13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ۱۳:۴۹:۳۳
کد مطلب:  Wpnu1rqJ
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
سوالات امتحان نهایی، خارج از محتوای کتاب درسی نیست

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت:با بیان اینکه "سوال های امتحان نهایی سال های گذشته و امسال، خارج از محتوای کتاب درسی نیست

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر ناصر قجری با اشاره به  اعتراض برخی از دانش آموزان  نسبت به ابهامات موجود در طراحی سوال های  نهایی خرداد 95 در دروس مختلف گفت: در طراحی سوال های دروس مختلف سال سوم متوسطه  ،در رشته های نظری و فنی حرفه ای که از سال 84 به صورت متمرکز در تهران انجام می شود، نمایندگان مرکز سنجش و ارزشیابی تحصیلی و آموزش و پرورش حضور دارند و طراحان سوال متشکل از بهترین دبیران هر درس به انتخاب گروه های آموزشی است که از بیشترین فیلترهای آموزشی عبور کرده و کاملا محرمانه انتخاب می شوند.

قجری در تشریح  شرایط و نحوه طراحی سوالات امتحان نهایی گفت: این دبیران برای دروس مختلف مانند فیزیک ، شیمی ، ریاضی ، عربی و ... بر اساس تقسیم بندی دروس،  به طراحی سوال می پردازند و در این مرحله با رعایت یکسری استانداردها و شاخص ها، سوال ها را طراحی می کنند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس افزود : به عنوان نمونه  از 20 نمره هر درس، 20 درصد سوال ها که دارای 4 نمره می باشد،  برای دانش آموزان ضعیف طراحی می شود .

قجری گفت: همچنین 60 درصد سوال ها که 12 نمره دارد برای دانش آموزان متوسط و 20 درصد بقیه که تا 4 نمره  را در بر می گیرد ، برای دانش آموزانی که کشش بالایی  در پاسخگویی و فهم و درک مطالب دارند  طراحی می شود.

وی سوال های امتحان نهایی را شامل  دو بخش دانشی و فرا دانشی دانست و  گفت: در بخش فرا دانشی بیشتر سوال هایی طراحی می شود که دارای جنبه  ادراکی و کاربردی داشته باشد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه "سوال ها در یک بسته کاملا مراقبت شده و محرمانه طراحی و در اختیار  استان های کشور قرار می گیرد " افزود: در استان ها نیز  این سوالات با تدابیر امنیتی و رعایت نکات لازم  ، به  شهرستان ها و مناطق آموزشی تحویل داده می شود.

ویاظهار داشت:در پایان هر فصل از کتاب های درسی  ،سوال هایی طرح و طبقه بندی شده که  به صورت گام به گام و در ساعت های کلاسی مطرح و حل می شود، اما نباید انتظار داشت  که سوال های امتحان نهایی به همان شکل کتاب طراحی شود .

قجری تاکید کرد: دانش آموزان باید در نظر داشته باشند  که سوال ها توسط طراحانی مطرح می شود که از تخصص لازم ،سابقه تدریس و تجربه بالا برخوردارند و می دانند که باید برای حد اقل  600 هزار دانش آموز کشور ،با شرایط  مختلف و بنیه های متفاوت علمی ، سوال طراحی نمایند .

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس همچنین تاکید کرد: طراحان، قبل از طرح سوال ها در کارگاه هایی شرکت می کنند و تمامی نکات مربوط به طراحی سوال ها  به آنها آموزش و تذکر داده می شود.

وی گفت: ناظران علمی که از دل گروه های آموزشی بیرون می آیند ،از ابتدای شروع جلسه امتحان تا سه ساعت بعد که کلید سوال ها را دریافت می کنند ، نسبت به مراقبت ، تجزیه، تحلیل و آنالیز ورقه امتحان اقدام  می کنند و چنانچه از لحاظ ساختاری و محتوایی با مواردی روبه رو شوند، گزارش می دهند که با پیگیری مسوولان مربوط به مرکز منعکس می شود.

قجری همچنین گفت:  اگر دانش آموزان  با مواردی از ابهام و دشواری در طرح سوال و یا اشتباه در نگارش  که منجر به شک و تردید آنها شود ،روبه رو  شوند، جای نگرانی نیست و حق آنها محفوظ است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: حوزه های تصحیح اوراق نیز  در مدت فعالیت خود که بیش از 30 روز به طول می انجامد، آمادگی دارند که در صورت وجود تغییر و اصلاحیه ، مراتب را اصلاح و حق دانش آموزان را لحاظ نمایند.

قجری در رابطه با اعتراض دانش آموزان  که عمدتا روی دروس شیمی، دینی و ریاضی بوده ، گفت: گروه های آموزشی ، سوال های دروس مذکور را بررسی کرده و به موردی که حاکی از طرح سوال خارج از کتاب و یا ابهام در آنها باشد برخورد نکردند، اما همانطور که بیان شد، قسمتی از نمره دروس بیشتر جنبه ادراکی و فهمی و  ارزشیابی بهتر  دانش آموزان دارد.

وی تاکید کرد: سوال های امتحان نهایی سال سوم  در تمامی نقاط کشور و برای تمام دانش آموزان عادی ، مراکز تیز هوشان ، نمونه دولتی ، مدارس غیر دولتی و ... به صورت یکسان است.

قجری گفت: همسطح بودن  سوال ها برای دانش آموزان در سراسر کشور نوعی رعایت عدالت آموزشی است

وی در واکاوی علل اعتراض برخی دانش آموزان نسبت به سوالات آزمون امسال ، تاثیر 25 درصدی نمرات نهایی در کنکور ؛ دوگانگی تدریس دروس درون و برون سازمانی ، مراجعه دانش آموزان به جزوه و مطالب گردآوری شده موسسه ها،  غافل شدن از تدریس معلمان و حساسیت های شدید خانواده ها را از عمده علل این اعتراض ها دانست

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: البته حق اولیا است که نسبت به سرنوشت  و آینده فرزندان خود حساسیت  نشان دهند ، اما بهتر است خانوادهه ای عزیز ، در جهت اهداف تعلیم و تربیت گام بردارند .

وی گفت:  باید اعتماد  به کتاب های دفتر تالیف آموزش و پرورش بیشتر شود و اولیا ، فرزندان خود را ترغیب و تشویق گنند ، در ابتدا کتاب درسی را مطالعه کنند و این نکته را به یاد داشته باشیم که ،الزاما امکانات مالی بیشتر بعضی از خانواده ها در فرستادن فرزندان خود به کلاس های خصوصی و موسسه های برون سازمانی، تضمین کننده رشد علمی  آنها نیست و چه بسا گمراهی آنها را در پی داشته باشد، یعنی دانش آموزان باید بیشتر متکی به تلاش خود باشند .

قجری به عنوان نمونه به موفقیت دانش آموز  حسینی  از دبیرستان غزالی اشاره کرد که سال گذشته رتبه 4 کنکور را به دست آورد .

 وی گفت: این دانش آموز ، حتی یک ساعت هم در کلاس های خصوصی  شرکت نکرد ه و تنها اتکای وی به  تلاش  و کتاب های درسی بوده است.

به اشتراک بگذارید :