10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۱۰:۲۵:۵۷
کد مطلب:  STV6hbIt
مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس:
سواد آموزي در تمامي سطوح اجرايي استان به يك مطالبه تبديل شده است

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: در حوزه سواد آموزي از رتبه 23 كشور به رتبه يك رسيده ايم و اين به دليل آن است كه سواد آموزي به يك مطالبه در تمامي سطوح اجرايي تبديل شده است.

به گزارش اداره روابط عمومي و اطلاع رساني آموزش و پرورش فارس،سيد علي محمد موسوي در آيين تقدير ازدست اندرکاران سواد آموزی آموزش و پرورش فارس براي كسب رتبه اول فعاليت هاي سواد آموزي در كشور  ضمن تبريک اين موفقيت ، خطاب به آنان گفت: شما اسوه و الگوي كار جهادي در استان هستيد .

موسوی با اشاره به اولويت هاي تعيين شده توسط مقام معظم رهبري گفت: امسال دو پرچم اساسي در كشور به اهتزاز در آمده يكي اقتصاد مقاومتي و ديگري كنترل و كاهش آسيب هاي اجتماعي كه بسيار مهم و اساسي است و در كنار اقتصاد مقاومتي بايستي پي گيري شود.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به وضعيت فرهنگي، آموزشي ، اقتصادي و اجتماعي جامعه در شرايط فعلي گفت: در گذشته جمعيت روستا ها نسبت به شهر ها بيشتر بود ولي امروز متاسفانه این وضعیت معكوس شده كه اين امر موجب بروز بسياري از مشكلات و آسيب هاي فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي شده است.

وي با اشاره به اينكه برخي از افراد جامعه داراي مسائل و مشكلات فرهنگي و اقتصادي هستند گفت: متاسفانه اين امر موجب کاهش توانمندی آنان شده و لذا بايد به سمت توانمند شدن افرادي برويم كه به آنان سواد ياد مي دهيم.

موسوي ياد آور شد: نهادهاي حمايتي براي تحت پوشش قرار دادن اين افراد پاي كار هستند، گفت: اميد به زندگي بالا رفته و 70 درصد جمعيت در دامنه سني مناسب قرار دارند لذا گروه هاي هدف سواد آموزی ر را قطعا بايد به افراد بين 10 تا 65 سال  توسعه دهيم

وي با اشاره به اينكه در گذشته ترازوي سنجش همه رشد اقتصادي بوده نه رشد انساني و اجتماعي گفت:  در راستاي كاهش اين مشكلات تا كنون زحمات و خدمات زيادي ارائه شده لذا انتظار داريم با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري مخصوصا در شهر شيراز كه بر اساس مطالعات انجام شده بسياري از بي سوادان استان در آن سكونت دارند اين افراد شناسايي و به عنوان گروه هدف تعيين شوند.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به تعاريف ارائه شده از سواد آموزي توسط نهادها و سازمان هاي بين المللي يادآور شد: تعريف سواد آموزي عوض شده  به نحوي كه در تعريف سازمان يونسكو از سواد آموزي اين فعاليت ها شامل مجموعه اي از توانايي ها ، دانش و مهارت ها عنوان شده است لذا بايد معيارها و آموزش ها در همين راستا باشد.

موسوی همچنين با اشاره به شتاب مسائل جهاني و تحولات سريع و عميق علمي و تكنولوژيكي در جهان امروز گفت: آموزش هاي دانشگاهي ما نيز بايد نياز محور باشند تا بتوانيم در راستاي توسعه و پيشرفت همه جانبه كشور گام برداريم.

موسوي با تاكيد بر نقش سواد در كاهش مسائل و مشكلات فرهنگي و اجتماعي از جمله مباحث طلاق ، اعتياد و آسيب هاي اجتماعي گفت: سواد و سواد آموزي مجموعه دانش، بينش و آگاهي هايي است كه افراد را بايد به اداره امور زندگي شان رهنمون كند.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به اينكه افراد بي سواد بالقوه اين استعداد را دارند كه درگير بزه كاري و آسيب هاي اجتماعي شوند تاكيد نمود: لازم است در زمينه توسعه سواد توجه بيشتري به جامعه خصوصا جامعه عشايري شود و متناسب با شرايط اين جامعه امكانات فراهم و توزيع گردد.

موسوی با بيان اينكه به جد پيگير بحث سواد آموزي خصوصا در شهر شيراز هستيم خطاب به مسوولین سواد آموزی سراسر استان گفت: اين توفيق نصيب كمتر كسي مي شود تا توشه اي براي آخرت خود ذخيره كند لذا در اين راه ما نيز در كنار شما عزيزان هستيم.

به اشتراک بگذارید :