21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ۲۰:۱۶:۴۹
کد مطلب:  1319334
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه طرح ملی "کوچ" تاکید کرد:
لزوم مداخله موثر عوامل اجرایی مدارس و خانواده ها برای بهبود وضعیت شاخص های توده بدنی دانش آموزان

امروز در مراسمی با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی طرح ملی "کوچ" ( کنترل وزن و چاقی دانش آموزان) در مدارس این استان رسما کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی ،قاسمعلی خدابنده مدیر کل این سازمان در آیین افتتاحیه طرح ملی "کوچ" ضمن تبریک هفته تربیت بدنی، حوزه تربیت بدنی و سلامت را یکی از حوزه‌های پرکار آموزش و پرورش دانست و گفت: سلامت دانش آموزان از حوزه های مهمی است که در سند تحول به آن تاکید شده و یکی از ساحت های شش گانه سند تحول، تربیت زیستی و بدنی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در ایام هفته در مدرسه نمی توانیم بیش از دو ساعت  به تربیت بدنی دانش آموزان اختصاص دهیم، اما می توانیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که دانش آموز در ساعات خارج از مدرسه نیز فعال و پر تحرک باشد.

وی هدف اجرای این طرح را ترویج سبک زندگی سالم توصیف و تصریح کرد: حدود ۲۲ درصد دانش آموزان ما اضافه وزن دارند. وقتی که در کودکی انرژی و کالری بیش از نیاز را جذب کنیم و این کالری مصرف نشود به شکل سلول های چربی در بدن ذخیره می شود‌. در سنین بزرگسالی این سلول‌های چربی ذخیره چربی را بر عهده می گیرند، در ایام بزرگسالی احتمال چاقی در افرادی که در کودکی سلول های چربی بیشتری در بدن آنها شکل گرفته باشد، بیشتر است.

خدابنده ادامه داد : در این طرح بحث بر سر اندازه گیری BMI دانش آموز است، اندازه گیری قد و وزن دانش آموزان، بررسی شرایط آنها از نظر اضافه وزن و مداخله موثر برای بهبود وضعیت دانش آموزان، در این طرح پیگیری می شود. در برخی موارد نیاز به رژیم غذایی یا برنامه ورزشی است تا کالری اضافه مصرف شود و در مواردی شاید حتی نیاز به مداخلات درمانی باشد.

وی گفت: به مرور که تحرک فرد کمتر و سن بیشتر می شود، مشکلات ناشی از چاقی خودش را بیشتر نشان می دهد. برای اینکه جامعه سالم و افراد سالمی داشته باشیم باید از کودکی به این موضوع دقت شود و قطعا همکاری کادر اجرایی مدارس و مشارکت و همکاری اولیا و خانواده ها با همکاران ما در حوزه تربیت بدنی برای اجرای درست این طرح مورد تاکید است.

به اشتراک بگذارید :