13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۰۹:۱۳:۲۲
کد مطلب:  qFhvSfoI
استاد دانشگاه اصفهان در مجمع عمومی گروه های آموزشی دوره ابتدایی استان اصفهان مطرح کرد:
تاثیر ادراکات معلم بر هوش و میزان سرزندگی دانش آموزان

مجمع عمومی گروه های آموزشی دوره ابتدایی استان اصفهان با حضور معلمان مقطع ابتدایی، منتخبین آموزش ابتدایی و سرگروه های آموزشی دوره ابتدایی استان به همت معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در اردوگاه کشوری شهید بهشتی برگزار شد.

 

 

 

استاد دانشگاه اصفهان به نقش ادراکات معلم در فرایند تدریس و یادگیری نیز اشاره کرد و گفت: ادراکات معلم می تواند بر روی هوش و میزان سرزندگی دانش آموزان تاثیرگذار باشد.

قمرانی ضمن اشاره به نقش ادراک معلم در فرایند یادگیری و تدریس گفت: این بحث برای معلمان آموزش ابتدایی در مقایسه با معلمان مقاطع دیگر بیشترین کاربرد را خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تصاویر ادراکی(محرک های ادراکی) اظهار کرد: تصاویر ادراکی، تصاویری هستند که به شکل های متفاوت تفسیر می شوند.

قمرانی با طرح این سوال که احساس و ادراک چه تفاوتی با یکدیگر دارند، افزود: احساس با اندام های حسی بدست می آید و فرد دخل و تصرفی در آن ندارند اما در ادراک، فرد بیشتر از طریق تعقل به هدف خود دست پیدا می کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: احساس ها، تجربه هایی هستند که توسط محرک های ساده ایجاد می شوند.

وی به بیان تفاوت زیست شناختی میان ادراک و احساس پرداخت و گفت: احساس برخاسته از اندام های حسی است و ادراک مربوط به سطوح عالی قشر مخ مانند کرتکس است.

قمرانی در پاسخ به این سوال که آیا اداراک افراد مختلف از محرک های یکسان متفاوت است یا مشابه، بیان کرد: نه تنها ادراک افراد با یکدیگر متفاوت است، بلکه تفسیر و برداشت های افراد از رویدادها نیز با هم متفاوت هستند.

وی با بیان اینکه ادراک افراد با یکدیگر متفاوت است، افزود: سن، جنسیت، شغل، تجربه، حوادث و رویدادهای زندگی، دوستان و همسالان، تحصیلات، شخصیت به عنوان مهمترین عواملی هستند که باعث ایجاد تفاوت ادراک میان افراد می شوند.

وی ادامه داد: ادراکات دانش آموزان با ادراکات ما متفاوت است همچنین ادراکات دانش آموزان نیز با ادراکات دیگر دانش آموزان تفاوت دارد.

این استاد دانشگاه به نقش ادراکات معلم در فرایند تدریس و یادگیری نیز اشاره کرد و گفت: ادراکات معلم می تواند بر روی هوش و میزان سرزندگی دانش آموزان تاثیرگذار باشد.

قمرانی عنوان کرد: معلمان باید با ذهن خالی از پیش داوری و قضاوت بر سر کلاس درس دانش آموزان حضور پیدا کنند و با ادراک منفی بر سر کلاس حضور پیدا نکنند تا بلکه بتوانند بدون پیش داوری نسبت به دانش آموزان خود اقدام به ارائه آموزش های لازم دهند.

وی به نقش معلم در سرزندگی دانش آموزان نیز اشاره کرد و گفت: از جمله عوامل موثر در سرزندگی دانش آموزان این است که هنگام ورود به کلاس با صدای بلند و انرژی وارد شود، در هنگام تدریس قدم بزنید و در بین بچه ها راه بروید، با صدای بانشاط و بلند در کلاس تدریس کند و حرف بزند، سعی کنند دانش آموزان به میزان بسیار کم ناکامی ها و شکست ها را تجربه کنند.

وی با اشاره به مطلب فوق گفت: معلمان نیز باید تجربیات مثبت را برای دانش آموزان خود فراهم کنند و تکالیف کوچک و نه چندان دشوار را به آنها محول کنند تا دانش آموز بتواند تکالیف خود را با موفقیت به پایان برساند و مورد تشویق معلم قرار بگیرد همچنین از دانش آموزان کلاس خود سوال کند که به نظر شما چه اقدامی انجام دهیم تا کلاس شادی داشته باشیم.

 

به اشتراک بگذارید :