17 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ ۰۸:۱۷:۲۰
کد مطلب:  1313115
رییس اداره انجمن اولیا و مربیان ضمن تشریح برنامه‎های هفته پیوند تاکید کرد:
نقش‌آفرینی خانواده در تمام سطوح آموزشی و تربیتی

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش مازندران گفت: ابتدا فرا رسیدن هفته پیوند اولیا و مربیان را گرامی می‌دارم و یک خدا قوت عرض می‌کنم خدمت اولیای محترم، دانش‌آموزان عزیز، همکاران و فرهنگیان پر تلاش و همه خدمت‌گزاران این عرصه و تاکید می‌کنم هفته گرامیداشت پیوند اولیا و مربیان ۲۴ لغایت ۳۰ مهرماه، فرصتی مناسب برای بیان اهمیت همراهی، همدلی و همکاری نهاد مدرسه و خانواده در رشد و اعتلای همه‌جانبه دانش‌آموزان است ضمن اینکه شعار هفته پیوند امسال «مدرسه، کانون تربیت محله است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «محمد حسین قرایی» افزود: حضور اولیا در فرایندهای آموزشی و پرورشی و مشارکت فعال آنان، بستر مناسبی را برای برقراری تعامل موثر، مستمر و هدفمند بین خانه و مدرسه در فرایندهای تعلیم و تربیت فراهم می‌کند تا به کاهش فاصله و رفع تناقضات آموزشی و تربیتی بین دو نهاد مقدس خانه و مدرسه منجر ‌شود.

وی تاکید کرد: تعامل خانه و مدرسه یا اولیا و مربیان، تعاملی پیوسته و همیشگی است و محصول آن، تربیت نسلی پویا، با نشاط، دانش‌پژوه و با کفایت است که نقش مؤثری در سازندگی و خودکفایی کشور بر عهده خواهند داشت.

قرایی همچنین گفت: وزارت آموزش و پرورش به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد متولی تعلیم و تربیت کشور که بیش‌ترین ارتباط را با خانواده ها دارد از طریق تشکّلی به نام انجمن اولیا و مربیان، می‌کوشد با ارتباط همیشگی خانه و مدرسه و نیز افزایش دانش خانواده‌ها، به فرهنگ‌سازی در این عرصه بپردازد.

وی با اشاره به جملهای از مقام معظم رهبری که فرمودند «اگر ما خانه و مدرسه را از نظر تعلیم و تربیت به هم پیوند بدهیم این پیوند، پیوند مبارکی خواهد بود» گفت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم به این مسئله اشاره شده که خانواده باید در تمام سطوح آموزشی و تربیتی، از سیاستگذاری تا اجرا، نقش داشته باشد به همین دلیل ساختار آموزشی و پرورشی ما طوری ایجاد شد که اولیای محترم بتوانند در سطوح مختلف نظام تعلیم و تربیت این نقش را به‌خوبی ایفا کنند.

قرایی در ادامه به شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: امسال هم مثل سال‌های گذشته انجمن‌های اولیا و مربیان در همه شهرستان‌ها و مناطق با در نظر گرفتن شرایط خاص کرونایی برنامه‌هایی  تدارک دیدند ضمن اینکه در روزشمار هفته پیوند نیز این شرایط خاص دیده شد.

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش مازندران در ادامه به مهم‌ترین برنامه‌ها و فعالیتهای انجمن اولیا و مربیان در مدارس اشاره کرد و گفت: اتاق گفتگوی مربیان با اولیا که در سال گذشته در ۳۰ در صد از مدارس استان راه‌اندازی شده بود با هدف تقویت کرامت خانواده‌ها، امسال هم ارتقا خواهیم داد ضمن اینکه کارگروه های تخصصی و مهارتی انجمن اولیا و مربیان در سال جدید، به‌ویژه با رویکرد بهداشت و تندرستی بعد از انتخابات انجمن اولیا و مربیان و مشخص شدن اعضای جدید انجمن در مدارس تشکیل می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دوره‌های آموزش خانواده نیز برنامه‌ریزی شد که هم به شکل حضوری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و هم غیرحضوری در فضای مجازی برگزار شود.

قرایی گفت: ۹ مرکز فعال مشاوره و راهنمایی خانواده پیوند داریم که مشاوران مجرّب و متخصص آماده پاسخگویی به سوالات خانواده‌ها در زمینه تربیتی و تحصیلی هستند و امیدوارم که همه ما با توجه به اهمیت مسئله پیوند خانواده و مدرسه، بتوانیم گام‌های موثری برای آینده فرزندان سرزمین‌مان برداریم به‌ویژه در این شرایط خاص که مجال حضور فرزندان در مدارس وجود ندارد، نقش خانواده‌ها اهمیت چشم‌گیری پیدا کرده و امیدوارم همه متوجه این اهمیت باشیم.

رییس اداره انجمن اولیاو مربیان اداره‌کل آموزش و پرورش در پایان گفت: ایجاد کانال انجمن اولیا و مربیان استان جهت ارائه مطالب کاربردی تربیتی و آموزشی برای والدین، دانش آموزان و معلمان با نام @ mazanjoman  «مازانجمن» در شبکه شاد نیز از اقدامات ویژه امسال و در شرایط کرونا بود که امیدواریم اولیا و همکاران از این مطالب استفاده کنند.

گفتنی است روز شمار هفته پیوند امسال به شرح زیر است:

پنج شنبه ۲۴ مهر اولین روز از این هفته، روز مدرسه در محله.

جمعه بیست و پنجم مهر روز رفتار دینی.

شنبه بیست و ششم مهر روز بهداشت فردی.

یکشنبه بیست و هفتم مهر روز آموزش مجازی.

دوشنبه بیست و هشت مهر روز خانواده معلم یار.

سه شنبه بیست و نهم مهر تربیت در خانه.

چهارشنبه سی ام مهر آخرین روز هفته پیوند روز همدلی و تاب‌آوری.

به اشتراک بگذارید :