14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ ۱۶:۰۱:۵۲
کد مطلب:  6AZBtbK9
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان : آشنایی دانش آموزان با مسائل زیست محیطی ضامن حفاظت از جامعه و طبیعت است

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: دانش آموزان با مسائل زیست محیطی در پیکهای نوروزی و کتابهای درسی آشنا می شوند و این ضامن حفظ سلامت طبیعت است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، مهدی حاجتی در دیدار با گروه جای کا گفت: برای احیای تالاب انزلی جلسات متعددی با حضور مسئولان آموزش و پرورش برگزار شد، که در بخش آموزش و ارتقای فرهنگ حفظ سرمایه های زیست محیطی، پیگیر اجرای مصوبات کارگروهها هستیم. وی افزود: اولین قدم در حراست از تالاب انزلی آشنایی فرهنگیان، مدیران، اساتید با اهمیت این موضوع است و بازدید دست اندر کاران آموزش و پرورش از آن می تواند بسیار مفید باشد. مدیرکل آموزش و پرورش با اشاره به معاهده زیست محیطی رامسر در سال 1349 ، گفت: همکاری با گروه جای کا و استفاده از تجربیات ارزنده ژاپن در احیای تالابها می تواند بسیار مفید باشد. وی افزود: دانش آموزان و والدین در کتابهای درسی و پیکهای نوروزی ، که با نظرات کارشناسی دبیران زبده تهیه شده است، بیش ازپیش آشنا می شوند و می توانند نقش مهمی در تعمیق آموزه های  حفظ طبیعت ایفا کنند.حاجتی در پایان گفت: با توجه به دسترسی مردم شهرهای اطراف به تالاب انزلی ، باید با احیای آن مزیت گردشگری بیش از پیش گسترش یابد.

آداچی نماینده گروه جای کا هم در این نشست گفت: هدف این پروژه تقویت همکاریهای دو جانبه جهت تقویت تالاب انزلی است که با تصویب طرح اولیّه پیشرفتهایی را در بخش آموزش محیط زیست شاهد بودیم. وی کمبود بودجه و همچنین امنیت نگهداری از تجهیزات را در احیای این طرح مهم شمرد و اظهار امیدواری کرد با همراهی گروههای مختلف و تسریع در انجام کارها مشکلات رفع شود.آداچی اهمیت آموزش های زیست محیطی را در مدارس یادآور شد و افزود: دو مدرسه در ماسال، 5 مدرسه در رشت و یک مدرسه در انزلی آموزشهای زیست محیطی دیده اند که اثرات خوبی در دانش آموزان و اولیای آنان دارد.

اخلاقی معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان ، هم در این جلسه گفت: در طرح احیای تالاب انزلی شش زیر کمیته آموزشی، اکوتوریسم، فاضلاب، پسماند، آبخیزداری و اکوسیستم تشکیل شده که بعد از انجام فاز مطالعاتی ، کار عملیاتی آن تا پایان سال 2018 به پایان می رسد. وی با اشاره به تجربه ژاپن در احیای تالاب کوشیرو استفاده از دستاوردهای ژاپنیها و همچنین ایجاد فضای مجازی برای ارتباط دانش آموزان منطقه کوشیرو و دانش آموزان گیلانی را خواستار شد.

به اشتراک بگذارید :