب:  DkfRlAUd
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس در زرین دشت تاکید کرد:
تقویت بنیه علمی هنر آموزان ،زمینه توسعه رشته ها ی هنرستانی است

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: تقویت نیروی انسانی از کار هایی است که بایستی اتفاق بیفتد و تقویت بنیه علمی هنر آموزان در منطقه ،می تواند موجب بالا رفتن میزان بهره وری آنها شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر ناصر قجری در گردهمایی مدیران هنرستان ها و مسوولان آموزش و پرورش زرین دشت گفت: در اسناد بالا دستی ، نگاه به هنرستان ها یک نگاه حد اکثری و محوری است، چنانچه در درس ملی ، سند تحول بنیادین ، برنامه های پنج  ساله دولت و نقشه جامع علمی کشور ، توجه به هنرستان ها در اولویت قرار دارد.

وی تاکید کرد: هنرستان ها همیشه مورد توجه بوده اند ،بویژه در دولت فعلی ،چنانچه  معاون آموزش متوسطه وزارت  نیز به هنرستان ها توجه زیادی دارند .

قجری با اشاره به تفاوت دانش آموزان از نظر  بهره هوشی  و  هوش مهارتی  افزود : هر کدام از این توانمندی ها می تواند  به نیاز های جامعه پاسخ دهد  و در هنرستان ها باید افرادی را وارد کنیم  که هوش مهارتی بالایی داشته باشند.    

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس در تاکید سخنان خود  افزود: در ایران به ازای هر 5 مهندس  یک تکنسین وجود دارد و این نسبت در دنیا بر عکس است و کارخانجات و شرکت ها افراد متخصص و ماهر را جذب می نمایند .

قجری با بیان اینکه " توجه به استعداد فردی ، علاقه ، بازار کار  و  امکانات برای هدایت تحصیلی دانش آموزان  ضروری است" افزود : استعداد فردی و علاقه به فرد بر می گردد و بازار کار  و  امکانات  مربوط به جامعه است  و مشاوره با توجه به این 4 عامل می تواند دانش آموزان را به رشته مطلوب هدایت کند .

وی با تاکید بر اینکه "باید به جایی برسیم که بتوانیم توازن بین شاخه ای و درون شاخه ای را کنترل کنیم " افزود : نیروی انسانی، رکن اساسی توسعه رشته ها است .

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس با اشاره به بازنشسته شدن نیروهای کارآمد و عدم پاسخگویی استخدام های سالیان گذشته در تامین نیروی انسانی مورد نیاز  افزود : تقویت نیروی انسانی از کار هایی است که بایستی اتفاق بیفتد و تقویت بنیه علمی هنر آموزان در منطقه ، می تواند موجب بالا رفتن میزان بهره وری آنها شود .

قجری گفت:  تلاش ما این است که به استاندارد فضا و تجهیزات نزدیک شویم و در راستای تقویت هنرستان ها گام برداریم.

وی توجه به قوانین و مقررات را بعد از تامین  امکانات فنی و فضا و تجهیزات ضروری دانست و گفت: خرید آموزش، مُسَکِّن موضعی و موقتی است و بهره لازم را ندارد .

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: تغییرنظام آموزشی  3-3-3-3 به سود هنرستان ها تمام می شود ، چرا که  ساخت و ساز ها به سمت هنرستان ها پیش می رود و به ازای هر دبیرستان جدید 2 هنرستان  نیز ساخته می شود.

وی در ادامه به توسعه رشته ها  اشاره کرد و گفت : در شاخه فنی و حرفه ای تغییر رشته های موجود مشکل است ولی در شاخه کاردانش ، برون سپاری، تا حدودی می تواند کمک کننده باشد  و در این زمینه موسساتی که کارآیی کمی دارند ،باید جایشان را با  موسسات قوی تر عوض کنند .

قجری در این زمینه افزود : تا خودمان را باور نداشته باشیم، نمی توانیم دیگران را متقاعد و راغب به کار کنیم .

وی تاکید کرد: فرایند انجام کار بسیار مهمتر است ، چرا که فرایند قوی می تواند خروجی خوبی داشته باشد .

در ادامه جلسه، رئيس اداره آموزش هاي فني و حرفه اي وكاردانش آموزش و پرورش فارس گفت:  هیچ جامعه ای به سعادت نخواهد رسید مگر این که آموزش و پرورش کارآمدی داشته باشد.

 رضا امیری با بیان اینکه " تحول از مدارس آغاز می شود"  افزود :  کارآمدی آموزش و پرورش در گرو عملکرد مدیران و کادر آموزشی است.

رییس آموزش و پرورش زرین دشت نیز  ،ضمن ارائه گزارشی در ارتباط با هنرستان های تحت پوشش گفت: در کشور ایران آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش اولویت دارد و به زرین دشت بایستی ویژه تر نگاه شود ،چرا که  در صورت عدم رسیدگی ، به علت خشکسالی های چند سال اخیر مردم به سمت شهر های بزرگ مهاجرت می کنند.

غلامحسین امانت با تاکید بر اینکه "این موضوع مشکلاتی را برای مسوولان به وجود می آورد " افزود :در این زمینه تغییر نگرش کسانی که در آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش حضور ندارند و در سایر آموزش ها مشغول بکارند ، ضروری به نظر می رسد .

در بخشی از این جلسه هم اندیشی ، مدیران هنرستان های زرین دشت نیز  به بیان دیدگاه ها و مشکلات خود پرداختند ، سپس کارشناسان اداره آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش اداره کل ، ضمن  تجزیه و تحلیل کمی و کیفی بخش آموزشی هنرستان های این شهرستان ، به سوالات مدیران هنرستان ها و مسوولان اداره پاسخ داده شد . 

به اشتراک بگذارید :