15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ ۱۲:۳۷:۱۸
کد مطلب:  1320378
مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در شیراز خبر داد:
پیش بینی راه اندازی 245 مدرسه پویا در کل کشور با مشارکت استان ها / سهم فارس 8 مدرسه پویا

مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از سیاست های ما راه اندازی مدرسه پویا در مدارس است گفت: از سال گذشته در کشور 245 مدرسه پویا را جز برنامه خود قرار دادیم که سهم استان فارس از این مدارس پویا 8 مدرسه بوده است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر محمد جعفری در جلسه وبینار با اعضای شورای معاونین و کارشناسان و کارشناس مسئولان تربیت بدنی و سلامت سراسر استان، با اشاره به اینکه هر برنامه  یا فعالیتی که در هر سازمانی انجام می شود بر اساس یک سند یا یک نقشه راهی است گفت: در وزارت آموزش و پرورش  اسناد بالا دستی سند تحول بنیادین  و برنامه درس  ملی است .

مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در این سند به بحث سلامت توجه جدی شده است  افزود: در مبانی نظری در بیانیه  ارزش ها ،ماموریت ها، اهداف کلان و اهداف عملیاتی به بحث سلامت و ارتقای آمادگی جسمانی و روانی بهداشت فردی به ویژه از طریق ورزش و تفریحات سالم تاکید شده است .  

جعفری گفت: حوزه تربیت بدنی و سلامت برنامه ها ،فعالیت ها ،رویکرد ها و اقدامات خود را بر اساس اسناد تحولی بر مبنای شاخصه هایی مانند مدرسه محوری، دانش اموز محوری بنا نهاده است گفت: در تمام برنامه ها همواره همه گانی ،ارزش محور ، تخصصی محور و مشارکتی نمودن فعالیت ها را مد نظر داشته است.

وی با بیان اینکه  به استناد همین رویکرد ها برنامه هایی برنامه ریزی شده است که در مدرسه به عنوان کانون تربیت انجام شود گفت: در کنار  اجرای درس تربیت بدنی که در سبد پرژه های برنامه های  دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی قرار دارد توجه به نیروی انسانی متخصص ، محتوا ، فضا و تجهیزات بسیار مهم است .

مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برای اینکه  سرا نه ی فعالیت های ورزشی دانش آموزان ارتقا پیدا کند فعالیت های مانند المپیاد های ورزشی درون مدرسه ای حیاط پویا که طرح  تکمیلی آن  مدرسه پویاست ،کانون های ورزشی درون مدرسه ای و برون مدرسه ای، انجمن های ورزشی مدارس طرح کوچ "کنترل وزن و چاقی دانش اموزان" و نرمش صبح گاهی در دستور کار بوده است.

جعفری گفت:  برای فراهم کردن محیطی که  دانش آموز بتواند از طریق فعالیت های ورزشی آموزش ببیند و تربیت شود  باید تمام شاخص های آن محیط را فراهم کنیم.  

وی با اشاره به اینکه امروزه تربیت بدنی را تربیت بدن می دانند گفت:  در صورتی که  به این شکل نیست بلکه  وقتی ما  می خواهیم  بحث ورزش تربیتی و بعد هم ورزش همگانی ، قهرمانی و حرفه ای را جزء ماموریت خود محسوب کنیم در مدرسه به عنوان کانون تربیتی باید از طریق تربیت فعالیت های بدنی با  بازی و انجام رقابت های بدنی دانش آموزان را تربیت کنیم.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان ما باید احترام به قوانین ، احترام به بزرگترها و به هم نوع خود،  الگو پذیری ، اعتماد به نفس ،عزت نفس، خود پنداری مثبت و دیگر مواردی که در حوزه تربیت دانش اموز وجود دارد را یاد بگیرد در این زمینه ها حوزه تربیت بدنی کمک شایانی را می تواند انجام دهد .

جعفری با اشاره به اینکه  از سیاست های ما مدرسه پویا در مدارس است گفت: از سال گذشته در کشور 245 مدرسه پویا را جز برنامه خود قرار دادیم که سهم استان فارس از این مدارس پویا 8 مدرسه بوده است .

 

 

 

به اشتراک بگذارید :