15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۴:۲۹:۱۵
کد مطلب:  1311448
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس خبر داد:
ارسال قریب الوقوع کاروان مهر و نشاط برای مدارس محروم و کم برخوردار در سراسر فارس/ اجرای مرحله اول طرح کوچ

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس از ارسال کاروان مهر و نشاط شامل تجهیزات بادوام ورزشی با اعتباری بالغ بر600 میلیون تومان برای مدارس محروم و کم برخوردار استان فارس همزمان با هفته تربیت بدنی خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، احمدعلی قهرمانی گفت: هفته تربیت بدنی  و ورزش بر اساس تقویم از بیست و ششم مهر ماه آغاز و تا دوم آبان ماه ادامه دارد .
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه سرانه  فضای ورزشی فارس هم اینک ۲۴ صدم متر مربع برای هر دانش آموز است که این رقم  از میانگین کشوری که ۳۳ صدم است، کمتر است .
قهرمانی افزود: اداره  نوسازی آموزش پرورش فارس با رویکرد افزایش سرانه فضای ورزشی به دنبال آن است تا سرانه را به ۲۷ صدم  مترمربع  افزایش دهد. 
وی  با اشاره به اینکه  در استان فارس باید برای ۹۰۰ هزار دانش آموز فضای ورزشی در نظر داشته باشیم افزود: این  در حالی  است که همه ساله به آمار دانش آموزان نیز  افزوده می شود .
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه براساس آمارها،  ۲۱ در صد از نونهالان و نوجوانان چاق و یا اضافه وزن داشتند، گفت:  برنامه ای با نام طرح کوچ برای نخستین بار اجرا خواهیم کرد تا بر اساس آن نیز کنترل وزن و چاقی دانش آموزان صورت گیرد.
قهرمانی چاقی و اضافه وزن را ناشی از کم تحرکی  و تغذیه نامناسب دانست و گفت: حدود ۵۹ در صد مردم ایران دچار این معضل هستند که این چاقی تبعاتی از جمله سکته مغزی، فشار خون، دیابت ، آرتروز، کاهش طول عمر، پیری محض و حملات قلبی به دنبال دارد ضمن اینکه از نظر ریالی هم یک و  نیم در صد از تولید ناخالص ملی هزینه درمان می شود.


وی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفته است طرح کوچ (کنترل ورن و چاقی) را برای دانش آموزان در دو مرحله اجرا کند گفت : این طرح ابتدا از هفته تربیت بدنی آغاز می شود و تا ۱۵ آبان ۹۹ همراه با مشاوره ادامه دارد و سپس در هفته سلامت غربالگری تمام میشود و امیدواریم با کاهش ۲۱ درصد آمار اعلام شده همراه  باشیم ضمن اینکه آمارها در دوران کرونایی که تحرک  کمتر شده ، افزایش یافته است.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس افزود: از اهداف دیگری که برای طرح کوچ داریم افزایش آگاهی والدین  دانش آموزان برای سبک زندگی سالم و فعال است و اهداف دیگر هم کمک به مدیریت وزن خویش توسط دانش آموزان است تا به یک سبک زندگی ایده آل از نظر سلامت دست یابند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس ادامه داد: برای  بهبود وزن دانش آموزان لاغر سعی داریم با انجام مشاوره  به ویژه در نوع تغذیه و با چاپ پوسترها و برنامه های تغذیه در فضای اجتماعی به این دانش آموزان کمک کنیم.
قهرمانی گفت:  برای طرح غربالگری دانش آموزان تجهیزاتی خریداری شده است ضمن اینکه با راه اندازی سامانه ای براساس آن مشخص می شود که میزان چاقی و یا لاغری دانش آموزان  براساس سن  چه مقداراست.


وی در تشریح دیگر طرح های حوزه کاری خود گفت : از دیگر طرح ها برای سلامتی دانش آموزان طرح مدرسه پویاست که در آن یک سری وسایل از جمله دیوار صخره نوردی برای محوطه های مدارس در نظر گرفته شده است ضمن اینکه در گذشته ۲۲ زمین چمن مصنوعی به بهره برداری رسیده و در هفته تربیت هم ۶ چمن دیگر هم در نواحی مختلف شیراز و ورزشگاه بعثت افتتاح می شود.
 

به اشتراک بگذارید :