16 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ ۱۱:۲۵:۰۷
کد مطلب:  Bzh5l3XU
آموزش مهارت های اجتماعی به سوادآموزان استان اصفهان
مراکز یادگیری محلی مجددا راه اندازی می شوند.

معاون سوادآموزی اصفهان در جلسه انعقاد توافقنامه راه اندازی مراکز یادگیری محلی به بیان اجرای سیاست مهم وزارت آموزش و پرورش و سازمان سوادآموزی کشور مبنی بر راه اندازی مجدد مراکز یادگیری محلی پرداخت و گفت : طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی جزء عوامل مؤثر توسعه است و نیاز به بررسی و تحلیل دارد .

 

 

 

معاون سوادآموزی اصفهان در جلسه انعقاد توافقنامه راه اندازی مراکز یادگیری محلی به بیان اجرای سیاست مهم وزارت آموزش و پرورش و سازمان سوادآموزی کشور مبنی بر راه اندازی مجدد مراکز یادگیری محلی پرداخت و گفت : طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی جزء عوامل مؤثر توسعه است و نیاز به بررسی و تحلیل دارد .

ایشان اضافه کرد : در این طرح نحوه ی انتخاب مدیر و نیروی خدماتی باید طبق شیوه نامه ساماندهی و رعایت مقررات تأمین گردد. در این مراکز ، بزرگسالان علاوه بر یاد گیری مطالب درسی ، مهارت های اجتماعی را نیز فرا می گیرند .

بهمن امیدقائمی با اشاره به اهمیت و ضرورت سوادآموزی گفت: یکی از شاخص های رتبه بندی جهان ، سواد است و ما در باورمان نمی گنجد که وجود افراد بی سواد  در جامعه به کشور صدمه وارد می کند . کشور ما ازابعاد فرهنگی ، دینی و تاریخی در دنیا زبانزد می باشد و شایسته نیست به خاطر وجود افراد بی سواد در کشور این گونه ارزیابی شویم .

وی آمار بیسوادی را چنین اعلام نمود: طبق آمارها تعداد 10 میلیون نفر در کشور و 136 هزار نفر در استان اصفهان بی سواد هستند . تلاش مسئولین سوادآموزی در 3 سال اخیر چشمگیر بوده و قابل توجه است و اگر خوب کار کنیم به نتایج خوبی هم می رسیم که باید بررسی و پالایش شود .

امیدقائمی در راستای راه اندازی این مراکز خاطر نشان کرد : معاونت سوادآموزی در زمینه تجهیز ، پشتیبانی ، راه اندازی مراکز  و تأمین نیروی انسانی که با رایزنی معاون پژوهش اداره کل صورت می گیرد، کمک رسانی می نماید . از طرفی انتظار می رود ،  مناطق هم با همت مضاعف اقدام به راه اندازی مراکز نمایند .

ایشان افزود : در کشور 500 درخواست راه اندازی مراکز اعلام گردیده که 14 مورد آن مربوط به استان اصفهان می باشد .

در ادامه علیرضا نریمانی رییس اداره دوره های سوادآموزی مراکزی که در سالهای قبل فعال بوده  را یادآوری نمود و گفت : سال 83 چیزی حدود 180 مرکز یادگیری محلی در استان وجود داشت که به طور سرانه در هر شهرستان بین 4 تا 10 مرکز یادگیری محلی دائر بود . در حال حاضر هر مرکز دولتی باید در طول سال حدود 75 نفر سوادآموز ، مراکز غیر دولتی 50 نفر و مراکز مشارکتی تعداد نامحدود افراد بی سواد را جذب نماید و روزی 6 ساعت فعالیت داشته باشند .

وی افزود : همچنین باید مراکز در جاهایی که دارای پتانسیل بالا و پراکندگی کمتر جمعیت باشد ، راه اندازی گردد که در این مراکز مهارت های شهروندی و آموزش های فرهنگی ، اعتقادی و علمی ارائه می شود و علاوه بر سوادآموز ، خانواده درجه یک او نیز از آموزش مهارت های اجتماعی برخوردار می گردند .

رییس اداره دوره های سوادآموزی مراکز یادگیری محلی را به سه دسته تقسیم نمود :

 1 مراکزی که  در یک مکان آموزشی دولتی تأسیس می گردد .

2 مراکزی که  به صورت مشارکتی  و با مشارکت دستگاههایی  مانند جهاد کشاورزی ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، بهزیستی و ... تأسیس می گردد .

3 مراکزی که به صورت غیر دولتی راه اندازی می شوند .

وی خاطر نشان کرد: چون سیاست دولت بر این است که کارها به صورت مشارکتی باشد ، مناسب است مراکز به صورت دولتی و غیر دولتی تأسیس گردد . 

مهران برنجی زاده کارشناس دوره تحکیم و انتقال و مسئول مراکز یادگیری محلی با توجه به دستور مقام عالی وزارت در خصوص چگونگی تأسیس مراکز گفت : با توجه به فعالیت هر منطقه نوع مرکز از لحاظ دولتی ، مشارکتی و غیردولتی انتخاب و توافقنامه های آن با مدیران و روسای آموزش و پرورش امضا شود .

ایشان با تاکید بر اینکه شعار مراکز یادگیری محلی « آموزش برای همه » است؛ گفت : اگر می خواهیم فرد بی سوادی را باسواد کنیم باید در نظر بگیریم که در دنیای مدرنی زندگی می کنیم و باید اتفاقات مدرن این دنیا را وارد زندگی بی سوادان کنیم. چون اینها تعاریف جدید سواد است .

وی گفت : در آسیا 19 هزار نفر در مراکز آموزش می بینند . هدف از تأسیس این مراکز پیوند دانش آموز و خانواده است  . در مراکز محیط آموزشی جذاب و شاد تعریف شده ، نوع تفکر به این سمت می رود که شکل ساختمان و رنگهایی که در آن به کار برده شده جذاب باشد ، چیدمان صندلی ها به صورت دایره ای یا U شکل طراحی گردیده . مراکز قدرتی بوسیله پرداخت بودجه به آموزش و پرورش می دهد که کلیه فعالیت ها را انجام دهد .

ایشان به پیشینه مراکز یادگیری محلی اشاره کرد و گفت : مراکز از سال 1379 تا 1388 ادامه داشته و بعداً متوقف گردیده پس از آن مجدداً در سال 93 تصمیم به احیای آن گرفته شده است.

مسئول مراکز یادگیری محلی افزود : در آسیا و اقیانوسیه علاوه بر تأکید بر بحث سوادآموزی به یادگیری امور اجتماعی نیز توصیه شده است . فرماندار هر منطقه به لحاظ این که جزء کمیته اجرایی است در راه اندازی مراکز مشارکت دارد .

وی در خصوص گروه سنی هدف تاکید کرد : مخاطبان افراد بی سواد بالای 10 سال می باشند . هدف توانمند سازی و ایجاد فرصت یادگیری مادام العمر برای افراد بی سواد و کم سواد گروه هدف می باشد .

گفتنی است در سال 94 امکان سنجی صورت پذیرفته و توافق های اولیه بین شهرستانها و مناطق برخوار- پیربکران – فلاورجان – خمینی شهر – فریدونشهر – گلپایگان – سمیرم – کاشان – دهاقان همچنین ناحیه 6 انجام شده و از این تاریخ به مدت یک هفته ، مراکز در سامانه ثبت و در خرداد ماه افتتاح و شروع به کار می کنند .

 

به اشتراک بگذارید :