21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۸:۰۸:۱۵
کد مطلب:  1311499
اولیا و مربیان، دو بال نیرومند پرواز در آسمان تربیت

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: اولیا و مربیان، دو بال نیرومند پرواز در آسمان تربیت اند که هیچ کدام به تنهایی نمی توانند اوج گرفتن دانش آموزان، در افق های روشن فردا را فراهم آورند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی، چهارشنبه شب بیست و سوم مهرماه 99 با صدور پیامی فرا رسیدن هفته ی پیومند اولیا و مربیان را به والدین ارجمند،مربیان گرانقدرو دانش آموزان عزیز استان تبریک و تهنیت گفت.

در متن پیام مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی آمده است:

به نام خداوند بخشایشگر مهربان

"انجمن اولیاومربیان را به مردم بشناسانید تا اولیا خانه و مربیان مدرسه را بسازند و با ساخته شدن این دو و ارتباط آنان،بتوان نسل انقلابی آینده را ساخت."

"مقام معظم رهبری"

والدین ارجمند،مربیان گرانقدرو دانش آموزان عزیز:

با سلام و احترام

اولیا و مربیان، دو بال نیرومند پرواز در آسمان تربیت اند که هیچ کدام به تنهایی نمی توانند اوج گرفتن دانش آموزان، در افق های روشن فردا را فراهم آورند. والدین مهربان و معلمان دلسوز باید با یاری یکدیگر، به امیدهای فردای این مرز و بوم فرصت شکوفایی بدهند. همدلی و همراهی اولیاو مربیان موجب پیشرفت تحصیلی و تربیتی دانش آموزان می گردد.سیاست و رویکرد وزارت آموزش و پرورش بر توسعه و تعمیق مشارکت های همه جانبه والدین در نظام تعلیم و تربیت بوده و از طرفی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر ارتقای جایگاه خانواده و نقش تربیتی آن و همچنین تقویت و نهادینه سازی مسئولیت پذیری و مشارکت اثر بخش آن با نظام تعلیم و تربیت و فرایند یاددهی و یادگیری تأکید فراوان دارد و همراهی و ایفای نقش خانواده ها در مدارس،منجر به تربیت نسلی صالح و مطیع امر الهی ،فرهیخته، اندیشمند، دانا، توانمند، مبتکر وخیراندیش در بندگی شایسته خداوند خواهد شد.

محدودیت‌های ناشی از همه گیری بیماری کرونا بیش‌ازپیش جایگاه و نقش خانواده را در نظام تعلیم و تربیت رسمی آشکار ساخت و نشان داد که تعامل خانه و مدرسه نه یک انتخاب، بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و خانه و مدرسه زمانی می توانند رسالت آموزشی و تربیتی خاص خود را به نحو مطلوب انجام دهند که هر یک شناخت تربیتی کافی داشته باشند و نقش تربیتی خاص خود را با بصیرت انجام دهند.هفته بزرگداشت پیوند اولیا و مربیان فرصت مناسبی است تا اهمیت ارتباط خانه و مدرسه را بازگو و تبیین کنیم. و مراقبت بر رفتار دانش آموزان با توجه به وضعیت آموزشی غیر حضوری و دسترسی به زیرساخت های فضای مجازی اعم از گوشی هوشمند،تبلت و رایانه و از همه مهم تر محیط اینترنت بسیار مورد تأکید می باشد.

با شیوع ویروس منحوس کرونا،شرایط حاکم بروزارت آموزش و پرورش به گونه ای رقم خوردکه اگر"مدرسه،خانه دوم دانش آموزان" است ، "خانه هم  به عنوان مدرسه دوم "دانش آموزان محسوب می شود و حضور و مشارکت حداکثری خانواده ها در مباحث آموزشی و تربیتی موجبات اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را فراهم می نماید ، در همین خصوص به مدیران مدارس توصیه می کنم که با توسعه اتاق های گفتگوی اولیا پذیرای والدین باشند به گونه ای که مدرسه را واقعاً "خانه دوم" فرزندانشان بدانند. ایجاد فضای مناسب همکاری و همدلی میان اولیاومربیان باید به گونه ای باشد که در محیطی سرشار از هماهنگی،تعامل،گفتمان و هم اندیشی ،برنامه ها، مشکلات و مسائل مربوط به دانش آموزان را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند و برنامه های اجرایی را با توافق اولیا و مربیان پس از تصویب انجمن مدرسه در چارچوب تقویم زمانبندی تا پایان سال اجرا نمایند.

از اولیای محترم می خواهم که در شرایط کنونی ، با مشارکت در فعالیتهای آموزشی،پرورشی،بهداشتی،عمرانی،توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی به یاری مدارس بشتابند و با شرکت در دوره های آموزش خانواده (چه بصورت حضوری یا مجازی در پیام رسان شاد"کانال انجمن اولیاومربیان")از مطالب و محتواهای تربیتی ارائه شده توسط مدرسین آموزش خانواده بهره مند گردند .همچنین ارتباط خود را با مدارس بیش از پیش تقویت نموده وعوامل آموزشگاه می بایست ضمن برقراری  ارتباط دو طرفه در جهت آگاه سازی خانواده ها نسبت به وضع موجود و نقش والدین در پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت مبتنی بر سند تحول بنیادین تلاش نمایند.

در خاتمه اینجانب در سالی که توسط مقام عظمای ولایت مزین به نام"جهش تولید"گردیده ، ضمن تسلیت ایام پایانی ماه صفر  و گرامیداشت تقارن آن  با هفته پیوند اولیا و مربیان،مراتب تقدیر و تشکر خود را از همراهی و دلسوزی والدین گرانقدر با مسئولین مدارس اعلام نموده ، امیدوارم با تقویت و استمرار آن  بتوانیم گام های مؤثری در جهت شکوفایی استعدادهای آینده سازان این مرز و بوم برداریم و شاهد تربیت فرزندانی سالم و صالح در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی باشیم  انشاءالله. 

 

محمد علی واقعی

مدیرکل  و رئیس شورای انجمن اولیاومربیان آموزش و پرورش خراسان جنوبی  

به اشتراک بگذارید :