18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۱۴:۲۳:۱۴
کد مطلب:  2GzD4I5e
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش قزوین:
افزایش مهارت‌های زندگی بدون سوادآموزی محقق نمی‌شود

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: افزایش مهارت‌های زندگی بدون سوادآموزی محقق نمی‌شود بنابراین برای ارائه مهارت‌های زندگی به مردم جامعه در گام نخست باید به آنان سواد بیاموزیم.

صدیقه مهدوی در همایش آموزش همگانی و توسعه پایدار که ظهر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه سوادآموزی موفق شدیم با اجرای برنامه‌های دقیق و منسجم آمار سوادآموزی را از 52 درصد به 93 درصد ارتقا دهیم.

وی با اشاره به بحث توسعه پایدار افزود: توسعه پایدار به معنای پیشرفت در امور آموزشی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است بنابراین بدون آموزش همگانی نمی‌توان به توسعه پایدار دست پیدا کرد.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین با بیان اینکه خانواده مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن جامعه به شمار می‌رود، اضافه کرد: برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در جامعه و دست‌یابی به توسعه پایدار باید از ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در خانواده‌ها شروع کنیم زیرا خانواده اصلی‌ترین رکن جامعه به شمار می‌رود.

مهدوی با تأکید بر لزوم همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی استان قزوین برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی از جامعه ادامه داد: به منظور ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در جامعه تمام دستگاه‌های اجرایی باید همکاری داشته باشند.

این مسؤول عنوان کرد: توسعه اجتماعی نیازمند آموزش است بنابراین در هنگام ارائه آموزش‌های مختلف به مردم جامعه باید به تمام ابعاد آموزش دقت داشته باشیم تا بتوانیم توسعه اجتماعی را نیز در جامعه محقق کنیم.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: با توجه به اینکه بزرگترین محدودیت در سوادآموزی بحث خواسته فردی است، می‌خواهیم خود افراد پیش‌قدم شوند.

مهدوی گفت: آموزش و پرورش متولی ارائه آموزش رایگان به افراد جامعه بوده و در این زمینه نیز از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: رشد تخصصی نیز تقویت‌کننده هویت ملی است که موجب تحقق توسعه پایدار در کشور می‌شود بنابراین در کنار آموزش‌های همگانی باید به بحث رشد تخصصی نیز دقت زیادی داشته باشیم.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار کرد: در گذشته سوادآموزی فقط به معنای آموزش همگانی بود اما امروز می‌گویند که سوادآموزی در حقیقت به معنای آموزش مادام‌العمر است.

مهدوی عنوان کرد: آموزش مادم‌العمر نیز اعتلای فرهنگی و اخلاقی افراد خانواده و در سطح کلان‌تر افراد جامعه را به همراه دارد.

این مسؤول تصریح کرد: ثابت شده که افزایش مهارت‌های زندگی بدون سوادآموزی محقق نمی‌شود بنابراین برای ارائه مهارت‌های زندگی به مردم جامعه در گام نخست باید به آنان سواد بیاموزیم.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین یادآور شد: از مسؤولان نیز انتظار می‌رود در امر خطیر سوادآموزی با مدیران و مربیان مدارس همکاری بیشتری داشته و از هیچ کمکی به آنان دریغ نکنند.

به اشتراک بگذارید :