21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۰۸:۲۳:۰۰
کد مطلب:  quS2eCLl
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی :
وجود یک نظام آموزش غیررسمی، می تواند فرصتی برای آموزش مادام العمر باشد

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت : وجود یک نظام آموزش غیررسمی، می تواند فرصتی برای آموزش مادام العمر باشد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان نهضت سواد آموزی، علي باقرزاده در گردهمایی معاونین سواد آموزی ادارات کل آموزش و پرورش سراسرکشور اظهاركرد: پویش عبارتست از، بسیج مردم و منابع در یک مقیاس بزرگ برای دستیابی به اهداف بزرگ و وسیع در یک بازه زمانی معین به عنوان بخشی از یک برنامه بلند مدت است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به برخی از پویش های صورت گرفته در سایرکشورها مانند کوبا ، میانمار، اتحاد جماهیر شوروی سابق به تفاوت ماهیت پویش با برنامه اشاره کرد و افزود: ماهیت برنامه بیشتر گزینشی بوده و گرایش به ایجاد ساختار های سازمانی موسسه ای دارد . برنامه بیشتر به دنبال یک گروه هدف مانند ( گروه خاص ،گروه سنی ،گروه های جنسیتی) یا بخش های اقتصادی بوده و معمولا بخشی از یک برنامه عمل ملی می باشد .

وي به معایب و محاسن پویش ها و برنامه های سواد آموزی اشاره كرد و افزود : پویش های ملی و منطقه ای بی سوادی در کنار یک مجموعه از عوامل انگیزشی، برانگیختن شور و شوق و احساس نیاز عمومی می ایستد و به دلیل ماهیت طولانی مدت یادگیری، اقدامات آرام و بی سرو صدایی را نسبت به بحث و جنجال اتخاذ كرده و از آن پشتیبانی می كنند.

باقرزاده با ضروری دانستن ایجاد یک ساختار برای هدایت و رهبری فعالیت های سواد آموزی ، تاکید کرد و افزود : وجود یک نظام آموزش غیررسمی یا زیرنظام آموزش بزرگسالان به صورت افقی یا عمودی در درون نظام آموزشی ، می تواند فرصتی امیدوار کننده برای ایجاد انگیزه در بین فراگیران جهت شرکت در سطوح بالاتر و مسیری برای آموزش مادام العمر باشد.

وی خاطرنشان كرد : سیاست های حمایتی ، برنامه عملیاتی و استراتژیک ، بسیج سیاسی، اجتماعی  و ایجاد حس مالکیت در جامعه و کنترل مشارکت، پشتیبانی و پاسخ گویی، جنبه های آموزشی، نظام پایش و ارزشیابی ، گزارش گیری وایجاد پایگاه داده، وتداوم فرصت های یادگیری از اثرات پویش ها و برنامه های سواد آموزی مي باشد.

به اشتراک بگذارید :