18 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۱۴:۱۸:۴۰
کد مطلب:  BIwx87Rk
معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی خبر داد
وجود 20 میلیون بی‌سواد و کم‌سواد در کشور/ 500 مرکز یادگیری محلی راه‌اندازی می‌شود

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در حال حاضر در سطح کشور 18 میلیون نفر تحصیلکرده آموزش عالی و 20 میلیون نفر نیز بی‌سواد و کم‌سواد داریم.

محمد مهدی‌زاده در همایش آموزش همگانی و توسعه پایدار که ظهر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در سطح کشور 18 میلیون نفر تحصیلکرده آموزش عالی و 20 میلیون نفر نیز بی‌سواد و کم‌سواد داریم.

وی افزود: نظام آموزشی ما از چابکی برخوردار نیست که خود را با شرایط وقف دهد به همین دلیل از 50 سال گذشته در دنیا نیز روش‌های مختلفی برای آموزش پیش‌بینی شده است و در ایران نیز آموزش همگانی با جدیت تمام پیگیری شد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: در اسناد بین‌المللی ذکر شده که بحث آموزش همگانی برگرفته از شعر «ز گهواره تا گور دانش بجوی» است که سعدی آن را سرود و امروزه این شعر مبنای برنامه‌های آموزش همگانی قرار گرفته است.

مهدی‌زاده ادامه داد: دنیا به این نتیجه رسیده که نام آموزشی ما اگر به روز نشود، نمی‌تواند نیازهای جامعه را پاسخ دهد و به همین دلیل از 30 سال قبل مراکز یادگیری جامعه در دنیا شکل گرفت تا فعالیت‌های عمومی و نیازهای آموزشی جامعه را تأمین کند.

وی عنوان کرد: به دلیل اهمیت موضوع یادگیری مهارت‌های زندگی در آمریکا 10 تا 20 درصد مدارس جدا شده‌اند تا تحت عنوان مراکز یادگیری جامعه فعالیت کنند.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: در برهه‌ای از زمان مشکل اصلی جوامع بی‌سوادی و کم‌سوادی بود اما امروز وضعیت به این صورت نیست زیرا در حال حاضر هیچ تخصصی در جامعه کم نداریم.

مهدی‌زاده با اشاره به وجود زمینه‌های بی‌شمار در حوزه اشتغال در ایران گفت: زمینه‌های اشتغال زیادی در کشور ما وجود دارد اما مدارک دانشگاهی موجب شده همه افراد تحصیل‌کرده به دنبال کارهای اداری و دولتی باشند.

وی با تأکید بر اینکه جامعه کنونی با مشکل بدسوادی روبه‌رو است، بیان کرد: بدسوادی خیلی بدتر از بی‌سوادی و کم‌سوادی است زیرا بی‌سوادی و کم‌سوادی را می‌توان با ارائه و اجرای یک برنامه مشخص حل کرد اما با کمال تأسف یک سری از افراد دانشی کسب کرده‌اند که با استفاده از آن به دیگران ظلم می‌کنند.

* بهترین راهکار برای مقابله با بدسوادی مبارزه با بی‌سوادی است

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی افزود: برای مقابله با بدسوادی‌ها باید با کم‌سوادی و بی‌سوادی مبارزه کرد تا مظلومی نباشد که ظالم بخواهد به او ظلم کند.

مهدی‌زاده اضافه کرد: تا زمانی که آموزش متعادل نباشد، فرد نمی‌تواند روی پای خود بایستد و برای پر کردن این خلأ آموزش پایدار و توسعه پایدار شکل گرفت.

وی ادامه داد: در بسیاری از جوامع بشری مشکل بدسوادی برطرف شده است اما در کشور هنوز با این معضل روبه‌رو هستیم.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به پیشرفت‌های تکنولوژی در دنیای کنونی خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی در دنیای کنونی باید بستری فراهم شود تا مردم جامعه نیز همزمان با این پیشرفت از سطح علمی و آگاهی بالاتری بهره‌مند شوند.

مهدی‌زاده مطرح کرد: برای دست‌یابی به سطح آگاهی و علمی بالاتر نیز نیاز است که مردم تحت آموزش‌های همگانی و مهارت‌‍های زندگی قرار گیرند تا در آینده با مشکلی برا تعامل و ارتباط با یکدیگر نداشته باشند زیرا افراد بی‌سواد و کم‌سواد نه تنها خودشان دچار مشکل می‌شوند بلکه دیگران را نیز با مشکل روبرو می‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت تأکید دارد مکان‌های آموزش محلی را توسعه دهیم، عنوان کرد: هدف اصلی دولت از توسعه مراکز آموش همگانی این است که نحوه زندگی کردن را به مردم آموزش دهد.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: با توجه به این هدف‌گذاری 500 مرکز یادگیری محلی در سال جاری ایجاد شده که هدف اصلی آن ارائه مهارت‌های زندگی به مردم است.

مهدی‌زاده یادآور شد: در حال حاضر 80 درصد بهره‌برداران حوزه کشاورزی در سطح کشور بی‌سواد و کم‌سواد هستند که این موضوع در حوزه‌های دیگر نیز مطرح است بنابراین باید خلأها و نیازهای جامعه را شناخته و موارد مهم را به مردم آموزش دهیم.

به اشتراک بگذارید :