21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۲:۵۲:۴۶
کد مطلب:  1311204
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس خبر داد :
مشارکت ۵۵۰ هزار نفری دانش‌آموزان فارس در فعالیت‌های قرآنی سال گذشته

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس از مشارکت ۵۵۰ هزار نفر از دانش‌آموزان این استان در فعالیت‌های قرآنی اعم از مسابقات قرآن، طرح حفظ قرآن و غیره در سال تحصیلی گذشته خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش فارس ، جهان‌بخش بانشی در نشست خبری با خبرنگاران ، زمان آغاز مسابقات قرآن دانش‌آموزان را در سال تحصیلی جاری اوایل آذرماه اعلام کرد و گفت: در سال تحصیلی گذشته موفق شدیم بعد از استان‌های خراسان رضوی و قم رتبه سوم را در بخش پژوهشی سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن,عترت و نماز دانش آموزی که به میزبانی مشهد مقدس (به شیوه غیر حضوری ) برگزار شد در کشور کسب نماییم.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس  در خصوص شیوه برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری گفت: در سال تحصیلی گذشته به دلیل شیوع کرونا مراحل منطقه‌ای، استانی و کشوری مسابقات قرآن دانش‌آموزان را به‌صورت مجازی برگزار کردیم  و در سال تحصیلی جاری نیز مسلماً این شیوه را برای اجرای مسابقات قرآن دانش‌آموزان به کار خواهیم بست که البته با استقبال خوب دانش‌آموزان هم مواجه خواهد شد.
بانشی همچنین در خصوص  اجرای طرح حفظ قرآن ویژه دانش‌آموزان گفت: طرح حفظ جزء ۳۰ قرآن با عنوان «بشارت» طی دو سال گذشته ویژه دانش‌آموزان در سطح کشور اجرا شده است که در سال تحصیلی گذشته قریب ۱3۰ هزار نفر از دانش‌آموزان فارس در این طرح شرکت کردند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس افزود:  استمرار شیوع بیماری کرونا شرایط جدیدی را برای ما ایجاد کرده است که بر پایه این شرایط در حوزه معاونت پرورشی راهبردهای جدیدی را تعریف کردیم که بتوانیم از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها بهترین استفاده کنیم.
بانشی با اشاره به اینکه  بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها در سال تحصیلی جدید با محوریت فضای مجازی صورت می گیرد گفت:  فضای مجازی رکن اساسی انجام کار تربیتی و کار پرورشی در استان فارس محسوب می‌شود و این بستر کار است و شبکه شادی که وزارتخانه راه‌اندازی کرده است به‌عنوان یک فضای رسانه‌ای خوب در اختیار ماست که بتوانیم به‌عنوان یک تجربه جدید کارهای تربیتی را در ساختار فضای مجازی تعریف، تنظیم و تدوین کرده و به مرحله اجرا درآوریم و این بستر کار و ابزار کاری است که در حوزه پرورشی تعریف شده است.


وی با تاکید بر لزوم افزودن چاشنی شادی و نشاط به برنامه های آموزشی دانش آموزان گفت:‌راهبرد برنامه‌ای ما با توجه به مشکلات روحی و روانی که به لحاظ حضور در خانه برای دانش‌آموزان  ایجاد می‌شود این است که برنامه‌ها به گونه‌ای منجر به نشاط، بالندگی و سرزندگی برای دانش‌آموزان شود و در  تمام برنامه‌هایی که در دستور کار  سال تحصیلی جدید قرار گرفته  رکن اساسی ایجاد نشاط است.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه پایه، اساس و محور جشنواره‌ها و برنامه‌های هنری و فرهنگی نیز ایجاد نشاط و سرزندگی و پویایی است، گفت: برنامه‌های متعددی در حوزه فرهنگی و هنری در قالب جشنواره‌های هنری، برنامه‌های کتابخوانی، مسابقاتی اعم از برنامه حافظ خوانی که جدیداً در سطح استان اجرایی می‌شود، جشنواره علوی علمدار و سایر جشنواره‌هایی که به دانش‌آموزان ابلاغ شده و پیگیر آن‌ها هستیم، برنامه‌هایی هستند که از لحاظ معنوی و فکری هم هدفمند هست و هم ایجاد نشاط برای دانش‌آموزان خواهند داشت.
بانشی محور بعدی فعالیت های خود را  بحث‌های معنوی، برنامه‌های اعتقادی و مذهبی دانست و گفت:  در سال تحصیلی گذشته با افتخار  ۵۵۰ هزار نفر از دانش‌آموزان ما  در مدارس و آموزشگاه‌ها در فعالیت‌های قرآنی شرکت کردند و به شکل مستقیم این مفاهیم را آموزش دیدند و در مسابقات حضور داشتند و اعتقادات و باورهای خود را به منصه ظهور رساندند و این یک کار قوی بود که توسط اداره قرآن، نماز و عترت صورت گرفت و نیز برنامه‌هایی که برای تقویت اقامه نماز در مدارس انجام شد.
وی افزود:  امسال در یک فضای کرونایی که بخش قابل توجهی از برنامه‌های اعتقادی و عبادی ما امکان اجرای حضوری ندارد، در فضای شبکه شاد و فضای مجازی تمام سعی و تلاش خود را بر این گذاشته‌ایم که برنامه‌های معنوی اجرایی و فرهنگی در قالب جشنواره‌ها و مسابقات قرآن و عترت به نحوه شایسته اجرا شوند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس ادامه داد : محور دیگر بحث کارها و فعالیت‌های حوزه مشاوره تحصیلی است و در این زمینه ۲۵۰ نفر مشاوره به ‌شکل شبانه‌روزی تلفن‌های خود را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده و پاسخگوی آنان هستند.
بانشی تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی  بین دانش‌آموزان  را از دیگر محورهای فعالیت حوزه کاری خود برشمرد و گفت: آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان یک واقعیتی که در جامعه وجود دارد مدنظر آموزش و پرورش است که بتوانیم با برنامه‌های اجرایی، فرهنگی و تربیتی این آسیب‌ها را کنترل کنیم و طبیعتاً راهکارها و راهبردهای اساسی در ایام سال تحصیلی نیز برای آن‌ها پیش‌رو داریم اما آنچه که امروز در فضای کرونایی اهمیت دارد استفاده حداکثری از  ظرفیت فضای مجازی است.
وی  از اجرای طرح‌های مختلفی در این زمینه خبر داد و گفت: یکی از این طرح‌ها، طرح نماد که پالایش‌محور است و در این طرح دانش‌آموزان آسیب‌دیده را شناسایی کرده و به دستگاه‌های مربوطه ارجاع می‌دهیم و طرح دوم هم طرح یاریگران زندگی است که به‌عنوان یک طرح فراگیردر بخش بسیار بزرگی از مدارس ما اجرایی می‌شود. بخش‌های فرهنگی، آموزشی و کارگاهی شامل آن است که بتوانیم در فضای کرونای این طرح را به بهترین شکل ممکن پیش ببریم.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس با تأکید بر اینکه هدف معاونت پرورشی تربیت انسان صالح و دارای ویژگی‌های اخلاقی و تربیتی مبتنی بر دین اسلام و آموزه‌های دینی است که همه سعی و تلاش خود را خواهیم کرد که در این حوزه قدم هایی برداریم، گفت: یکی دیگر از کارهایی که در دستور کار خود قرار داده‌ایم اجرای پویش نذر دانایی جهت جمع‌آوری و اهدای کتاب به مناطق محروم است.


 

به اشتراک بگذارید :