13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۱:۳۹:۲۳
کد مطلب:  c3IFdvZS
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در کمیته استقرار پایه دهم دوره دوم متوسطه در سال تحصیلی 96_95:
باید به جهت استقرار پایه دهم و امکانات موجود، قدرت اجرایی خود را مضاعف کنیم

کمیته استقرار پایه دهم دوره دوم متوسطه در سال تحصیلی 96_95 باحضورمعاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، کارشناس مسئول آموزش متوسطه دوره دوم اداره کل آموزش و پرورش استان، جمعی از روسا و کارشناسان اداره داخلی در سالن اجتماعات اداره کل برگزار شد.

 

 

 

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: یکی از چالش هایی که از ابتدا در بحث هدایت تحصیلی وجود داشت، عدم مشخص بودن تکلیف وزارتخانه در استقرار پایه دهم بود.

محمدی اظهار کرد: مقدمه بحث هدایت تحصیلی پایه نهم این بود که ساختار نظام دوره دوم چگونه است تا براساس آن بتوانند بحث هدایت تحصیلی را انجام دهند یعنی از ابتدا باید ساختارها، شاخه ها و جدول دروس مشخص می شد و سپس اقدام به ابلاغ هدایت تحصیلی می کردند و در حال حاضر همه شاخه ها مشخص شده اند اما هنوز آیین نامه و شیوه نامه اجرای هدایت تحصیلی ابلاغ نشده است.

وی افزود: هم اکنون از نظر زمانبندی در آخرین گام هدایت تحصیلی برای دانش اموزان پایه نهم قرار داریم اما هنوز شیوه نامه برای ما ارسال نشده است و متاسفانه از نظر زمانی از فرایند هدایت تحصیلی  و استقرار پایه دهم عقب هستیم و این موضوع بدون شک وضعیت را بحرانی می کند چرا که جامعه هدف نسبت به چارچوب و استقرار پایه دهم اطلاعات کافی در اختیار ندارند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه بحث هدایت تحصیلی مقدمه بحث راهنمایی دانش آموزان پایه دهم بوده است، از آبان ماه اقداماتی در کمیته هدایت تحصیلی در چارچوب خاصی قبل از ارسال بخشنامه انجام شد و کار هدایت تحصیلی را به صورت مشترک در دو حوزه اداره کل انجام دادند.

وی ادامه داد: دبیرخانه هدایت تحصیلی با توجه به عدم شناخت دانش آموزان با رشته های فنی حرفه ای و کاردانش، در حوزه های فنی حرفه ای و کاردانش ایجاد شد تا از ظرفیت های خود استفاده کنند.

محمدی اظهار کرد: یکی از اهداف تغییر نظام 6 3 3، ایجاد اصلاحات در دوره دوم متوسطه و اینکه براساس اهداف آموزش و پرورش، ایجاد پیوستگی در فرایندها از دوره ابتدای تا دوره متوسطه بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بحث دوره دوم متوسطه با مشکل تنوع مدارس روبرو هستیم، گفت: به منظور رفع این مشکل، متولیان امر باید به این موضوع رسیدگی کنند همچنین دومین مشکل، محدودیت منابع است و در حال حاضر آموزش و پرورش هنوز با کسری بودجه مواجه است.

محمدی در ادامه اظهاراتش گفت: سومین مشکل، ساختار نیروی انسانی است به طوری که ما برای وظایف جاری نظام آموزشی علاوه بر آنکه از اعتبار لازم برخوردار نیستیم، با مشکل محدودیت منابع هم مواجه هستیم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: در حال حاضر بسیاری از خانواده ها دغدغه فرزندانشان را در هدایت تحصیلی دارند چرا که رشته فرزندان برای آنها اهمیت دارد بنابراین با توجه به این شرایط باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که از نظر تاکتیکی به چند اصل پایبند باشیم.

وی با اشاره به اینکه هدایت دانش آموزان به شاخه و رشته های تحصیلی براساس ملاک هایی انجام می شود، افزود: از جمله این ملاک ها نظر دانش آموز ( توجه به انتخاب و الویت بندی دانش آموز از بین شاخه ها و رشته های تحصیلی مورد نظر در دوره متوسطه به میزان 10 درصد از کل امتیاز است که انجام می شود.

محمدی با اشاره به دیگر ملاک ها بیان کرد: نتایج عملکرد تحصیلی ( بررسی نمرات دانش اموزان در تمام دروس دوره اول متوسطه با ضرایب اختصاصی هر یک از آنها در رشته ها و گروه های تحصیلی به میزان 35 درصد از کل امتیاز، نتایج آزمون های مشاوره ای ( نتایج آزمون های استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش های تحصیلی و شغلی دانش اموز به میزان 30 درصد از کل امتیاز از دیگر ملاک های در نظر گرفته شده هستند.

وی با اشاره به مطلب فوق گفت: از دیگر ملاک های در نظر گرفته شده می توان به نظر معلمان ( توجه به نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه در تعیین الویت های انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش اموز به میزان 10 درصد از کل امتیاز و نظر والدین ( دریافت نظر والدین در انتخاب و الویت بندی رشته فرزند خود به میزان 5 درصد از کل امتیاز ) اشاره کرد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با تاکید بر هم راستایی همه بخش ها برای حرکت در بحث استقرار پایه دهم، گفت: باید به جهت استقرار پایه دهم و امکانات موجود، قدرت اجرایی خود را مضاعف کنیم تا بلکه به فرایندهایی دست پیدا کنیم که از نظر زمانی، محدود اما از نظر اثربخشی، دارای سطوح بالایی باشند.

وی اعلام کرد: خروجی هدایت تحصیلی با توجه به ساختار، سه شاخه نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش داریم که در شاخه نظری، 4 رشته، در رشته فنی حرفه ای 40 رشته و در شاخه کاردانش نیز 150 رشته وجود دارد.

وی عنوان کرد: در بحث هدایت تحصیلی، 12 الویت برای دانش آموزان مشخص شده است که شامل 4 رشته نظری، 4 زمینه فنی و حرفه ای و 4 زمینه کاردانش هستند.

به اشتراک بگذارید :