9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ ۱۲:۳۴:۵۵
کد مطلب:  1315690
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس خبر داد:
پوشش حداکثری دانش آموزان فارس در طرح ملی کوچ

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: با این طرح 100 درصد دانش آموزان پالایش خواهند شد و آمار قد و وزن آنها در سامانه سناد ثبت و BMI ( شاخص توده بدنی ) این عزیزان محاسبه می شود و درصدی از آنها که دچار اضافه هستند در حوزه تربیت بدنی و سلامت مورد مشاوره قرار می گیرند و پالایش ثانویه در اسفند ماه و اختتامیه در هفته سلامت صورت می پذیرد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، احمدعلی قهرمانی در حاشیه مراسم افتتاحیه طرح ملی کوچ ( کنترل وزن و چاقی دانش آموزان ) در فارس ،افزایش آگاهی 100 در صدی دانش آموزان و افزایش آگاهی 50 درصدی والدین برای سبک زندگی سالم و فعال را از مهمترین اهداف اجرای این طرح دانست و گفت: تغییر الگوی تغذیه دانش آموزان در کنار تحرک بدنی در حفظ سلامت دانش آموزان بسیار مهم است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با اشاره به برنامه های خوب صورت گرفته در حوزه کاری خود در هفته تربیت بدنی  گفت: افتتاح طرح کوچ ،پالایش BMI همکاران اداری ، مسابقات دارت با همکاری هیات ورزش دانش آموزی از جمله این طرح ها بوده و  ظرف چند روز آینده شاهد افتتاح چمن مصنوعی ، کلاس درس تربیت بدنی ، مدرسه پویا، ارسال کاروان تجهیزات ورزشی  با حضور مدیر کل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی خواهیم بود.  

قهرمانی به اثرات بد چاقی بر کل سیستم بدن اشاره کرد و گفت: از آنجا که چاقی مادر و منشا امراضی چون سکته مغزی، فشارخون، دیابت، آرتروز، سنگ کلیه و در کل کاهش کیفیت و کمیت طول عمر است لذا اجرای طرح کوچ  در واقع  منجر به حفظ سلامتی  آینده سازان این مرز و بوم خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز بیش از 21 درصد نونهالان و نوجوانان و 59 درصد مردم ایران مبتلا به  اضافه وزن هستند،  بر تداوم  اجرای چنین برنامه هایی در سال های آینده نیز تاکید کرد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس در تشریح  اجرای  طرح کوچ گفت: با این طرح 100 درصد دانش آموزان پالایش خواهند شد و آمار قد و وزن آنها در سامانه سناد ثبت و BMI  ( شاخص توده بدنی ) این عزیزان محاسبه می شود و درصدی از آنها که دچار اضافه هستند در حوزه تربیت بدنی و سلامت مورد مشاوره قرار می گیرند و پالایش ثانویه در اسفند ماه و اختتامیه در هفته سلامت  صورت می پذیرد .

قهرمانی  با اشاره به اینکه طرح کوچ با مدیریت  قوی دکتر حمیدی و همکارانشان از طرح های بسیار خوب خواهد بود  گفت : چاقی امروز مختص ایران و دانش اموزان نیست بلکه روند و رویه زندگی شهرنشینی و عادات بد غذایی در دنیا باعث افزایش آمار چاقی شده است.

وی افزایش آگاهی 100 در صدی دانش آموزان و افزایش آگاهی 50 درصدی والدین برای سبک زندگی سالم و فعال را از مهمترین اهداف اجرای این طرح دانست و گفت: تغییر الگوی تغذیه دانش آموزان در کنار تحرک بدنی در حفظ سلامت دانش آموزان بسیار مهم است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس  ادامه داد: برای  بهبود وزن دانش آموزان لاغر نیز سعی داریم با انجام مشاوره  به ویژه در نوع تغذیه و با چاپ پوسترها و برنامه های تغذیه در فضای اجتماعی به این دانش آموزان کمک کنیم.

قهرمانی گفت: به دنبال کاهش 3 درصدی تعداد دانش آموزانی که اضافه وزن دارند  هستیم و  در این راستا ساعات ضمن خدمت برای همکاران و مدرسین میانی در نظر گرفتیم که بتوانیم همه مدیران ، معلمان و کارشناسان را در اجرای این طرح  با خود همراه کنیم .

وی با تاکید بر لزوم همکاری خانواده ها در اجرای هر چه بهتر طرح کوچ و مراقبت از فرزندان در مقابل تغذیه های ناسالم  گفت: با توجه به استمرار شیوع بیماری کرونا و غیرحضوری بودن مدارس خانواده ها باید به ما کمک کنند تا بتوانیم عدد واقعی قد و وزن در سامانه سناد ثبت شود و غربالگری صورت پذیرد.

به اشتراک بگذارید :