22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۳ ۱۳:۴۴:۵۳
کد مطلب:  qnpe8Uu0
معاون آموزش سازمان سواد آموزي كشوردر شیراز خبر داد :
كسب رتبه اول در فعاليت هاي سواد آموزي كشور توسط آموزش و پرورش فارس

معاون آموزش سازمان سواد آموزي كشور از كسب رتبه اول در فعاليت هاي سواد آموزي توسط آموزش و پرورش فارس برای دومین سال پیاپی خبر داد .

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس محمد مهدي زاده با اعلام اين خبر گفت: امسال هم آموزش و پرورش فارس با همراهي و همدلي تمامي دست اندركاران  حوزه سواد آموزي استان براي دومين سال پياپي موفق به كسب رتبه اول كشوري در اين خصوص شد.

وي در ادامه با اشاره به فرا رسيدن سالروز رحلت جانسوز حضرت امام خميني ( ره) ضمن گرامي داشت ياد و خاطره ايشان و شهداي قيام 15 خرداد، گفت: ابهت امام خميني (ره) چيز ديگري بود و موجب شده تا جاي خالي خود امام را حس كنيم.

وي با بيان برخي از ويژگي هاي شخصيتي  و فضايل امام خميني (ره) گفت: ويژگي هاي ايشان به گونه اي بود كه موجب شد مردم با تمام وجود  در تمامي شرايط و بحران ها در كنار ايشان بوده و در مراسم خاك سپاري و وداع با ايشان نيز حقيقتا سنگ تمام گذاشتند.

وي در تعريف موفقيت گفت : به اعتقاد من هركس اين احساس را داشته باشد كه كاري را كه بايد انجام مي داده ؛ انجام داده است همان موفقيت است لذا در استان فارس نيز تمامي دست اندر كاران حوزه سواد آموزي به خوبي و در حد توان خود به بهترين نحو آنچه را كه بايد انجام مي دادند انجام داده اند و اين جاي تقدير و تشكر دارد.

مهدي زاده  افزود : استان فارس ويژگي هايي دارد كه منجر به اين موفقيت شده است كه از آن جمله مي توان به داشتن برنامه عمل و ابتكارات ، وجود يك شوراي پشتيباني سواد آموزي منسجم و نهادينه شده در تمامي سطوح اداري و سياسي و اجتماعي استان، پي گيري و مداومت كاركنان خصوصا معاون سواد آموزي آموزش و پرورش استان و تلاش براي جذب بيش از 50 درصد بيسوادان شناسايي شده ؛ اشاره نمود.

وي با بيان اينكه براي امسال 19 هزار حجم براي استان تعيين شده در صورتي كه فقط 16500 بي سواد در سامانه ثبت شده اند گفت: چون آمار بيسوادان استان  كمتر از حجم تعيين شده است لذا بايد برنامه ريزي ها در راستاي كيفيت بخشي سواد آموزي و ريشه كني كامل بيسوادي در استان انجام پذيرد.

مهدي زاده در ادامه با تاكيد بر لزوم شناسايي و جذب بيسوادان باقي مانده گفت: استفاده از روش مشاوره  مي تواند در جذب افراد براي سوادآموزي نقش مهمي را ايفا نمايد و مهم اين است كه اين افراد با سواد شوند .

وي همچنين از بد سوادي به عنوان يكي از مقوله هاي بزرگي كه مي تواند آثار مخربي را در جامعه به وجود آورد و خيلي بدتر از بيسوادي است ياد كرد و گفت: افراد معاندي در جامعه وجود دارند كه بد آموزي هايي را در جامعه رواج داده و آثار فرهنگي، اجتماعي و سياسي و اقتصادي زيانباري را بر جامعه تحميل مي كنند كه بايد به آن توجه شود و براي رفع آن برنامه ريزي داشت.

معاون آموزش سازمان سواد آموزي كشور با بيان اينكه متاسفانه آموزش و پرورش ما از انعطاف لازم براي به روز شدن برخوردار نيست و اين مي تواند خطري بزرگ براي كشور در آينده باشدگفت: دنيا به شدت در حال متحول شدن است و نظام آموزشي ما چون چابك نيست نمي تواند از خيلي از ابزارهاي موجود به خوبي استفاده و بهره برداري نمايد.

وي با اشاره به بالا رفتن سن اميد به زندگي در كشور يادآور شد : با توجه به توسعه فناوري و سيستم هاي نوين خصوصا در عرصه اقتصادي و ديجيتال ، اگر در آينده افراد بي سواد هنوز هم در كشور باشند نمي توانند امور مالي و اقتصادي خود را با توجه به سيستم ها و فن آوري هاي جديد بگذرانند  لذا براي گذران چرخه اقتصاد و امنيت آنان مجبوريم به آنان آموزش داده و حتي افراد باسواد را يكبار ديگر مورد باز آموزي قرار دهيم 

وي با اشاره به برخي از سياست هاي سازمان سواد آموزي كشور گفت: امسال توسعه مراكز يادگيري محلي به دليل ارتباطي كه مي تواند با اهداف اقتصاد مقاومتي داشته باشد به عنوان شاخص و هدف سازمان تعيين شده ، لذا شاخص ها نيز از آن تبعيت مي كنند و سياست ها در استان  نيز بايد همين اساس باشد.  

به اشتراک بگذارید :