11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ ۱۷:۲۳:۱۹
کد مطلب:  1305706
با رونمایی توسط مدیرکل و معاونان آموزش و پرورش؛
طرح «استفاده از QR-Code در سیستم آموزشی» برای نخستین بار در کشور توسط آموزش و پرورش مازندران اجرایی می‌شود

طرح «استفاده از QR-Code در سیستم آموزشی» برای نخستین بار در کشور توسط آموزش و پرورش مازندران اجرایی می‌شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ عصر امروز با حضور مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، معاونان آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه اداره‌کل و تنی چند از مسئولان، از طرح «استفاده از QR-Code در سیستم آموزشی» رونمایی شد. این طرح که مخفف کد QR=Quick Response (کد پاسخ سریع) است، نوعی بارکد دو بعدی محسوب می‌شود که می‌تواند با استفاده از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شده و به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و... لینک شود.

در این طرح، برای تمامی پایه‌ها از کلاس اول ابتدایی تا کلاس دوازدهم، فیلم‌های آموزشی مباحث کتاب‌های درسی توسط بارکدها به سامانه mazandmohtava.ir ارجاع شده و شخص با اسکن موبایل بر روی بارکد نصب شده بر روی صفحات کتاب، به محل ذخیره محتوای مربوط رفته و محتوای مورد نظر را مشاهده می‌کند. دانش‌آموز تنها لازم است این کدها را در برگه‌های برچسب‌دار جدا کرده و با توجه به درس و شماره صفحه که زیر هر یک از QR Code ها ذکر شده در صفحه مربوطه از کتاب نصب کند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در آیین رونمایی از این طرح که در اداره کل آموزش و پرورش مازندران برگزار شد، گفت: با شیوع ویروس کرونا دانش‌آموزان از حضور دائم در کلاس محروم شدند و نیاز به آموزش مجازی بیش از هر زمان احساس شد. ما در همان روزهای ابتدایی سامانه «مازند محتوا» را راه‌اندازی کردیم تا یک بستر ثابت، قابل اطمینان و استاندارد از محتواهای آموزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

علیرضا سعدی پور با بیان اینکه طرح QR Code در بستر مازند محتوا اجرایی می‌شود، افزود: با انجام این طرح دانش‌آموزان علاوه بر توضیحات معلمان، به‌صورت مجازی از فیلم‌های آموزشی قرار گرفته در کتاب‌های درسی در هر زمانی که لازم باشد بدون هیچ مشکلی و به صورت بسیار سریع می‌توانند استفاده کرده و فیلم‌های آموزشی همان درس را به‌راحتی بر روی گوشی یا تبلت خود مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه این طرح تکمیل کننده تدریس معلمان است، تصریح کرد: دنیا در حال حرکت سریع به سمت آموزش مجازی است و در جهان آینده بخش زیادی از آموزش به صورت مجازی و الکترونیکی خواهد بود. ما نیز باید سعی کنیم با نوآوری‌ها و ایجاد تحولات لازم به این سمت حرکت کرده و من از تمام همکاران عزیزی که در اجرای این طرح سهیم بوده‌اند تشکر می‌کنم.

شایان ذکر است که این طرح توسط حامد نیک پی معلم ریاضی از شهرستان محمود آباد- به اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران ارائه شده و توسط روابط عمومی و گروه های آموزشی ابتدایی و متوسطه آموزش و پرورش مازندران اجرا شد.

به اشتراک بگذارید :