21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۰۸:۵۳:۱۲
کد مطلب:  1311803
یک روانشناس:
زن و شوهر قدردان تلاش های یکدیگر باشند/ تربیت فرزندان را یک کار زنانه ندانیم

یک روانشناس گفت: در خانه کارها باید با همبستگی و مشارکت سالم انجام شود و زن و شوهر قدردان تلاش های یکدیگر در خارج و داخل خانه باشند و همچنین از فرزندان در قبال انجام وظایف قدردانی کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، مقصو فقیرپور یکی از مهمترین راهکارها برای ایجاد مسئولیتپذیری در فرزندان را تقسیم وظایف خانه دانست و اظهار داشت: در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که مادر خانواده کارها را انجام میدهد و خسته میشود و احساس خستگی خود را به صورت غر و گله و شِکوِه بروز میدهد.

وی با بیان اینکه پدر و مادرها باید قبل از خسته شدن، یک مدیریت برای کارهای خود اعمال کنند، افزود: والدین باید اقدام به تقسیم عادلانه و به دور از اجبار وظایف خانه بین همسر و فرزندان کنند تا فرزندان مسئولیتپذیری را یاد بگیرند. به ویژه مادران باید کارهای خانه را بین فرزندان تقسیم کنند و هر کدام از اعضای خانواده بخشی از کارها را بر عهده بگیرند و انجام دهند.

این متخصص روانشناسی، کمک کردن همسر و فرزندان در کارهای خانه را موجب کاهش فشار بر مادر دانست و تصریح کرد: کمک کردن اعضای خانواده به یکدیگر موجب کاهش بروز خستگیها، نگرانیها و گلهها میشود.

فقیرپور، با تاکید بر لزوم برقراری انعظافپذیری متعادل در خانواده، عنوان کرد: هرچقدر زن و شوهر و فرزندان همبستگی عاطفی درون خانواده را زیاد کنند، میتوانند گفتوگوی سالم داشته باشند و اگر این گفتوگوها رواج پیدا کند، مشارکت اعضای خانواده در وظایفی که بر عهده آنان گذاشته شده هم بالا میرود.

وی با بیان اینکه برخی از مردان کار کردن در بیرون خانه و پول درآوردن را به معنی فارغ شدن از مسئولیتهای داخل خانه به ویژه تربیت فرزندان میدانند، خاطرنشان کرد: مردان باید این نگرش آسیبزا را تغییر دهند، زیرا امروزه زنان در عرصههای مختلف پا به پای مردان کار میکنند و نمیتوانیم نقش مادران را تنها به خانهداری و بچهداری و امور خانه محدود کنیم.

این متخصص روانشناسی، با تاکید بر لزوم آگاهسازی جامعه درباره وظایف یکسان زن و شوهر در خانه به ویزه تربیت فرزندان، یادآور شد: نباید تربیت فرزندان را یک کار زنانه بدانیم، زیرا اگر فقط مادر نقش تربیتی فرزند از نوزادی تا جوانی را بر عهده بگیرد، تربیت ناقص پیش میرود.

فقیرپور از پدر و مادرها خواست بسته به سن فرزندان به آنان کار واگذار کنند تا فرزندان همکار خانه شوند و کار گروهی و مشارکتی را یاد بگیرند و افزود: در یک خانه کارها باید با همبستگی و مشارکت سالم انجام شود و زن و شوهر قدردان تلاشهای یکدیگر در خارج و داخل خانه باشند و همچنین از فرزندان در قبال انجام وظایف قدردانی کنند تا علاوه بر انجام کلیه کارها، فشار به یکی از اعضا وارد نشود.

وی با بیان اینکه والدین مسئولیت دادن به فرزندان را محور تربیت قرار دهند، خاطرنشان کرد: بیتردید فرزندان مسئولیتپذیری را در خانواده یاد میگیرند و وقتی به فرزندان مسئولیتهای کوچک میدهیم، آنان را برای مسئولیتپذیریهای آینده تربیت میکنیم تا پدر و مادرهای مسئولیتپذیری برای فرزندان خود باشند.

فقیرپور، با تاکید بر لزوم تدارک برای تفریح در کنار تدارک برای مسئولیتپذیری، اظهار کرد: خانواده یک سیستم فیزیکی نیست، بلکه عاطفی است و باید تقسیم وظایف به تناسب توان همسر و فرزندان صورت گیرد، زیرا توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. همچنین اعضای خانواده نیاز به تفریح دارند و باید برای انتخاب تفریح هم گفتوگو داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پدر و مادر کلیه امور خانه را مشخص و سپس تقسیم کنند، متذکر شد: پدر و مادر از طریق گفتوگو وظایف را بر عهده فرزندان بگذارند و ناظر بر نحوه انجام آن کارها باشند و اگر عضوی در انجام وظیفه خود ناتوان است، کمک به رفع مشکلات شود.

 

 

به اشتراک بگذارید :