26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ ۲۱:۵۰:۱۱
کد مطلب:  1298876
  معاون وزیر آمورش و پرورش:
اجرای تدریس دوره ابتدایی بازبان اشاره توسط معلمان ویژه ناشنوایان در صدا و سیما

سیدجواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و معاون وزیر آموزش و پرورش در آیین گرامی‌داشت هفته جهانی ناشنوایان گفت: با سازمان صدا و سیما ارتباط برقرار کردیم تا بسیاری از دروس ابتدایی که درس داده می شود و رابط زبان اشاره آن را ترجمه می کند توسط معلمی که با زبان اشاره درس می دهد اجرا شود و آنها استقبال کردند .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران حسینی ، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به طرح دادرس برای توانمند سازی دانش آموزان گفت :  یکی از نکات بسیار مهمی که نظام تعلیم و تربیت از جمله در بحران باید تعلیم بدهد خود اتکایی و توانائی های خود راهبری و قدرت توانمندی مقابله و مواجهه با بحران ها در افراد و در جامعه است .  از وظایف عمده ای که آموزش و پرورش بر عهده دارد و در طرح دادرس پیگیری می کند و در نظام تعلیم و تربیت باید جدی گرفته شود خود تواناسازی جامعه است تا دانش آموزان در مقابله با بحران ها یی از قبیل سیل ، زلزله ، طوفان ، حریق و امثال اینها بتوانند به خوبی عمل کنند .

حسینی اظهار داشت : آموزش و پرورش استثنایی کشور امروز افتخار دارد که بیش از ۱۶ هزار دانش‌آموز ناشنوا و کم شنوا را در هزار و ۶۰۰ مدرسه خاص استثنایی و در ۲۰ هزار مدرسه تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار دهد.  علاوه بر این مدارس 100مدرسه مخصوص ناشنوایان در کشور داریم و همچنین ۶ مدرسه شبانه روزی ناشنوایان وجود دارد که ۳۰۰ دانش‌آموز را تحت پوشش خود قرار داده است.

بنا بر این گزارش رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و معاون وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد : مناسب سازی محیط دانش‌آموزان ناشنوا نسبت به دانش‌آموزان عادی از جمله ویژگی‌های تعلیم و تربیت دوستدار انسان است که سازمان آموزش و پرورش استثنایی آن را انجام داده است. یکی از آنها در حوزه ارتباطات گسترش زبان اشاره ایرانی است که ما در سال جاری ، ۴ هزار معلم و مدیر و نیروی انتظامی را که بیشترین ارتباط را می‌توانند با ناشنوایان داشته باشند تحت تعلیم و آشنایی با زبان اشاره که با نام نهضت زبان اشاره است، قرار خواهیم داد. حسینی  افزود : با سازمان صدا و سیما ارتباط برقرار کردیم تا از اول مهردرتمام دروسی که ارائه می شود ؛ زبان اشاره گنجانده شود . روزهای جمعه معلمینی با زبان اشاره تدریس می کنند . امروز با مسئول شبکه 3 صحبت کردیم که بسیاری از دروس ابتدایی که درس داده می شود و رابط زبان اشاره آن را ترجمه می کند می تواند توسط معلمی که با زبان اشاره درس می دهد اجرا شود  و آنها استقبال کردند .

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد : زبان اشاره وسیله ارتباط ناشنوایان با جامعه است، بنابراین باید گسترش آن را در دستور کار قرار دهیم . ما برای ناشنوایان ۳۷ رشته فنی و حرفه‌ای  و کار و دانش حرفه‌ای تعریف کرده‌ایم که توانایی حرفه‌ای پیدا کنند. همچنین برای ناشنوایان در عرصه‌های گوناگون خدمات توانبخشی ارائه می‌دهیم که نمونه آن ۵ هزار سمعک، ویلچیر، کاشت حلزون و تعمیر قطعات حلزون در طول سنوات گذشته است و فقط ۵۵۰ مورد در سال ۹۸ در خدمت عزیزان بوده‌ایم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: ما معتقدیم اگر ارتباط را نقطه کلیدی توسعه بدانیم در ابعاد گوناگون این ارتباط در ناشنوایان از شنوایان بیشتر است ارتباط با خدا، ارتباط با طبیعت و ارتباط با خود سه وجه مهم ارتباط است. در این ۳ بخش ارتباط، ناشنوایان و کم شنوایان از انسان‌های عادی ارتباطات متعالی تری دارند.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: یکی از وجهه‌های مهم برای ناشنوایان ارتباط با دیگران است که زبان اشاره می‌تواند این ارتباط را تسهیل کند. زبان اشاره را در آموزش و پرورش استثنایی کلید زدیم و از همه عزیزانی که می‌توانند ما را در این راه حمایت کنند کمک می‌خواهیم تا برای ارتقای تعلیم و تربیت ناشنوایان، تسهیل ارتباط ناشنوایان با جامعه و گام نهادن در مسیر جامعه دوستدار انسان که سه مشخصه دوستدار کتاب، دوستدار کودک و دوستدار معلول است پیش برویم.

به اشتراک بگذارید :