28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ ۱۱:۱۵:۲۳
کد مطلب:  1307951
همزمان با ۱۰ اکتبر روز جهانی سلامت‌روان؛
سلامت‌روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه و همه جا

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران گفت: این روز به علت اهمیت بالا در کشور ما در یک هفته و با برنامه های متنوع در مدارس گرامی داشته می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، محمد صیدلو با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی سلامت‌روان گفت؛ ۱۰ اکتبر مصادف با 19 مهر روز جهانی سلامت‌روان با هدف آگاهی سازی هرچه بیشتر از مسائل مربوط به سلامت روانی افراد جامعه نام گذاری شده است. این روز به علت اهمیت بالا در کشور ما در یک هفته و با برنامه های متنوع در مدارس گرامی داشته می شود.

وی با بیان این موضوع که شعار جهانی سلامت‌روان امسال "سلامت‌روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه و همه جا" است، افزود؛  امسال برنامه‌های این هفته درحالی برگزار می‌شود که با همه‌گیری بیماری کرونا مواجه شده است و تاثیر روانی این بیماری بر گروههای مختلف جامعه علی‌الخصوص گروه دانش‌آموزان قابل توجه است.

صیدلو گفت: چالش‌های ایجاد شده برای این گروه بزرگ جامعه از آنجایی قابل اهمیت است که اکثر آموزش‌ها درفضای مجازی انجام می‌شود و عدم رویارویی با دانش‌آموزان و همچنین عدم رصد سلامت‌روان آنها توسط معلمان تاثیر بسزایی در تربیت آینده سازان دارد و عملا تربیت چهره به چهره را که از موفق‌ترین روشهای تربیتی است با مشکلاتی روبه‌رو ساخته، گرچه درفضای مجازی کنترل یادگیری متربیان تا اندازه‌ای قابل قبول است ولی رسیدگی به مسائل سلامت روان آنان، نیاز به حضور فیزیکی و مشاهده دارد و این موضوع وظیفه آموزش و پرورش را در یافتن راهکارهایی مناسب برای کنترل سلامت روانی دانش‌آموزان بیش از پیش سخت‌تر و سنگین‌تر می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: اهمیت سرمایه‌گذاری در تامین سلامت‌روان جامعه بیش از گذشته باید سرلوحه مدیران ارشد قرار گیرد. این بدین معناست که برنامه‌ریزی باید به شکلی انجام شود که اکثر افراد محروم جامعه از خدمات سلامت‌روان بهره مند گردند. آموزش‌ها و توانمندسازی روانی دانش‌آموزان تنها راهی است که بتوان آنها را در مقابل بحرانهای مختلف اجتماعی مقاوم کرد و در کنار آن برنامه‌هایی برای خانواده‌ها تدوین نمود، زیرا یکی از عوامل تاثیرگذار در تربیت آگاهی و همراهی پدر و مادر در بستر خانواده انجام می‌شود. این هفته بهانه‌ای‌ست برای آگاهی‌سازی کلی اقشار مختلف جامعه اعم از دانش‌آموزان، والدین و همکاران فرهنگی جهت آشنایی آنان با راه‌های افزایش و ارتقا سلامت روان.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در ادامه گفت: توجه لازم به خودمراقبتی و راههای تقویت آن یکی دیگر از برنامه‌های مهم در این راستاست. معلم، مدیر، ناظم و همه ارکان مدرسه باید با این موضوع مهم یعنی خود مراقبتی و تقویت سلامت‌روان خود و خانواده آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند با انرژی لازم نسبت به تربیت روان سالم دانش‌آموزان اقدام کنند. جامعه‌ای سالم و عاری از خطر است که افراد آن علاوه بر تامین نیازهای اولیه زندگی، توانایی و مهارت‌های لازم را به افراد آن جامعه آموزش می دهند، تا در مواجهه با انواع مشکلات و چالش ها بتوانند زندگی شاد و سالمی داشته باشند.

صیدلو خاطر نشان کرد؛ اداره امورتربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیبهای اجتماعی این اداره کل ضمن ابلاغ دستورالعمل این هفته به تمام مناطق و مدارس تحت پوشش، درتلاش هست تا با برنامه‌هایی چون آموزش معلمان، مشاوران و عوامل اجرایی مدارس، تقدیر از پیشکسوتان حوزه مشاوره، شروع برگزاری کلاس‌های توانمندسازی مشاوران مدارس، اعضای تخصصی هسته ها و مراکز مشاوره، توانمندسازی روانی – اجتماعی دانش‌آموزان در مدرسه و فضای مجازی و برنامه‌های متنوع دیگر گام های بلندی در راستای اهداف افزایش سلامت‌روان جامعه بردارد.

 

به اشتراک بگذارید :