22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۲:۳۲:۴۴
کد مطلب:  XUJHrB9T
یک استاد دانشگاه ،در همایش علمی پژوهشی دبیران تربیت بدنی فارس تاکید کرد:
استان فارس الگوی ورزشی مدارس کشور است

استاد دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان و دکترای آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی گفت: استان فارس الگوی ورزشی مدارس کشور است و در تربیت بدنی و سلامت در سطح کشور جایگاه خوبی دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر نادر رهنما در همایش علمی پژوهشی دبیران تربیت بدنی استان در سالن سعدی باشگاه فرهنگیان شیراز گفت: فارس نگین انگشتری کشور در بخش  فعالیت های تربیت بدنی ، سلامت و ورزش است.

وی  با اشاره به تاکید معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش مبنی بر استفاده از تجربه استان فارس به عنوان الگوی فعالیت های تربیت بدنی در کشور گفت : استان فارس می تواند الگوی خوبی برای فعالیت سایر استان ها در حوزه تربیت بدنی و سلامت باشد.

دکتر رهنما با تاکید بر اهمیت تربیت بدنی گفت:  تربیت بدنی در دنیا بخشی از طب ورزشی قلمداد شده  است  که در دو مقوله اجرا و پیشگیری از آسیب ها  مورد  توجه می باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه "علوم ورزشی جایگاه ویژه ای  را در طب ورزشی دارد افزود :بر اساس تحقیقات انجام شده ،به ازای هر یک ساعت نشستن، حدود 21 دقیقه از طول عمر انسان کم می شود و با 6 ساعت نشستن نیز  نزدیک به  5 سال  از امید به زندگی    در انسان کم می شود.

وی  با تاکید بر اهمیت پژوهش در حوزه تربیت بدنی و سلامت  گفت:  جایگاه معلمان تربیت بدنی در گذشته چندان مورد توجه نبود، اما امروزه با تغییر نگرش ، به نقش این گروه تاکید شده ، چنانچه  معلمان تربیت بدنی می توانند با دانش خود در ارتقای سطح سلامت جامعه موثر باشند.

دکترای آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی همچنین گفت: برای موفقیت در ارتقای سلامت جامعه باید در زمینه تحقیق و پژوهش فعالیت کرد ، چراکه بدون تحقیق و پژوهش نمی توان تصمیم گرفت .

دکتر رهنما گفت :در گذشته کشور ما  ،بیشتر به مقوله آموزش تاکید شده تا پژوهش ، اما هم اکنون با تلاش   متخصصین این حوزه، جایگاه تربیت بدنی مشخص شده.

وی بر اهمیت فعالیت بدنی در ارتقای سطح سلامت  تاکید کرد و گفت : تنها رشته های  تربیت بدنی  و علوم ورزشی  می تواند به ارتقای سطح سلامت  کمک کنند.

*سردبیر نشریه تربیت بدنی و  مدیریت ورزشی در انگلستان با بیان اینکه  روند جمعتی کشور به سمت سالمندی است گفت : برای ریشه کنی مشکلات حرکتی  افراد سالمند در  آینده  باید کار علمی و تحقیق انجام شود و از هم اکنون در مدارس کار علمی انجام دهیم ، چرا که دانش آموزان امروز سالمندان آینده جامعه خواهند بود.

دانشمند برتر آسیا در طب ورزشی  با اشاره به اجرای طرح حیاط پویا در 29 هزار مدرسه در سطح کشور  گفت :  کشور ما از نظر نشاط ملی در سطح مناسبی نیست و  چنین اقداماتی می تواند در بهبود و ارتقای  سلامت افراد ، جامعه ،بویژه دانش آموزان موثر باشد .

به اشتراک بگذارید :