13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۰۹:۱۵:۰۱
کد مطلب:  fHM0EB0b
استاد دانشگاه اصفهان در گردهمایی مرحله سوم مسابقه علمی، مهارتی کلاس های چند پایه و کارگاه آموزشی معلمان عشایری استان اصفهان :
دستیابی دانش آموزان به اهداف مختل از طریق مهارت های فراشناختی

گردهمایی مرحله سوم مسابقه علمی، مهارتی کلاس های چند پایه و کارگاه آموزشی معلمان عشایری استان اصفهان با حضور دکتر عابدی، استاد دانشگاه، روسای ادارات آموزش و پرورش استان اصفهان، کارشناسان اداره کل و جمعی از معلمان عشایری استان در سالن اندیشه اردوگاه کشوری شهید بهشتی اصفهان برگزار شد.

 

 

 

استاد دانشگاه اصفهان، روانشناس و مشاور گفت با اشاره به اهمیت مهارت های شناختی و فراشناختی گفت: دانش آموزان مدارس از طریق مهارت های فراشناختی می توانند به اهداف مختلفی دست پیدا کنند از جمله پیش بینی های لازم درباره تحلیل موقعیت آموزشی، ارتباط آنچه می خوانند به یادگیری های قبلی و ...

دکتر عابدی اظهار کرد: از دیگر اهداف مورد نظر می توان به پرسش از خود، ارتباط بین مطالبی که می خوانند و تجسم مطالب در ذهن، بیان مطالب خوانده شده به زبان خود، خلاصه کردن مطالب درسی به کمک ذهن خود و سوال طرح کردن از کتاب های درسی خود اشاره کرد.

وی با بیان اینکه توجه فرد به مهارت های فراشناختی می تواند توانایی طرح و جواب دادن به سوالات را فراهم کند، گفت: از جمله این سوالات شامل اینکه از این موضوع تا چه اندازه می دانم؟ برای یادگیری این موضوع چقدر وقت لازم دارم؟ چه راهی برای حل مساله مناسب است؟ چگونه می توانم نتیجه آن را برآورد یا پیش بینی کنم و  چگونه می توانم در روش های خود تجدیدنظر کنم می باشد.

استاد دانشگاه اصفهان ادامه داد: به نظر دمبو، دانش فراشناخت به سه چیز اشاره می کند. دانش مربوط به یادگیرنده مانند نقاط قوت و ضعف و عادت های مطالعه، دانش مربوط به تکلیف یادگیری از جمله اطلاعات مربوط به مقدار کوشش مورد نیاز برای انجام تکالیف یادگیری، دانش مربوط به راهبردها، یادگیری و چگونگی استفاده از آنها ( راهبردهای شناختی و فراشناختی )

دکتر عابدی به برنامه آموزش دانش و مهارت های فراشناختی اشاره کرد و افزود: این برنامه برای آموزش دانش و مهارت های فراشناختی به دانش آموزان طراحی شده است و شامل دو مرحله است.

وی تصریح کرد: در پاسخ به این سوال که بهترین کار قبل از خواندن یک متن چیست؟ باید گفت که فرد از خود بپرسد متن درباره چه موضوعی خواهد بود؟ موضوع کتاب چیست و دارای چند فصل است؟

این استاد دانشگاه در ادامه نیز در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه بهترین کار در حین خواندن متن چیست؟ افزود: آخرین جمله متن را بخوانید تا از طریق آن بفهمید که متن چگونه پایان خواهد یافت و همچنین سعی کنید که مهمترین موارد اشاره شده در متن را علامت بزنید.

وی در ادامه اظهاراتش نیز به بهترین کار زمانی که یک جمله را متوجه نمی شویم، اشاره کرد و گفت: آخرین جمله قبل از آن را بخوانید و همچنین باید سعی کنید جمله را به زبان خود بیان کنید.

دکتر عابدی به اهمیت آموزش مهارت های فراشناختی اشاره کرد و گفـت: از جمله این آموزش ها این است که قبل از شروع خواندن به تصاویر و عنوان متن نگاه کنید، قبل از شروع خواندن سعی کنید بفهمید متن درباره چیست، قبل از شروع خواندن درباره آن فکر کنید، قبل از شروع خواندن نگاه موقتی به سراسر متن بیندازید، در حین خواندن بررسی کنید که آیا متوجه متن می شوید یا خیر هستند.

وی تصریح کرد: امروز معلمان باید به دانش آموزان خود یاد بدهند که بر هر آنچه را که می بینند و می نویسند و حتی حل می کنند را نظارت کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید :